Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Opozice nechce malou důchodovou reformu

Česko

  15:48
PRAHA - Opozice dnes opětovně navrhla ve sněmovně zamítnutí takzvané malé důchodové reformy, kterou chce vláda kvůli rozhodnutí Ústavního soudu změnit výpočet penzí podle platu a zvyšovat věk odchodu do důchodu pro ženy narozené po roce 1955 a muže narozené po roce 1965.

Petr Nečas na prosincové schůzi Poslanecké sněmovny foto: ČTK

Sněmovna o osudu této novely zákona o důchodovém pojištění rozhodne nejdříve tento pátek. Hlasy koalice ji nejspíš schválí. Levicovým poslancům na novele vadilo především to, že vláda chce nad rámec reakce na verdiktu ústavních soudců jednostranně zvyšovat penzijní věk bez dalších opatření ke stabilizaci důchodového systému.

Čtěte také:

Komunisté doporučili pouze zamítnutí novely. Sociální demokraté navíc ústy někdejší ministryně zdravotnictví Milady Emmerové požadovali z novely odstranit pasáž o výpočtu důchodového věku pro lidi narozené po roce 1977. Pro ně by mělo platit, že se k věku 67 let přičte takový počet kalendářních měsíců, který odpovídá dvojnásobku rozdílu mezi rokem jejich narození a rokem 1977.

Podle Zaorálka by se mělo vyčkat ještě deset let
"Není se možné se tvářit, že vyřešíme problém tím, že budeme do nekonečna prodlužovat věk odchodu do důchodu," uvedl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, podle něhož návrh neřeší různou míru opotřebovanosti seniorů a představuje nerealistickou vizi, že lidé budou schopni pracovat do 75 let.

Místopředseda strany Lubomír Zaorálek označil návrh za porušení dohod o věku pro odchod do důchodu. "Děláte zásadní změny, které nejsou v podstatě ani podložené," obvinil koalici. Podle něj by bylo vhodnější vyčkat ještě deset let na vývoj.

Premiér Petr Nečas (ODS) ale návrh označil za ekonomickou nutnost vzhledem k nárůstu počtu důchodců. Podotkl, že ke konci loňského roku bylo v Česku 2,8 milionů důchodců, na které přispívalo necelých pět milionů pracujících lidí, z nichž by se tři čtvrtě milionu zařadilo do roku 2030 mezi penzisty.

Odchod do důchodu až v 67 letech
"Kroky, které děláme, jsou nutné a správné. Snaží se dívat dále, než jenom za nejbližší roh," prohlásil Nečas. Podle dosavadních pravidel by lidé narození v roce 1965 a mladší odcházeli do důchodu v 65 letech. Letošní čtyřicátníci by podle novely ale měli odcházet do penze v 66 letech, lidé narození v roce 1977 pak až v 67 letech.

Tato věková hranice by měla být v roce 2041 stejná pro muže i ženy bez rozdílu počtu vychovaných dětí. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) k tomu poznamenal, že návrh začne upravuje pro ženy věk odchodu do důchodu v roce 2018. Vyčkávání s prodlužováním důchodového věku by bylo podle ministra nezodpovědné, lépe jej bude za deset či dvacet let přizpůsobit.

Změnu výpočtu důchodů vyvolalo rozhodnutí Ústavního soudu z loňského dubna. Podle něj nynější systém nebere dostatečně ohled na to, kolik lidé v životě vydělávali, a tím pádem i odváděli státu do penzijního systému.

Důchody se sníží sedmdesáti procentům lidí
Výpočet procentní výměry důchodu je podle ÚS protiústavní, protože staví solidaritu nad zásluhovost a v kombinaci s ostatními parametry důchodového systému negarantuje dostatečně právo na přiměřené hmotné zabezpečení. Předloha počítá s tím, že lidé s vyššími platy by měli mít i vyšší důchody, lidé s nižšími příjmy by ale dostali nižší důchody.

Podle Drábka by se měly důchody 70 procentům lidí snížit, zatímco 20 procentům nejbohatších by se zvýšily. Drábek však slíbil, že penze se fakticky nepropadnou. Dorovnat by je měla valorizace, která má být do budoucna automatická bez zásahu vlády. Důchody se začnou nově počítat od letošního října. Novela také snižuje stropy pro placení sociálního pojištění ze šestinásobku průměrné mzdy na čtyřnásobek.

Autoři: ,