Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Opozice chce po sněmovně vysvětlení ohledně propuštěných Čechů

USA

  15:23
PRAHA - Opoziční strany chtějí na jednání Poslanecké sněmovny zařadit neveřejný bod, v němž by vláda vysvětlila okolnosti propuštění pěti Čechů v Libanonu. Na požadavku se shoduje ODS, TOP 09, Úsvit - Národní koalice, někteří komunisté i Starostové a nezávislí (STAN). Ti navíc chtějí, aby vláda znovu požádala Sněmovnu o důvěru.

Vládní speciál s pěti Čechy unesenými v Libanonu přistál po čtvrté hodině v pražských Kbelích. foto:  Michal Šula, MAFRA

„Budeme požadovat, aby premiér Sobotka vysvětlil poslancům situaci, která poškozuje Českou republiku ve vztahu k našim spojencům a může do budoucna představovat bezpečnostní riziko,“ uvedl v tiskové zprávě předseda ODS Petr Fiala.

„Hnutí Starostové a nezávislí důrazně požaduje od vlády vysvětlení celého pozadí výměny pětice Čechů za propuštění Alího Fajáda. STAN to vnímá jako selhání zpravodajských služeb, naprostý amatérismus a ztrátu důvěry jednoho z našich nejbližších spojenců - Spojených států amerických,“ uvedl zase STAN. Jednání vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) je prý neomluvitelné a kabinet by měl Sněmovnu požádat o důvěru.

Unesení Češi jsou v péči lékařů, policie je chce vyslechnout

Podle dostupných informací se pětice unesených Čechů vrátila do vlasti výměnou za to, že Česká republika nevyhověla žádosti USA o vydání Libanonců Fajáda a Chálida Marábího. Dvojice podezřelá z podpory terorismu byla ve čtvrtek propuštěna. Spojené státy postup Česka ostře kritizovaly.

Také předseda klubu KSČM Pavel Kováčik pokládá záležitost za tak závažnou, že by Sněmovna měla chtít vysvětlení. Připustil, že poslanci KSČM by mohli neveřejné zasedání podpořit, dodal však, že jde jen o jeho názor a záležet bude na stanovisku celého klubu, který se sejde v úterý před schůzí. Šéf komunistů Vojtěch Filip by zařazení bodu podpořil, pokud výbor pro bezpečnost a výbor pro obranu přijdou se stejným usnesením.

Češi ve čtvrtek odletěli vládním speciálem zpět do Česka, ten okolo 16.20...
Letiště (ilustrační snímek).

Filip také vyjádřil přesvědčení, že míra nekoordinace mezi jednotlivými speciálními službami ČR je značná. „Pokud se vše odehrálo tak, jak naznačují média, jedná se o podporu terorismu a o facku všem, kteří s terorismem bojují,“ napsal na webu TOP 09 zase její místopředseda Marek Ženíšek. Akce podle něj jen povzbudí teroristy všude na světě, aby se k podobným obchodům uchylovali i v budoucnu.

Předseda klubu Úsvit - Národní koalice Marek Černoch uvedl, že poslanci hnutí se k požadavku na zařazení nového bodu připojí. Kolem celé kauzy je podle něj mnoho otázek a výměna zpravodajských informací mezi jednotlivými službami je prý nulová.

Kdo je Alí Fajád a jak byl v Praze zatčen?

Alí Fajíd je Libanonec s ukrajinským pasem, který pracoval pro státní společnost Ukrspeceexport. Američané ho chtěli vydat kvůli podezření z obchodování se zbraněmi a kokainem. Server Lidovky.cz celý příběh podrobně zmapoval, článek „Kokainu říkejte košile“, který obsahuje i autentické dokumenty, si přečíst můžete ZDE.

Libanonec Alí Fajád na snímku ze 14. září 2015.

Předseda klubu ČSSD Roman Sklenák nechtěl předjímat, jaké stanovisko k návrhu jeho klub zaujme. Uvedl, že až návrh obdrží, bude chtít mluvit o tom, co má být jeho cílem, zda informace vlády nebo to, aby dolní komora zaujala k věci stanovisko.

Za zavřenými dveřmi jednala Sněmovna v dubnu 2010, kdy projednávala odvolání tehdejšího prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Františka Dohnala proti pokutě, kterou dostal za to, že neumožnil poslancům zkontrolovat hospodaření úřadu. Předtím zasedala Sněmovna neveřejně v září 2006. Poslanci tehdy projednávali zprávu o odposleších politiků.

Podle jednacího řádu se může Sněmovna na návrh vlády nebo poslance usnést, že jednání bude neveřejné. Jde zejména o momenty, kdy se projednávají utajované otázky související s obranou nebo bezpečností státu nebo jiné závažné utajované skutečnosti. Neveřejné schůze se mohou kromě poslanců účastnit i prezident a ministři. Ostatní mohou být přítomni jen se souhlasem Sněmovny.

Autoři: ,