Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Opozice k žalobě: Vláda neřeší problémy Česka, ale zájmy Babiše a Agrofertu

Premiér Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš. | foto: ČTK/AP

Praha Vláda neřeší problémy ČR, ale zájmy premiéra Andreje Babiše (ANO) a firmy Agrofert Holding. V reakci na rozhodnutí kabinetu zažalovat Evropskou komisi u Soudního dvora EU kvůli pozastavení dotací pro Agrofert se na tom shodli lídři ODS a Pirátů.

Premiér by měl podle opozičních stran vyřešit střet zájmů, šéf občanských demokratů Petr Fiala míní, že aktuální situaci mohou změnit pouze volby. Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že od postupu vlády by se příští týden měla distancovat Sněmovna.

Kabinet o žalobě rozhodl v pondělí na návrh ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD), napsal Deník N. Ačkoli EK později proplacení peněz schválila, podle resortu jde o princip.

Fiala řekl, že kabinet neřeší problémy Česka, například urychlení výstavby či snížení byrokracie. „Místo toho řeší osobní problémy předsedy vlády a zisky jeho soukromých firem. Evropská politika vlády se zúžila na boj s komisí o Babišovy dotace. O zájmy ČR nejde,“ sdělil Fiala. Občané jsou podle něj rukojmími Babišova střetu zájmu a změnit to mohou jen volby.

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše kabinet plán schválil v tichosti, protože si je vědom, jak nesmyslný je. „Čím později Andrej Babiš vyřeší svůj střet zájmů, tím větší bude škoda na veřejných prostředcích,“ uvedl.

Chystané podání žaloby podle Bartoše dokládá, že vláda hájí zájmy Agrofertu, ne české. „V EK pracují špičkoví experti a porušování českých a evropských předpisů doložily nejrůznější analýzy. Není to tedy záležitost dvou právních názorů, ale naopak se jedná o výklad zcela jednoznačný,“ sdělil Bartoš. Komise byla povinna proplácení zastavit, dodal.

Adamová napsala, že rozhodnutí vlády jasně potvrzuje, že se Babiš od své firmy „neodstřihl“, jak tvrdí. Toman také podle ní nesedí ve vládě za ČSSD, ale za Agrofert. „Otázkou je, zda ještě ČSSD ve vládě vůbec je, má nějaké slovo, nebo už se všichni její zástupci ve vládě stali obhájci soukromého byznysu premiéra,“ dodala. Sněmovna by se podle Adamové měla příští týden od postupu vlády distancovat. „Zájmy Agrofertu nelze zaměňovat za zájmy ČR,“ řekla.

Platby byly pozastaveny kvůli možnému Babišovu střetu zájmů. Šlo o platby týkající se Programu rozvoje venkova za poslední čtvrtletí roku 2018 a první loňské čtvrtletí ve výši téměř 247 tisíc eur (6,3 milionu Kč). Lhůta pro podání žaloby uplyne příští pondělí 10. února.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.