Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Laboratoř potvrdila další tři nakažené opičími neštovicemi v Česku

ilustrační snímek foto: Reuters

Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve čtvrtek potvrdil další tři případy opičích neštovic v ČR, celkem je už pět nakažených. Dva nově potvrzené vzorky jsou od pacientů z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), jeden k vyšetření poslala Bulovka. Informovala o tom mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová. Podle ní nyní nemá ústav informace o příjmu dalších vzorků k vyšetření.
  13:04aktualizováno  15:00

Kontakty všech pozitivně testovaných se nadále zabývá krajská hygienická stanice v místě, kde bydlí. U dosud prokázaných případů jde o Hygienickou stanici Hlavního města Prahy.

V nemocnicích jsou pacienti izolovaní na samostatných pokojích infekčních odděleních. Jeden z prokázaných v pražské Fakultní nemocnici Bulovka. „Jedná se o muže středního věku. Jeho zdravotní stav je stabilizován, onemocnění nemá vážný průběh,“ uvedla na Twitteru Fakultní nemocnice Bulovka.

Další dvě osoby jsou hospitalizované na klinice infekčních nemocí v ÚVN, jedna je podle mluvčí nemocnice Jitky Zinke sledovaná ambulantně. „Z preventivních důvodů jsou od dnešního dne zrušeny návštěvy na Klinice infekčních nemocí,“ sdělila mluvčí.

„Ve všech případech laboratoř potvrdila, že se jedná o opičí neštovice spadající do virů ze Západoafrické skupiny,“ potvrdila mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánka Čechová. Zároveň jde u všech o mírnější variantu viru, kde je udávána smrtnost jedno procento.

Podle stanoviska odborné společnosti infekčního lékařství byla smrtnost zkoumaná v zemích střední a západní Afriky, kde je více než 1000 případů za rok. V roce 2003 byla nákaza zavlečena do USA, kde se nakazilo přes 80 lidí včetně dětí. Nikdo tam ale nákaze nepodlehl.

Výsledky prvních dvou vzorků, které byly dosud považovány za předběžné, už Národní referenční laboratoř SZÚ ověřila PCR metodou. Stejné potvrzení se podařilo i u dalších dvou vzorků, jeden laboratoř kvůli nedostatku materiálu zkoumala na elektronovém mikroskopu. „Jedná se však o pacienta, který byl v kontaktu s již potvrzeným případem a se shodnými klinickými projevy. Považujeme tedy vzorek také za definitivně potvrzený,“ uvedl SZÚ.

„V krátké době se nám podařilo objednat specifické reagencie nezbytné pro diferenciální PCR diagnostiku, vstříc nám vyšel český výrobce těchto specifických reagencií, takzvaných oligonukleotidů. Touto metodou jsme tedy ve čtyřech případech ověřili, že virus spadá do skupiny Orthopoxviridae a současně určili, že se jedná o Monkeypoxvirus West African clade,“ vysvětlila vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková virová onemocnění Helena Jiřincová.

23. května 2022

V případě opičích neštovic existuje ještě druhá skupina virů, takzvaná Konžská. Ta ale nebyla u pacientů v Evropě ani v dalších zemích detekována. Testy ji neodhalily ani v České republice. V souvislosti s touto variantou je každoročně evidováno v Kongu přibližně 1 000 případů.

Opičí neštovice se v poslední době šíří z Afriky i do jiných států. V Česku se první případ potvrdil v úterý, nakažený člověk podle SZÚ pobýval začátkem května na hudebním festivalu v Antverpách v Belgii. Druhý případ oznámený ve středu byl blízkým kontaktem prvního nakaženého. Karanténu mělo nařízenou celkem pět lidí, všichni bydleli na dovolené ve stejném ubytování jako první nakažený muž.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat