Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
3. prosince 2019 11:59, aktualizováno  14:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Opozice chce projednat audit Evropské komise o Babišovi na plénu sněmovny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha Opozice chce projednat výsledek auditu Evropské komise o údajném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) na plénu sněmovny. Na dnešní schůzce se na tom dohodli zástupci ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Projednání podpoří i vládní ČSSD, za nejvhodnější den považuje čtvrtek. Předseda STAN Vít Rakušan uvedl, že opozice je připravena projednat zprávu i v neveřejném režimu.

ČSSD podpoří návrh, aby plénum sněmovny o auditu diskutovalo. Podle předsedy poslanců sociální demokracie Jana Chvojky by měl ideálně Babiš či ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) poskytnout informace, které podat mohou. „Pokud někdo navrhne tento bod, budeme hlasovat pro. Ideální doba by byla ve čtvrtek v 11:00,“ řekl Chvojka. Podle sociálních demokratů by měl být dokument zveřejněn, pokud je to podle předpisů možné.

„Sněmovna má kontrolovat vládu, tato kontrola není sněmovně umožněna,“ řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Očekává proto, že vláda bude poslance informovat o obsahu auditu, a to co nejdříve. Upřednostnil by, aby se věc projednávala na veřejném zasedání, protože podle něj jde o veřejný zájem.

Rakušan řekl, že STAN chce auditní zprávu ve sněmovně projednat tento týden, na úterku netrvá. Vzhledem k tomu, že ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) označuje obsah auditu za důvěrný, navrhuje Rakušan možnost projednat zprávu jako neveřejný bod.

„Uzavřené jednání sněmovny je schůdná, nicméně až krajní varianta. Nic ale nebrání ani tomu, aby byla zpráva zveřejněna nyní a úplně,“ řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Podle ní má veřejnost právo znát obsah auditu, když Česku hrozí, že na jeho základě bude vracet do evropského rozpočtu stovky milionů korun. Šéfka TOP 09 také uvedla, že evropské právo umožňuje zveřejnění auditu, je-li na tom veřejný zájem.

Pokud by sněmovna odmítla bod zařadit na jednání pléna, je podle předsedy KDU-ČSL Marka Výborného důležité věc řešit na sněmovním kontrolním výboru. Nevidí ale důvod, proč by Dostálová nemohla poslance seznámit se závěry auditu. Navrhl také, aby holding Agrofert zvážil vrácení peněz Česku v té výši, v jaké audit navrhne korekci. Holding podobně vrátil padesátimilionovou dotaci poskytnutou na stavbu farmy Čapí hnízdo. 

Pozvání předsedy Pirátů na dnešní schůzku nevyslyšeli ani komunisté a SPD, obě strany chtějí nejdříve své stanovisko formulovat ve svých grémiích. Předseda SPD Tomio Okamura by chtěl o věci mluvit až poté, co se seznámí s obsahem auditu. „Jsme pro zveřejnění, podpoříme projednání, ale až ji budeme mít k dispozici,“ uvedl.

Komunisté by upřednostnili neveřejné projednání dokumentu. „Všichni vnímáme, že tato zpráva je důvěrným materiálem,“ uvedl poslanec Jiří Dolejš.

Obsah auditní zprávy, kterou Evropská komise zaslala do Prahy v pátek, nebyl zveřejněn. V jarní předběžné zprávě, která unikla do médií, EK konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů, protože má stále vliv na Agrofert. Babiš to odmítá. Podle informací týdeníku Respekt konečná zpráva premiérův střet zájmů potvrzuje.

Komise oznámila, že je audit konečný, premiér však tvrdí, že z pohledu ČR konečný není. V pondělí uvedl, že o závěrech auditu nic neví a ani s nimi nebude obeznámen. Také Dostálová v úterý řekla, že obsah auditu nezná, podle ní se věcí zabývají jen odpovědní úředníci jejího ministerstva. Dostálová také uvedla, že věc nepovažuje za ukončenou, Česko má podle ní možnost se vyjádřit k tomu, zda přijímá závěry auditu.

ČTK
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...