Pátek 25. září 2020svátek má Zlata 14 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Opozice kritizuje zmatky u vládních koronavirových opatření. Podle Filipa plošné roušky odporují principu semaforu

Předseda KSČM Vojtěch Filip hovoří 8. července 2020 na schůzi Sněmovny v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda KSČM Vojtěch Filip hovoří 8. července 2020 na schůzi Sněmovny v Praze. | foto: ČTK

Praha Opoziční strany kritizují vládu za zmatky u opatření proti covidu-19. Kabinet podle nich také nezveřejňuje dostatek informací. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu oznámil, že od čtvrtka bude povinné nosit roušku ve vnitřních prostorách budov v celém Česku. Podle šéfa KSČM Vojtěcha Filipa to ale odporuje principu vládního semaforu, který má rozlišovat okresy podle hrozby nákazy.

Lidovci vyzvali vládu k aktivaci Ústředního krizového štábu a k jednání sněmovních stran o opatřeních proti koronaviru. Komunikaci vládních představitelů označil předseda lidovců Marian Jurečka za katastrofickou. Vyplývá to z ankety ČTK mezi stranami.

Piráti považují roušky za nejsnazší možnost, jak omezit šíření viru, napsal ČTK poslanec Petr Třešňák. „Nejjednodušší vládní nařízení by bylo - noste roušky všude, kde nemůžete dodržet sociální distanc. Ty neskutečné stohy podmínek, které si tam vláda navymýšlí, jsou pak jen živnou půdou pro lidovou tvořivost,“ uvedl. Nemělo by se podle něj jednat o nařízení, ale doporučení.

Kabinet by podle něj měl také prostřednictvím dat ukázat, jak vážná je situace. „Jaký efekt očekává od roušek a jak tímto opatřením chráníme naše ohrožené spoluobčany,“ řekl Třešňák. Kabinet se podle něj už ztrapnil a „po tanečcích a neustále se měnících opatřeních“ ztratil důvěru občanů z počátku pandemie. „Vidíme, jak vláda a pan premiér podcenili navýšení trasovací kapacity v krajských hygienických stanicích. Příprava na podzimní vlnu nám nyní chybí a už nepůjde dohnat,“ řekl.

Šéf KDU-ČSL Jurečka nové opatření hodnotí kladně, přišlo ale podle něj pozdě. Postrádá taky podporu pro občany, při které by stát zajistil kvalitní respirátory a ochranné pomůcky pro ohrožené skupiny. „Zde by měl stát poskytovat systematicky ochranné pomůcky zdarma a po dobu těchto opatření. Opatření měla přijít dříve, čísla nakažených jsou obrovská,“ dodal. Později uvedl, že jeho strana žádá aktivaci krizového štábu a svolání jednání sněmovních stran. „Chceme slyšet, jak vláda hodlá v příštích dnech a týdnech systematicky postupovat,“ uvedl.

Bývalý šéf lidovců Marek Výborný se pak na twitteru ptal, k čemu má Česko semafor, když zavádí plošná opatření. Na stejnou věc upozornil i šéf KSČM Filip. „Odporuje to principu semaforu. V celé zemi se situace nezhoršuje, tedy nemá být plošné řešení,“ napsal Filip ČTK.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že pokračují zmatky. „Ani premiér, ani ministr zdravotnictví nezveřejňují potřebné kompletní informace, které je k rozhodnutím vedou. Proto apelujeme na vládu, ať okopíruje a zrealizuje naše návrhy,“ napsala Adamová ČTK. Strana ve středu představila osm návrhů opatření, mimo jiné by měl kabinet zajistit dostupné a rychlé testování pro všechny a pravidelné dodávky roušek či respirátorů pro ohrožené skupiny.

„Já jsem připraven disciplinovaně nosit roušku všude. Nicméně 5. června řekl premiér (Andrej) Babiš, že žádná plošná opatření už nebudou. Ministr (zdravotnictví Adam) Vojtěch, já ho jako křesťan nechci nabádat k tomu, aby se zastřelil, ale rezignovat už měl dávno,“ řekl České televizi a ČTK předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Šéf STAN Vít Rakušan mluví o vládě zmatku, alibismu a rizika pro lidi. „Chybí klid a důslednost v rozhodování, přímost a jasnost v informování, odbornost v argumentaci,“ napsal ČTK. Kabinet podle něj jen zvyšuje nejistotu, paniku a neklid. „Jedná hloupě a nebezpečně, zcela nekompetentní ministr (zdravotnictví) je udržován z politické vůle velkého šéfa ve své funkci,“ dodal.

„Primárně je potřeba chránit ty občany, kteří jsou ohrožení, a roušky by měly být povinné v ohniscích nákazy, jinde dobrovolně,“ napsal ČTK předseda SPD Tomio Okamura. Dodal, že roušky by měl občanům konečně zabezpečit stát.

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!
Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!

Pokožka vašeho miminka si zaslouží jen tu nejlepší péči. Vyzkoušejte s námi řadu sebamed Baby, která byla vyvinuta speciálně pro potřeby citlivé...