16. března 2019 5:00, aktualizováno  20:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Operace Stoka. Zatýkání v Brně bylo první fází případu, policie chystá další zásah

Policejní vůz poblíž domu v Údolní ulici v Brně, kde policisté navštívili byt... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní vůz poblíž domu v Údolní ulici v Brně, kde policisté navštívili byt... | foto: ČTK

BRNO Když detektivové před několika lety začali mapovat a rozkrývat propojení brněnských politiků, úředníků a podnikatelů, své pátrání nazvali příznačně: Stoka. Tak se jmenuje operace, kterou vyšetřovatelé spustili na konci minulého týdne. V policejní síti zatím uvázlo devět obviněných lidí, z toho pět dlí ve vazbě.

Zatýkání z minulého týdne bylo dle informací LN teprve první fází případu a je pravděpodobné, že po výsleších již nyní obviněných a vazebně stíhaných se spustí další kolo operace. 

Na počátku pátrání byl brněnský podnikatel iráckého původu Saman El-Talabani, postava spojovaná s tamním podsvětím. Před lety vykonstruoval příběh, jak jej šikanují tehdy vysoce postavení policisté Robert Šlachta a Richard Ohnoutka. Důstojníky udal u GIBS. Od té doby byl Talabani pod drobnohledem policistů a ti při tom narazili na podezřelou síť podnikatelů. LN navíc zjistily, že Talabani, stíhaný na svobodě, se před detektivy nyní rozhovořil. Komentovat průběh vyšetřování pro LN však Talabaniho advokát Robert Scigiel odmítl: „Jsem vázán mlčenlivostí.“

Policie pátrá po korupci ve veřejných zakázkách v městské části Brno-střed a zároveň prověřuje okolnosti mýtného tendru. Razie zasáhla i provozovatele mýtného systému Kapsch, antimonopolní úřad a také vládní hnutí ANO, protože dva jeho dnes už bývalí politici jsou ve vazbě a první místopředseda Jaroslav Faltýnek čelí podezření, že zkoušel ovlivnit rozhodnutí antimonopolního úřadu. 

Dosud se mělo za to, že policie Faltýnka kvůli mýtnému tendru sledovala od podzimu roku 2017. Podle zdrojů LN se však vyšetřovatelé šéfovi poslaneckého klubu a politikům na úřadu Brno-střed věnovali delší dobu, zhruba od Vánoc roku 2016.

V operaci Stoka šlo podle zdrojů blízkých vyšetřování o jednu z největších protikorupčních operací v dějinách tuzemské kriminalistiky. Při vyšetřování se využilo nejmodernějších technologií. Policisté část důkazů získali díky dálkovým laserovým odposlechům. V terénu bylo šedesát pracovních skupin, z nichž některé čítaly i deset osob. Do zásahu se zapojilo přes pět set lidí na různých místech v zemi.

Vzhledem k rozsahu a počtu zapojených kriminalistů se zdá až neuvěřitelné, že zásah předem nikdo nevyzradil. Nejen z toho měli detektivové před zahájením operace obavy. Nervozitu jim přivodil také fakt, že měli políčeno na politiky vládního hnutí ANO.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!