31. srpna 2015 17:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Opět padaly teplotní rekordy. Uzavřely nejteplejší období v historii měření

Teplotní rekordy padaly i poslední prázdninový den. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Teplotní rekordy padaly i poslední prázdninový den. | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA Skoro na všech stanicích padly teplotní rekordy pro pondělí. Maxima meteorologové přepisovali i tam, kde počasí sledují více než 100 let. Například na nejstarší české stanici v pražském Klementinu dnešní teplota 33,7 stupně Celsia přepsala původní rekord 30,4 stupně z roku 1781.

Nejtepleji z celé republiky bylo ve Vráži u Písku, kde naměřili 36,5 stupně, uvedl na svém webu Český hydrometeorologický ústav.

Pouze na stanici Paseka v Olomouckém kraji odolal rekord z roku 1992, který činí 34,5 stupně. V pondělí tam teploměr vystoupil na „pouhých“ 32,9 stupně.

Pondělní další tropický den symbolicky uzavřel letošní mimořádně horké prázdniny i meteorologické léto, které začalo 1. června a končí posledního srpna.

Uplynulé léto se zařadí k nejteplejším a zároveň nejsušším v dosavadní historii měření v českých zemích. Vysoké teploty vydrží na většině území ještě v úterý, ve středu pak tropy vystřídají bouřky a ochlazení s teplotami kolem 20 stupňů.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!