Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
19. října 2015 14:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Opozice chce hlasovat na olomouckém zastupitelstvu o důvěře Rozbořilovi

Hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil. | foto: ČTK

OLOMOUC Opoziční TOP 09, STAN a KDU-ČSL požadují svolání mimořádného zastupitelstva Olomouckého kraje, na kterém se bude hlasovat o důvěře hejtmanovi Jiřímu Rozbořilovi (ČSSD) obviněnému z podplácení. Hejtman zatím zastupitele nesvolal. V Olomouci v pondělí jedná krajský výbor KSČM, která s ČSSD v Olomouckém kraji vládne.

Za TOP 09 a STAN to v pondělí uvedl předseda klubu Bořivoj Šarapatka. „Na tomto (mimořádném) zasedání chceme především, aby pan hejtman objasnil situaci v souvislosti s jeho obviněním policií. Také budeme požadovat hlasování o důvěře k výkonu této vysoké veřejné funkce,“ řekl. Opoziční KDU-ČSL už o víkendu požádala, aby hejtman do středy oznámil svolání zasedání zastupitelstva. Koalice ČSSD a KSČM by pak podle lidovců měla říci, jak informace hejtmana vyhodnotila a zda z ní vyvodí personální důsledky.

Rozbořil v pondělí odpoledne jednal s předsedy klubů krajského zastupitelstva. „Po debatě jsme se shodli na tom, že (hlasování o důvěře) nemá oporu v zákoně a tudíž hlasování o důvěře napříč celým zastupitelstvem nemá význam,“ uvedl Rozbořil, který o vyjádření podpory požádá pouze klub zastupitelů ČSSD a koaliční KSČM. Se zástupci KSČM bude Rozbořil jednat v pondělí.

Opozice by se při případném hlasování o důvěře podle hejtmana dostala do prekérní situace, protože při volbě vedení kraje pro koalici ČSSD a KSČM nehlasovala. Hejtman v pátek oznámil, že hodlá požádat o důvěru na zastupitelstvu, ať už na mimořádném nebo nejpozději na řádném 18. prosince. V pondělí své vyjádření poopravil. „Omlouvám se, možná došlo k nějakému šumu nebo špatnému vyjádření, ale žádám o důvěru zastupitele za ČSSD a zastupitele za KSČM,“ řekl.

Rozbořil zatím nesvolá mimořádné zastupitelstvo, protože o to musí požádat třetina zastupitelů. „Dnes na schůzce tuto žádost podal pouze klub TOP 09, ostatní kluby ji zatím nepodaly,“ uvedl hejtman, který v pondělí předsedy klubů krajského zastupitelstva seznámil se svým případem.

Olomoucká ČSSD hejtmana podpořila

Rozbořil, který je obviněn z podplácení, s obviněním nesouhlasí a podal proti němu stížnost, protože je to podle něj nedorozumění. Při tajném hlasování krajského vedení ČSSD o jeho setrvání ve funkci hejtmana jej v pátek večer podpořilo 21 z 29 přítomných členů. Rezignovat odmítl i po páteční schůzce s předsedou ČSSD a premiérem Bohuslavem Sobotkou, který jeho rozhodnutí nepokládá za rozumné. Podle Sobotky měl hejtman rezignovat do doby, než se zjistí, zda spáchal, nebo nespáchal trestný čin. Olomoucká ČSSD však přišla o svého lídra pro krajské volby, podle stanov strany nemůže Rozbořil jako obviněný příští rok kandidovat.

V olomoucké korupční kauze byli vedle Rozbořila obviněni také náměstek ředitele olomoucké krajské policie Karel Kadlec, šéf tamní hospodářské kriminální policie Radek Petrůj a vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý, blízký přítel bývalého ministra vnitra Ivana Langra. Všichni skončili ve vazbě. Podle informací jsou policisté obviněni ze zneužití pravomoci úřední osoby, Kadlec navíc i pro přijetí úplatku. Kyselý čelí podezření z účastenství na zneužití pravomoci. Hrozí jim až deset let vězení. Kauza se týká ovlivňování některých trestních kauz a úniků informací ze spisů, což negativně ovlivňovalo vyšetření případů.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!