27. května 2009 11:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Operace Anthropoid má svůj pomník, po 67 letech

Slavnostní odhalení památníku Operace Anthropoid. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavnostní odhalení památníku Operace Anthropoid. | foto: ČTK

PRAHA Českoslovenští parašutisté z výsadku Anthropoid, kteří v roce 1942 spáchali atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, se přesně 67 let po svém činu dočkali v Praze oficiálního památníku. Pomník byl dnes odhalen v takzvané kobyliské zatáčce v Praze, kde parašutisté Jan Kubiš a Jozef Gabčík na Heydricha jedoucího v autě zaútočili.

Dosud tam žádný oficiální památník, který by jejich akci připomínal, nebyl.

Slavnostního odhalování se zúčastnil i ministr obrany Martin Barták a předseda Senátu ČR Přemysl Sobotka.

Dílo výtvarníků Davida Moješčíka, Michala Šmerala, Miroslavy Tůmové a Jiřího Gulbise tvoří desetimetrový podstavec trojúhelníkového průřezu, na jehož vrcholu stojí trojice československých parašutistů v anglických uniformách.

Jde o jeden z největších pomníků odhalených v České republice po roce 1989, který je i s figurami na vrcholu vysoký téměř 11 metrů. Sloup je z ocelové svařované konstrukce, kterou pokrývá silný ocelový plech.

Trojice figur je odlita z bronzu.

Dnešního slavnostního odhalení pomníku se zúčastnilo zhruba 400 lidí, mezi nimiž byli účastníci odboje za druhé světové války.

Ve větru vlála britská vlajka a několik mužů na sobě mělo dobové britské a americké uniformy. U pomníku stála dobová vojenská technika a hráli skotští dudáci. Pomník odhalili za zvuku české hymny ministr obrany Martin Barták, předseda Senátu Přemysl Sobotka, starosta městské části Praha 8 Josef Nosek a jeho zástupkyně Vlastimila Lutková, kteří přednesli projevy.

Na nádvoří Libeňského zámku se bude dnes od 18:00 konat večerní vzpomínková slavnost. Bude tam výstava historické vojenské techniky, občerstvení a závěrečný ohňostroj.

Parašutisté z výsadku Anthropoid vyslaní z Londýna na pomoc domácímu odboji a pověření přípravou atentátu se dostali na území tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava v prosinci 1941. Na Heydricha Kubiš s Gabčíkem, ke kterým se přidal Josef Valčík z výsadku Silver A, zaútočili 27. května 1942. Pomalu jedoucímu vozu říšského protektora nejdřív vstoupil do cesty Gabčík. Jeho samopalu se ale v hlavni vzpříčil náboj. Kubiš poté hodil na Heydrichovo auto bombu. Netrefil se sice do vozu, ale bomba vybuchla před pravým zadním kolem a úlomky Heydricha vážně zranily. Zranění později podlehl.

Okamžitě po atentátu bylo v protektorátu vyhlášeno stanné právo, začaly masové popravy a nacistický teror vyvrcholil vyhlazením obcí Lidice a Ležáky. Výsadkáři se skrývali přes tři týdny. Nakonec je jeden z nich, Karel Čurda, zradil. Na základě jeho informací se německé policii podařilo parašutisty vypátrat v kryptě chrámu svatého Cyrila a Metoděje poblíž Karlova náměstí.

Boj s Němci nepřežil ani jeden z parašutistů. V kryptě padli Gabčík, Kubiš, Valčík, Adolf Opálka, Josef Bublík, Jan Hrubý a Jaroslav Švarc. Okupanti popravili i biskupa Gorazda za to, že jim poskytl úkryt. Čurda byl po válce popraven.

ČTK