Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Opilec ohrožoval rodinu i policisty motorovou pilou, stát ji nyní nabízí i škole

Muž policii ohrožoval motorovou pilou, nyní se jí snaží stát zbavit (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž policii ohrožoval motorovou pilou, nyní se jí snaží stát zbavit (ilustrační snímek). | foto: Celní ředitelství

NOVÝ JIČÍN / PRAHA O na první pohled zvláštní transakci se snaží stát. Prostřednictvím svého úřadu nabízí motorovou pilu, kterou ohrožoval muž z Novojičínska svou rodinu i policii. Stát se pilu dosud neúspěšně pokoušel udat několika svým organizacím.

Pokud u nich nepochodí, vyhlásí na její koupi veřejné výběrové řízení. Úřad je známý tím, že se v jeho nabídce kuriozity občas objevují.

„Motorová pila připadla státu na základě rozsudku Okresního soudu v Novém Jičíně, když byla předtím zajištěna obžalovanému muži, který v silně podnapilém stavu vykřikoval vulgární výrazy před rodinným domem svých příbuzných v Mořkově,“ stojí na webu Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, jenž pilu nabízí.

Incident se odehrál loni v dubnu. Devětadvacetiletý muž nejprve vyhrožoval příbuzným, že jejich dům zapálí. Následně si došel pro motorovou pilu, nastartoval ji a pokračoval ve výhrůžkách.

Se spuštěnou pilou poté převrátil popelnice a pro změnu vykřikoval, že zapálí dům své matky. „Nastartovanou motorovou pilou mával kolem sebe a svým chováním ohrožoval okolí i přivolanou hlídku policie,“ píše úřad. Policie muže zpacifikovala, Okresní soud v Novém Jičíně ho pak loni v srpnu pravomocně potrestal za výtržnictví a nebezpečné vyhrožování, za což mu uložil 300 hodin veřejně prospěšných prací, povinnost absolvovat protialkoholní léčbu a zákaz pití.

Pilu nyní vlastní stát, jenž ji chce prostřednictvím úřadu udat. Nástroj nejprve nabízel ministerstvům, úřadům a dalším státním složkám, ale na webovou výzvu nikdo nereagoval. „Pila byla nabídnuta i Hasičskému záchrannému sboru Ostrava a státnímu podniku Lesy ČR, které o nabízený majetek rovněž neprojevily zájem,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí úřadu Radek Ležatka.

Úřad ale s nabídkou osloví i další instituce, obrátí se třeba na státní podnik Povodí Odry či Výchovný ústav, střední školu a středisko Nový Jičín. „Pokud o movitou věc neprojeví nikdo zájem, bude motorová pila nabídnuta k prodeji formou veřejného výběrového řízení,“ popsal mluvčí Ležatka.

Úřad prodává i zvířata, na Facebooku o nabídkách veršuje

V nabídce úřadu se kuriozity, již v soudních řízeních propadly státu, neobjevují výjimečně. K prodeji tak byly třeba golfové hole, nářadí falešného kominíka, úřad pak daroval několik druhů zvířat včetně želvy, sklípkana či poníka. Patrně nejznámějšími položkami byla pětice vozů drogového dealera z Ústeckého kraje, mezi nimiž byly mimo jiné Ferarri 575, Mercedes Benz či Hummer typu Vortec. Kupce našla nakonec všechna auta, jako poslední se prodal zmíněný Hummer. Transakce dohromady vynesla 3,8 milionu korun, o jejichž osudu rozhodne soud.

podomácku vyrobená motorová pila
Hummer prodávaný českým majetkovým úřadem zatím nenašel nového majitele. Jeho...

Od počátku loňského listopadu pak úřad na profilu na sociální síti Facebook nabídku zpestřil, k zabaveným předmětům přidává veršované popisy. Lidé si tak mohli přečíst říkanky jako „Pokud nejsi spustlý, kupuj naše lustry!“, „Tip pro naše maminky: Tátovi kupte hodinky“, či „Hraním golfu v tričku, zlepší si kondičku“.

Jednou z posledních nabízených položek je nedopitá láhev rumu, kterou zabavila...

Jednou z posledních uvedených položek je nedopitá láhev rumu, kterou zabavila městská policie.

Naposledy úřad na Facebooku upozornil veřejnost na zabavenou lahev rumu, uvedl ji veršem „Rumíček si klidně dej, ale před lidma ho necucej!“. Rum zabavila městská policie v Olomouci muži, který popíjel na veřejnosti, čímž porušil městskou vyhlášku. „Muži byla kromě zabavení láhve uložena také pokuta ve výši jednoho tisíce korun,“ napsal úřad. Nakonec lahev zlikvidoval.

Stát nicméně nejčastěji nabízí především nemovitosti, jako jsou pozemky, stavební parcely či budovy. Nabídka veřejnosti přijde na řadu jako poslední až ve chvíli, kdy o položku neprojeví zájem žádná státní instituce. Loni takto úřad utržil z prodeje 1,933 miliardy korun.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Ušetřila jsem při online nákupech vánočních dárků. Jak se mi to podařilo?
Ušetřila jsem při online nákupech vánočních dárků. Jak se mi to podařilo?

A je to zase tady! Vánoce jsou za rohem. A zvláště pokud se chystáte pořídit nějaké dárky přes internet, rozhodně se vyplatí nakupovat ještě před...