1. ledna 2018 9:07, aktualizováno 2. 1 9:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Opilý řidič zabil v noci v centru Prahy mladou cizinku. Petardy zranily i malé děti

alkohol, řidič, opilý, opilost | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy alkohol, řidič, opilý, opilost | foto: Shutterstock

PRAHA Řidič pod vlivem alkoholu srazil v centru Prahy v noci kolem třetí hodiny mladou ženu. Šestadvacetiletá cizinka zemřela na místě i přes pokusy o oživení. Opilý řidič měl přes dvě promile alkoholu, ženu srazil na přechodu. Za usmrcení z nedbalosti mu nyní hrozí až osm let ve vězení. V pondělí to řekli mluvčí záchranné služby a policie.

Nehoda se podle policie a záchranné služby stala na rohu Myslíkovy a Spálené ulice. Policie dostala hlášení o nehodě kolem 03:00. Opilý řidič černého mercedesu ženu srazil na přechodu pro chodce. „Bohužel i přes veškeré oživovací pokusy, jak dle svědků, tak i posádek na místě, žena zemřela,“ uvedla mluvčí záchranné služby Jana Poštová.

Začátek nového roku v Česku letos poznamenaly tři smrtelné dopravní nehody, na Silvestra a při novoročních oslavách hasiči vyjížděli téměř k 200 požárům. Záchranáři ošetřovali zraněné od petard a dělbuchů, na Žďársku se krátce po půlnoci při odpalování pyrotechniky zranilo osmileté dítě. Vyplývá to z informací policie, hasičů a záchranné služby. 

Na silnici první třídy v Hrádku na Frýdecko-Místecku kolem 02:20 osobní auto srazilo a usmrtilo osmnáctiletého chodce, v Brně zahynul zhruba půl hodiny po půlnoci řidič havarovaného auta, když ho při přebíhání dálnice srazilo v protisměru auto. Další novoroční nehody si vyžádaly zraněné.

Statistiku usmrcených na silnicích v prvním dni roku může rozšířit 54letý řidič osobního auta, který u Letovic na Blanensku vyjel v zatáčce ze silnice a vůz spadl z příkrého srázu zhruba 40 metrů pod úroveň silnice. Policisté zatím zjišťují, kdy se nehoda stala.

Hasiči na Silvestra a během novoročních oslav zasahovali u 195 požárů. Na prvních šest hodin nového roku připadá 124 z nich, nejčastěji hořelo v této době v Praze, Středočeském a Ústeckém kraji. Oheň většinou způsobila zábavní pyrotechnika. „V případě novoročních požárů se nejčastěji jedná o požáry košů na odpadky, plastových kontejnerů, travních porostů a keřů,“ uvedla mluvčí hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralová. Průměrně přitom čeští hasiči vyjíždějí ke 49 požárům za den.

Dva lidé se v noci na dnešek nadýchali zplodin při požáru bytu ve Zlivi na Českobudějovicku. Škodu dva miliony korun způsobil požár velké garáže se třemi auty v Kosově na Šumpersku. V průmyslovém objektu v Nové Vsi u Chrastavy na Liberecku hořel na Nový rok uskladněný polystyren, zda byla příčinou zábavní pyrotechnika, není zatím jasné.

Počty výjezdů zdravotnických záchranářů jdou do stovek, úrazů způsobených zábavní pyrotechnikou jsou desítky. Sedm jich za silvestrovskou noc eviduje jihočeská policie, třináct pražská záchranná služba. Zraněné osmileté dítě z obce v okresu Žďár nad Sázavou záchranáři převezli do nemocnice v Brně. Devastující poranění prstů nebo celé ruky utrpěli lidé v Brně, Pardubicích či v Jaroměřicích na Svitavsku, kde vybuchla petarda v ruce patnáctiletému chlapci. V brněnském baru se nad ránem vážně postřelil muž vlastní zbraní.

ČTK