Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Opozice kritizuje nedostatek dat o očkovaných proti covidu-19, vadí jí i kauza okolo Státního zdravotního ústavu

Tisková konference Pirátů a hnutí STAN. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tisková konference Pirátů a hnutí STAN. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha Vláda se snaží klíčová data o koronavirové pandemii i přes výzvy opozice a expertů dlouhodobě tajit, míní předseda Pirátů Ivan Bartoš. Podle šéfa lidovců Mariana Jurečky by měl premiér Andrej Babiš (ANO) umět nastavit systém tak, aby se data o očkovaných proti covidu-19 denně aktualizovala. Stát musí podle předsedy STAN Víta Rakušana okamžitě požadovat data pro vyhodnocení průběhu vakcinace, aby mohl systém fungovat kvalitně.

Veřejnost má právo znát jasná data o průběhu očkování, míní šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Podle předsedy SPD Tomia Okamury nemá Babiš očkování pod kontrolou, přestože oznámil, že za jeho strategii a systém bude osobně odpovědný. Lídři opozičních stran to řekli na dotaz týkající se Babišovy kritiky rychlosti očkování v Česku.

Babiš chce, aby byly vakcíny využity dříve, než budou dodány další. Ve čtvrtek večer bylo v Informačním systému infekčních nemocí (ISIN) registrováno 82.000 očkovaných, řekl premiér televizi Nova. Očkovací centra podle jeho dopoledního vyjádření vkládala údaje o provedených vakcinacích do systému se zpožděním. To Babiš také kritizoval, podle něj jsou za to zodpovědní ředitelé očkovacích center. Povinnost hlásit naočkované lidi týž den do informačního systému a evidovat počet vakcín, schválila vláda ve středu, tedy asi dva a půl týdne poté, co se s očkováním v Česku začalo.

Premiér podle Bartoše přípravu na vakcinaci hrubě podcenil a selhává v realizaci, podkopává tak důvěru lidí ve stát a dává prostor dezinformacím. „Tuto chybu ale nenapraví tak, že bude údaje tajit. Naopak je třeba s veřejností otevřeně komunikovat a lidi informovat,“ napsal. „Shazování viny“ na očkovací centra považují Piráti za nehorázné vzhledem k tomu, že kabinet podle strany k jejich vzniku přispěl jen minimálně a sám má zajistit správný monitoring údajů.

Předsedové opozičních stran: Petr Fiala (ODS), Markéta Pekarová Adamová (TOP...

Předsedové opozičních stran: Petr Fiala (ODS), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Podle Jurečky by právě Babiš měl umět nastavit systém, aby byla data denně aktualizována. „Je tristní, když zde jsou dodané vakcíny, ale není systém, který by je stíhal očkovat! Toto musí zajistit vláda a dobré informace jsou základ,“ uvedl.

Stát musí okamžitě žádat data pro vyhodnocení průběhu vakcinace, a pokud je nedostane, je potřeba najít jiný způsob, jak zajistit jejich dostupnost, míní Rakušan. „Nastavení procesu i případný plán B pro sběr i vyhodnocení dat se měl řešit ještě před tím, než se projekt spustil. Na tohle musí být stát připraven a jen to ukazuje dlouhodobou absenci profesionálního managementu v řízení státní struktury,“ dodal.

Kritická byla k Babišovu vyjádření i Pekarová Adamová. Požadavek na zveřejnění dat je důležitý i vzhledem ke kauze Státního zdravotního ústavu. Jeho ředitel Pavel Březovský k čtvrtečnímu dni rezignoval kvůli informacím, že se v ústavu očkovali vedle zaměstnanců i jejich příbuzní. Stát by podle Pekarové Adamové měl jasně vědět, koho chce očkovat ve které fázi. „Premiér má ve zvyku hledat viníky všude jinde. Měl by však začít sám u sebe, on se totiž už několikrát stylizoval do role hlavní tváře očkování v Česku,“ poznamenala.

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura.

Podobně se vyjádřil i předseda SPD Okamura: „Premiér Babiš nedávno veřejně oznámil, že bude osobně odpovědný za strategii a systém očkování. Bohužel se ukazuje, že stejně jako vládní opatření tak nemá pod kontrolou ani očkování,“ napsal . Pro SPD je důležité, aby vláda neomezila občanská práva a svobody lidí, kteří očkování odmítnou. „Ti, kteří očkování chtějí, by měli mít možnost rychlého výběru bezpečné očkovací látky. Testování a očkování nesmí být pro naše občany povinné, ale na bázi dobrovolnosti,“ uvedl.

„Myslím, že problém je v přílišné centralizaci a podcenění odpovědnosti krajských hygienických stanic,“ napsal předseda KSČM Vojtěch Filip.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Policisté kontrolují řidiče.. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Policisté kontrolují řidiče.. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

Policisté kontrolují řidiče.. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

SOUTĚŽ: Vyhrajte krásnou sadu na spaní a koupání pro celou rodinu
SOUTĚŽ: Vyhrajte krásnou sadu na spaní a koupání pro celou rodinu

Najít kvalitní povlečení může být někdy těžké. Teď už ale hledat nemusíte. Zapojte se do soutěže o rodinný balíček a vyhrajte sadu, která se bude...