Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Opilý, ale hodný anděl

Česko

Oslavil pětapadesáté narozeniny, připravuje výstavu a dokončil čtyřmetrovou sochu Opilého anděla. Sochař Stefan Milkov.

Je to zvláštní, ale většinu času mluvíme o muzice. Určitě je to největší – jak to správně říct: vedlejší záliba nebo vášeň – tohoto sochaře, zakládajícího člena skupiny Tvrdohlaví. Ve svém ateliéru (který je zároveň jeho domovem, jako by nic mimo práci neexistovalo nebo alespoň nebylo důležité) má ve stojanech dvacet kytar, na všechny hraje a design některých sám navrhl.

„Začalo to před dvaceti lety, navrhl jsem tělo kytary, ale na krk jsem si netroufal, a tak jsem oslovil Petra Jurkoviče,“ vypravuje Milkov a pak se chystá, možná po sté nebo po tisící, vypravovat příběh, jak společně s Jurkovičem vyrobili kytaru pro lídra texaské bluesrockové skupiny ZZ Top Billyho Gibbonse. „Čekali jsme na Gibbonse v zákulisí. Najednou se přiblížila suita, Gibbons v černých brýlích a kolem něj blondýnky jak od Káji Saudka. Jurkovič vytáhl kytaru z umaštěné krabice, lepší jsme neměli, a podal ji Gibbonsovi. Ten ji vzal, koukl na ni a udělal: Uááááá. Načež celá suita odkráčela a my slavili až do rána.“ Jenže příběh tím neskončil, o několik měsíců později nalezl vpravdě uspokojivou pointu. „Dostal se mi do rukou článek – vlastně to byl profil nějakého butiku – a v něm Gibbons vypravuje, že by chtěl koženou bundu, aby na ní byly stejné rostlinné motivy jako na naší kytaře. A ještě lepší bylo, že jsme objevili hudební časopis, ve kterém Gibbons vykládá, že má asi 200 kytar, ale nejradši má dvě – jednu od Hendrixe a druhou, co dostal od dvou chlápků v Praze a nahrál na ní velkou část desky Rhythmeen.“ A jaká vůbec byla první kytara Stefana Milkova?

„Ruská, za 125 korun z hračkářství. Koupil jsem ji za peníze, které jsem doma, v Bohumíně, dostával od rodičů na housle v lidušce.

Jenže já tam nechodil, poněvadž mě učitel týral smyčcem.“ K pětapadesátým narozeninám připravuje Milkov výstavu. Začne v říjnu v pražské Malostranské besedě.

A ten zatrápený Anděl?

Původní dřevěná socha vznikla v polovině devadesátých let během sochařského sympozia vMikulově.

Ve ždánické slévárně teď odlili Opilého anděla do bronzu; těžko říct, kolik váží – možná půl tuny. Na zádech má jména těch, kteří podlehli alkoholovému démonu, ale podle Milkova nemá být varováním ani mementem. „Žádný vztyčený prst nebo docent Skála na podstavci. Můj Anděl je ze všeho nejvíc chápavý.“ Co to znamená?

„Tuší, že je to sice hrozně smutné, ale že to možná bez alkoholu nešlo. Že by nebyli tím, kým byli.“ Stefan Milkov by chtěl sochu umístit v Praze. Nakonec, tohle město je plné podobných osudů – třeba takový František Hrubín, který má čestné místo uprostřed andělských křídel a od jehož narození uplyne za pár dní rovná stovka let. ?

***

LIDé Z KŘÍDEl

* Henri de Toulouse-Lautrec, Jean-Michel Basquiat, H. Bogart, John Bonham, Ch. Bukowski, Richard Burton, W. Burroughs, T. Capote, Neal Cassady, J. Cash, Kurt Cobain, John Coltrain, W. Faulkner, Errol Flynn, Martin Frič, Francis Scott Fitzgerald, Jerry Garcias, E. Hemingway, Jimi Hendrix, O. Henry, Billie Holiday, František Hrubín, J. Hrzán, Aldous Huxley, R. Chandler, Ray Charles, A. Jarry, B. Jones, J. Joplin, P. Kalandra, J. Kerouac, L. Klíma, Paul Kossof, T. Leary, H. Ledger, Sinclair Lewis, J. London, Vladimír Menšík, Amedeo Modigliani, M. Monroe, Keith Moon, Jim Morrison, Petr Novák, Eva Olmerová, Vladimír Padrůněk, Charlie Parker, Jaco Pastorius, E. Piaf, J. Pollock, E. Presley, Oliver Reed, F. Sahula, Bon Scott, Jiří Schelinger, P. Svojtka, Maurice Utrillo, Sid Vicious, F. Vláčil, M. Volek, V. Vysockij, Ivan Wünsch, Lester Young

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!