Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Opozice žádá mimořádnou schůzi, chce mluvit o imigrační krizi

Poslanecká sněmovna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanecká sněmovna. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Poslanecké kluby opoziční TOP 09, ODS a Úsvitu požádaly o svolání mimořádné schůze Sněmovny k imigrační krizi v Evropské unii. Reagují tak na to, že koalice neumožnila debatu o tomto tématu na v úterý zahájené řádné schůzi. O návrhu na mimořádnou schůzi informovali na tiskové konferenci představitelé trojice frakcí. Schůze se uskuteční ve čtvrtek od 18:00.

Předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že ještě v úterý večer předá šéfovi Sněmovny Janu Hamáčkovi (ČSSD) podpisy potřebné ke svolání mimořádné schůze. K tomu je nutných minimálně čtyřicet podpisů, všechny tři kluby mají dohromady 52 poslanců. Po doručení žádosti musí předseda dolní komory mimořádnou schůzi svolat do deseti dnů.

Hamáček večer sdělil, že žádost obdržel a mimořádná schůze Sněmovny k migrační krizi v Evropské unii se uskuteční ve čtvrtek od 18:00.

Debatu o imigrační krizi v Evropské unii a povinných kvótách na přijímání uprchlíků žádaly na nynější schůzi KSČM, ODS a Úsvit. Zástupci těchto frakcí chtěli, aby premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) či příslušní ministři informovali Sněmovnu také o připravenosti České republiky na případný příliv žadatelů o azyl.

„Poslanci vládní koalice tím, že hlasovali proti tomu, aby o tom vláda s Poslaneckou sněmovnou diskutovala, tak již poněkolikáté rezignovali na své ústavní povinnosti,“ prohlásil Kalousek. „Vzhledem k tomu, že se takovým způsobem zachovali, nám opravdu nezbylo nic jiného, než požádat o svolání mimořádné schůze,“ dodal.

Černoch: Chceme odpovědi

Podle bývalé předsedkyně Sněmovny a poslankyně ODS Miroslavy Němcové není v zahraniční politice vážnější problém, kterému Česká republika nyní čelí, než je migrační krize v Evropské unii. To, že o ní vláda nechce s poslanci diskutovat, považuje za nefér nejen k zákonodárcům, ale i k občanům. „Nezbývám nám, než na otázky, na které nám vláda odmítá odpovídat, se jí zeptat pomocí tohoto nástroje,“ poznamenala Němcová.

Předseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch uvedl, že do Česka má v nejbližších týdnech přijít větší vlna imigrantů, vládní poslanci ale podle něj ukázali, že je jim současná situace „ukradená“. „Chceme odpovědi. Chceme vědět, jakým způsobem je zajištěna bezpečnost občanů České republiky, a proto jsme se připojili k vyvolání mimořádné schůze, kde budeme striktně požadovat odpovědi na tyto otázky,“ konstatoval Černoch.

Stejné tři kluby iniciovaly také svolání poslední mimořádné schůze dolní komory k vyslovení nedůvěry vládě, která se uskutečnila 26. května. Svrhnout kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) se jim tehdy podle očekávání nepodařilo.

Debata ministrů vnitra EU ukázala rozdíly v názoru na kvóty

  • Členské země Evropské unie nejsou jednotné v názoru na možnost povinného přerozdělování žadatelů o azyl. Po diskusi se svými resortními kolegy v Lucemburku to novinářům společně řekli ministři vnitra Slovenska Robert Kaliňák a Česka Milan Chovanec. Obě tyto země patří do skupiny, která odmítá návrh Evropské komise, aby ostatní státy EU ulehčily situaci Itálii a Řecku převzetím části osob, které tam žádají o azyl. Eurokomisař pro vnitřní věci Dimitris Avramopulos je přesto jednoznačně přesvědčen, že dohodu o povinných kvótách se podaří uzavřít do konce července.
  • "Myslíme si, že povinná solidarita je mimořádně škodlivá," prohlásil před novináři Kaliňák. Pomoc podle něj i podle českého ministra Chovance musí být na dobrovolném základě. Problematikou se bude koncem příštího týdne zabývat také summit Evropské unie.
  • Lídři evropských zemí na své mimořádné schůzce k migraci v dubnu zdůraznili právě potřebu dobrovolnosti, přesto později Evropská komise nabídla mechanismus povinného přerozdělování. "Dobrovolný přístup jsme zkusili v minulosti... Nefungovalo to. A osobně jsem přesvědčen, že fungovat nemůže. Relokace bude fungovat jen, pokud se budou podílet všechny členské státy," prohlásil dnes komisař Avramopulos. "Chceme se rozhodovat suverénně, na základě našich možností," poznamenal Chovanec. Podle slovenského ministra není možné čerpat vodu z domu, do kterého stále zatéká. "Nejprve musíme ten příval zastavit," dodal Kaliňák. V této souvislosti označil za dobré další z návrhů Evropské komise, které směřují právě ke snížení počtu migrantů, například zlepšením spolupráce se zeměmi jejich původu.
  • Avramopulos zdůraznil, že jen společný a závazný systém může zajistit, aby každý stát EU skutečně převzal díl společné odpovědnosti. Návrhy komise podle něj nejsou jídelníček, ze kterého si země mohou vybírat, ale vzájemně provázaný a vyvážený balík opatření, včetně například snahy výrazně zrychlit návrat těch, kdo na azyl v unii právo nemají.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...