Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Opičí proces po česku

Česko

DISKUSE

Nevím, jak vy, ale já z opice nepocházím. Vím to tak jistě, jako že je nade mnou živý Bůh. (Z přednášky ke 150. výročí Darwinova narození v Centru pro ekonomiku a politiku).

Slovutný pane, s radostí si Vám dovolujeme oznámit, že výbor Českého klubu skeptiků SISYFOS Vám udělil za Vaše mimořádné zásluhy výroční cenu za rok 2009 Zlatý Bludný Balvan Sisyfa. RNDr. Jiří Grygar předseda Výboru pro bludné balvany.

Tyto citace spolu souvisejí nejen prvoplánově. Jsou ornamentem na viditelném vrcholku ledovce, jehož ponořená základna je v mnoha ohledech symptomatická. Proto stojí zato na některé souvislosti upozornit. Na pohled je to celé jen taková bžunda. Jak mi někdo napsal, „zastydlá svazácká legrace statečných obránců hlavního proudu“. Vlastně by stačilo k tomuto zjevnému zjištění přidat Chestertonův výrok, že „jen leklá ryba plave po proudu“. Přistoupil bych tak na zdánlivě lehký a humorný tón Rytířů Balvanu, zasmáli bychom se, pobavili a rozešli se na ubikace. Já svou přednáškou poškádlil vás, vy svým Balvanem mě, a teď zase zpátky ke strojům. Jenže ono v této veselici jde o slovo. O jeho podstatu, o jeho svobodu, o jeho umlčování různými nástroji a metodami. O mystifikaci, „matení veřejnosti a blátivé myšlení“, řečeno s veselými sisyfáky. Ti nic dokazovat nemusejí. Mají na své straně sílu médií, a tím i moc skandalizace a znectívání.

Názvem spolku odkazují k hodnotám, k nimž se tím přihlašují. Sisyfos byl přece vyhlášený mistr podvodů, nemravných lstí, lží a úkladů. Nic nečestného mu nebylo cizí. Hleděl výhradně na svůj osobní prospěch a v předsmrtné úzkosti se pokusil přechytračit i bohy. To mu však už neprošlo, a přišel známý trest. Jak praví komentář: „Pojem sisyfovská práce přetrval do dnešních dob jako symbol nesmyslné, otupující, bezvýchodné práce, ze které nikdy nemůže být užitek.“

Na semináři CEP jsem přednesl nikterak objevnou přednášku. Jejím jádrem bylo připomenutí, že mezidruhová evoluce, tedy postupný vývoj živočišných druhů od jednoduchých k složitějším, je dávno překonanou nevědeckou fikcí. Nikoli evoluce (uvnitř druhů, sociální atd.) jako taková. Připomněl jsem rovněž rozdíl mezi Darwinem a darwinisty. Udělení ceny si vážím Udělení „Zlatého sisyfovského balvanu“ je toliko aktuálně posledním výkřikem v řevu, který se po mé přednášce spustil. Už to bylo unavené a bylo třeba natankovat k dalšímu pokračování. Dokládá to další vlna skandalizačních reakcí na webech a komentáře v některých novinách a televizi.

Jenže každá příčina má svůj účinek. Už si mi zase napsala slušná řádka lidí o zdroje k darwinistickým bludům. Posílám jim vědecké texty, názvy knih i adresy internetových stránek. Ještě neprší, ale už kape. Právě s tímto vědomím jsem odpověděl ČTK, že si udělení ceny vážím. Jsem rád, že jsem ji dostal právě za tento výrok, protože sisyfisté tím sami nechtěně přesunují kruciální otázku Stvoření do veřejného prostoru. Jen houšť. Tento balvan není Sisyfův.

O autorovi| PETR HÁJEK, zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!