Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Opozice chce hlasovat na olomouckém zastupitelstvu o důvěře Rozbořilovi

Česko

  14:21
OLOMOUC - Opoziční TOP 09, STAN a KDU-ČSL požadují svolání mimořádného zastupitelstva Olomouckého kraje, na kterém se bude hlasovat o důvěře hejtmanovi Jiřímu Rozbořilovi (ČSSD) obviněnému z podplácení. Hejtman zatím zastupitele nesvolal. V Olomouci v pondělí jedná krajský výbor KSČM, která s ČSSD v Olomouckém kraji vládne.

Hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil. foto: ČTK

Za TOP 09 a STAN to v pondělí uvedl předseda klubu Bořivoj Šarapatka. „Na tomto (mimořádném) zasedání chceme především, aby pan hejtman objasnil situaci v souvislosti s jeho obviněním policií. Také budeme požadovat hlasování o důvěře k výkonu této vysoké veřejné funkce,“ řekl. Opoziční KDU-ČSL už o víkendu požádala, aby hejtman do středy oznámil svolání zasedání zastupitelstva. Koalice ČSSD a KSČM by pak podle lidovců měla říci, jak informace hejtmana vyhodnotila a zda z ní vyvodí personální důsledky.

Rozbořil v pondělí odpoledne jednal s předsedy klubů krajského zastupitelstva. „Po debatě jsme se shodli na tom, že (hlasování o důvěře) nemá oporu v zákoně a tudíž hlasování o důvěře napříč celým zastupitelstvem nemá význam,“ uvedl Rozbořil, který o vyjádření podpory požádá pouze klub zastupitelů ČSSD a koaliční KSČM. Se zástupci KSČM bude Rozbořil jednat v pondělí.

Opozice by se při případném hlasování o důvěře podle hejtmana dostala do prekérní situace, protože při volbě vedení kraje pro koalici ČSSD a KSČM nehlasovala. Hejtman v pátek oznámil, že hodlá požádat o důvěru na zastupitelstvu, ať už na mimořádném nebo nejpozději na řádném 18. prosince. V pondělí své vyjádření poopravil. „Omlouvám se, možná došlo k nějakému šumu nebo špatnému vyjádření, ale žádám o důvěru zastupitele za ČSSD a zastupitele za KSČM,“ řekl.

Rozbořil zatím nesvolá mimořádné zastupitelstvo, protože o to musí požádat třetina zastupitelů. „Dnes na schůzce tuto žádost podal pouze klub TOP 09, ostatní kluby ji zatím nepodaly,“ uvedl hejtman, který v pondělí předsedy klubů krajského zastupitelstva seznámil se svým případem.

Olomoucká ČSSD hejtmana podpořila

Rozbořil, který je obviněn z podplácení, s obviněním nesouhlasí a podal proti němu stížnost, protože je to podle něj nedorozumění. Při tajném hlasování krajského vedení ČSSD o jeho setrvání ve funkci hejtmana jej v pátek večer podpořilo 21 z 29 přítomných členů. Rezignovat odmítl i po páteční schůzce s předsedou ČSSD a premiérem Bohuslavem Sobotkou, který jeho rozhodnutí nepokládá za rozumné. Podle Sobotky měl hejtman rezignovat do doby, než se zjistí, zda spáchal, nebo nespáchal trestný čin. Olomoucká ČSSD však přišla o svého lídra pro krajské volby, podle stanov strany nemůže Rozbořil jako obviněný příští rok kandidovat.

V olomoucké korupční kauze byli vedle Rozbořila obviněni také náměstek ředitele olomoucké krajské policie Karel Kadlec, šéf tamní hospodářské kriminální policie Radek Petrůj a vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý, blízký přítel bývalého ministra vnitra Ivana Langra. Všichni skončili ve vazbě. Podle informací jsou policisté obviněni ze zneužití pravomoci úřední osoby, Kadlec navíc i pro přijetí úplatku. Kyselý čelí podezření z účastenství na zneužití pravomoci. Hrozí jim až deset let vězení. Kauza se týká ovlivňování některých trestních kauz a úniků informací ze spisů, což negativně ovlivňovalo vyšetření případů.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat