Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Opilec ohrožoval rodinu i policisty motorovou pilou, stát ji nyní nabízí i škole

Česko

  20:10
NOVÝ JIČÍN / PRAHA - O na první pohled zvláštní transakci se snaží stát. Prostřednictvím svého úřadu nabízí motorovou pilu, kterou ohrožoval muž z Novojičínska svou rodinu i policii. Stát se pilu dosud neúspěšně pokoušel udat několika svým organizacím.

Muž policii ohrožoval motorovou pilou, nyní se jí snaží stát zbavit (ilustrační snímek). foto: Celní ředitelství

Pokud u nich nepochodí, vyhlásí na její koupi veřejné výběrové řízení. Úřad je známý tím, že se v jeho nabídce kuriozity občas objevují.

„Motorová pila připadla státu na základě rozsudku Okresního soudu v Novém Jičíně, když byla předtím zajištěna obžalovanému muži, který v silně podnapilém stavu vykřikoval vulgární výrazy před rodinným domem svých příbuzných v Mořkově,“ stojí na webu Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, jenž pilu nabízí.

Incident se odehrál loni v dubnu. Devětadvacetiletý muž nejprve vyhrožoval příbuzným, že jejich dům zapálí. Následně si došel pro motorovou pilu, nastartoval ji a pokračoval ve výhrůžkách.

Se spuštěnou pilou poté převrátil popelnice a pro změnu vykřikoval, že zapálí dům své matky. „Nastartovanou motorovou pilou mával kolem sebe a svým chováním ohrožoval okolí i přivolanou hlídku policie,“ píše úřad. Policie muže zpacifikovala, Okresní soud v Novém Jičíně ho pak loni v srpnu pravomocně potrestal za výtržnictví a nebezpečné vyhrožování, za což mu uložil 300 hodin veřejně prospěšných prací, povinnost absolvovat protialkoholní léčbu a zákaz pití.

Pilu nyní vlastní stát, jenž ji chce prostřednictvím úřadu udat. Nástroj nejprve nabízel ministerstvům, úřadům a dalším státním složkám, ale na webovou výzvu nikdo nereagoval. „Pila byla nabídnuta i Hasičskému záchrannému sboru Ostrava a státnímu podniku Lesy ČR, které o nabízený majetek rovněž neprojevily zájem,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí úřadu Radek Ležatka.

Úřad ale s nabídkou osloví i další instituce, obrátí se třeba na státní podnik Povodí Odry či Výchovný ústav, střední školu a středisko Nový Jičín. „Pokud o movitou věc neprojeví nikdo zájem, bude motorová pila nabídnuta k prodeji formou veřejného výběrového řízení,“ popsal mluvčí Ležatka.

Úřad prodává i zvířata, na Facebooku o nabídkách veršuje

V nabídce úřadu se kuriozity, již v soudních řízeních propadly státu, neobjevují výjimečně. K prodeji tak byly třeba golfové hole, nářadí falešného kominíka, úřad pak daroval několik druhů zvířat včetně želvy, sklípkana či poníka. Patrně nejznámějšími položkami byla pětice vozů drogového dealera z Ústeckého kraje, mezi nimiž byly mimo jiné Ferarri 575, Mercedes Benz či Hummer typu Vortec. Kupce našla nakonec všechna auta, jako poslední se prodal zmíněný Hummer. Transakce dohromady vynesla 3,8 milionu korun, o jejichž osudu rozhodne soud.

podomácku vyrobená motorová pila
Hummer prodávaný českým majetkovým úřadem zatím nenašel nového majitele. Jeho...

Od počátku loňského listopadu pak úřad na profilu na sociální síti Facebook nabídku zpestřil, k zabaveným předmětům přidává veršované popisy. Lidé si tak mohli přečíst říkanky jako „Pokud nejsi spustlý, kupuj naše lustry!“, „Tip pro naše maminky: Tátovi kupte hodinky“, či „Hraním golfu v tričku, zlepší si kondičku“.

Jednou z posledních uvedených položek je nedopitá láhev rumu, kterou zabavila městská policie.

Naposledy úřad na Facebooku upozornil veřejnost na zabavenou lahev rumu, uvedl ji veršem „Rumíček si klidně dej, ale před lidma ho necucej!“. Rum zabavila městská policie v Olomouci muži, který popíjel na veřejnosti, čímž porušil městskou vyhlášku. „Muži byla kromě zabavení láhve uložena také pokuta ve výši jednoho tisíce korun,“ napsal úřad. Nakonec lahev zlikvidoval.

Stát nicméně nejčastěji nabízí především nemovitosti, jako jsou pozemky, stavební parcely či budovy. Nabídka veřejnosti přijde na řadu jako poslední až ve chvíli, kdy o položku neprojeví zájem žádná státní instituce. Loni takto úřad utržil z prodeje 1,933 miliardy korun.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat