Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Opozice zkritizovala prodloužení nouzového stavu. Delší doba než týden je nejištěná munice, řekl Svoboda

Praha Opozice ve čtvrteční sněmovní debatě kritizovala vládu a její návrh prodloužit nouzový stav o 30 dní, tedy až do 20. prosince. Opoziční řečníci poukázali na to, že jde o zásadní opatření, které omezuje svobody občanů. Stěžovali si i na to, že vláda nepředkládá údaje o vyhodnocení účinnosti přijatých opatření. Vládě vytýkali i to, že podle nich postupuje chaoticky.

Například předseda Pirátů Ivan Bartoš vládu obvinil z toho, že v září kvůli snaze o volební zisk situaci podcenila. Nechala situaci dojít podle něho až do momentu, kdy má Česko jedny z nejhorších koronavirových čísel na světě. Prodloužení nouzového stavu je věc naprosto zásadní, jde o omezení základních práv a svobod, a musí být vždy dobře odůvodněno a vysvětleno, argumentoval.

„Prodlužování na dobu delší než jednoho týdne je zacházení s nezajištěnou a nezabezpečenou municí,“ uvedl poslanec ODS Bohuslav Svoboda. Sněmovna by podle něho měla scházet a vyhodnocovat situaci pravidelně. Podle poslance občanských demokratů Petra Bendla jde zejména o to, jak budou vypadat konkrétní opatření k omezení šíření nákazy.

Poslanci SPD nepodpoří žádné prodloužení nouzového stavu, prohlásil předseda hnutí Tomio Okamura. Vláda podle něj chce prodloužit nouzový stav jen proto, aby mohla zadávat zakázky bez výběrových řízení a ovládat životy občanů. Poukazoval na to, že už nyní mohou krajské hygienické stanice přijímat opatření i bez nouzového stavu. Okamura kritizoval i vládní restrikce, nemají podle něho logiku. Poukázal například na zákaz nedělního prodeje. Restrikce navíc podle šéfa SPD poškozují malé živnostníky.

Komunistům chybějí k prodloužení nouzového stavu odborné argumenty, uvedl jejich poslanec Zdeněk Ondráček. Vláda by také podle něho říci veřejnosti, jak budou vypadat s ohledem na covid Vánoce. „Když to řekneme 20. prosince, bude pozdě,“ uvedl. 

Rovněž komunisté pokládají za nelogické restrikce v obchodu a službách. Ondráček poukázal například na to, že lidé si sice mohou v obchodě koupit hrnec nebo křečka, ale zimní boty a bundu nikoli.

Podobně se vyjádřil šéf KDU-ČSL Marian Jurečka. „Lidem některá opatření nedávají logiku,“ řekl. Poukazoval například na to, že řetězce zaměřené na potraviny prodávají i široký sortiment jiných věcí, zatímco provozovny drobných živnostníků musí být zavřeny. Vládu Jurečka nařkl z toho, že neumí dostatečně pomoci lidem, kterým omezí jejich zdroje příjmů. Jako příklad uvedl, že živnostníci nemohou kombinovat jednotlivé formy podpory.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová označila žádost vlády o prodloužení nouzového stavu za odfláknutou, některé informace podle ní nejsou aktuální, další chybí. „Hazardujete dlouhodobě s důvěrou lidí v to, že víte, co děláte,“ uvedla. Nový protiepidemický systém by měl podle ní obsahovat i stupně, k nimž nebude stav nouze nutný. TOP 09 by podle Pekarové Adamové mohla za splnění určitých podmínek hlasovat pro prodloužení nouzového stavu nejvýše o dva týdny. O 14 dnech se zmínil také místopředseda lidoveckých poslanců Jan Mihola.

Nový protiepidemický systém by měl podle ní obsahovat i stupně, k nimž nebude stav nouze nutný. TOP 09 by podle Pekarové Adamové mohla za splnění určitých podmínek hlasovat pro prodloužení nouzového stavu nejvýše o dva týdny.

Předseda STAN Vít Rakušan řekl, že nouzový stav je krajní instrument, který se dotýká ústavních práv občanů, a podle toho by se s ním mělo zacházet. Žádost o prodloužení nouzového stavu označil za bohorovnou. Vláda by se podle něj měla chovat k lidem jinak a vysvětlovat jim, jak jednotlivá opatření zabírají. „To, že se situace lepší, není vaše zásluha, ale zásluha všech trpělivých lidí v ČR,“ řekl Rakušan.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...