Pátek 16. dubna 2021svátek má Irena 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chování vlády je nesrozumitelné, opatření nejsou jasně vysvětlená, zní z opozice

Společná tisková konference předsedů ODS, KDU-ČSL a TOP 09. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Společná tisková konference předsedů ODS, KDU-ČSL a TOP 09. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha O nesrozumitelném chování vlády a chybějícím logickém odůvodnění zvolených kroků mluví opoziční politici v souvislosti s nově představenými opatřeními vlády. Předseda ODS Petr Fiala v odpovědi na anketu ČTK pochybuje, že nová opatření proti šíření covidu-19 mohou přinést řešení situace.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš ocenil, že kabinet přestal podceňovat situaci. Oba apelují na kompenzace pro zasažené provozy i na to, aby se zlepšila organizace očkování.

Kabinet ve čtvrtek představil zpřísnění opatření, která mají podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) snížit mobilitu a počet kontaktů mezi lidmi. Ubytovací služby mají být nově jen pro lidi na služební cestě s potvrzením. Další zpřísnění se týká lyžařských středisek. Lanovky a vleky už nebudou moci vozit kromě lyžařů ani pěší. Zakazují se také návštěvy v nemocnicích na odděleních akutní péče a kabinet rovněž rozšířil možnosti antigenního testování na covid-19. 

Fiala však pochybuje, že nově představená opatření mohou být řešením. „Zásadní věc v boji s koronavirem je očkování, a to vláda bohužel vůbec nezvládá,“ uvedl. Připomněl, že neplatí už ani protiepidemický systém PES. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve čtvrtek řekl, že skóre PES bude relevantní znovu ve chvíli, kdy se podaří snížit aktuální vysoké počty nakažených v nemocnicích.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, předseda ODS Petr Fiala a předseda...
Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Marian Jurečka

Lidé jsou podle Fialy vyčerpaní a řada podnikatelů už nemůže dál. „Nikdo neví, co platí a co ne. Vláda rozhoduje nesrozumitelně, není jasné na základě jakých dat. Věci není schopna vysvětlit veřejnosti a navíc nedostatečně kompenzuje výpadky těm, které zákazy zasáhnou,“ doplnil. Důvěru v rozumnost a přiměřenost opatření přitom pokládá za zásadní. „My po vládě chceme jasná pravidla, jasná data, účinný a rychlý systém kompenzací, jasný systém v očkování, větší spolupráci s kraji při očkování a pravdivé informování veřejnosti,“ dodal.

Bartoš vyzdvihl, že kabinet přestal situaci podceňovat. „V tuto chvíli ale jakékoliv zpřísnění logicky narazí na odpor - selhává koordinace očkování, známé osobnosti se přednostně očkují, politici chodí na zakázané večírky a vláda nic lidem nevysvětluje,“ uvedl. Za efektivnější by považoval zajištění dostupných ochranných pomůcek, kompenzace zasaženým provozům, zvýšení nemocenské v době karantény, podporu testování ve firmách a lepší koordinaci vakcinace.

Hnutí SPD apeluje, aby stát chránil ohrožené skupiny a ostatní „většinu nechal žít a pracovat“ při základních opatřeních. „Bohužel se prohlubuje zmatek, je to improvizace a vláda porušuje vlastní pravidla, jelikož nedodržuje ani vládní PES. Občané jsou již z toho všeho vyčerpaní,“ napsal ČTK předseda SPD Tomio Okamura. 

Šéf KDU-ČSL Marian Jurečka ČTK napsal, že mu nová sada opatření smysl příliš nedává. „Chybí logické odůvodnění těchto opatření na základě dat, nic takového vláda bohužel nepředstavila,“ uvedl. Kabinet by se podle něj měl věnovat především místům, kde se nejčastěji covid-19 přenáší. „A to jsou kontakty na pracovišti, ne na sedačce lanovky,“ dodal. Apeluje na podporu zaměstnavatelů a lidí, kteří zůstanou zodpovědně doma v karanténě. Ti aktuálně bojují s výpadky příjmů, konstatoval. 

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že opatření respektuje a až na dílčí drobnosti s nimi nemá problém. „Největší smysl by dávalo, kdyby vláda podpořila ještě razantněji testování ve firmách, kdyby napravili chaos ohledně očkování, výrazně urychlili kompenzace postiženým podnikatelům a výrazně zlepšili svou komunikaci,“ napsala. 

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy
Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy

Čistá podlaha snadno a rychle? 1-2 Spray max se perfektně hodí na rychlý každodenní úklid, kdy se vám nechce tahat s těžkým kbelíkem vody. Které...