3. května 2011 14:15, aktualizováno 4. 5 10:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Opozice prohrála, pobyt v nemocnici má podražit

Leoš Heger | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Leoš Heger | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Poslanecká sněmovna v úterý v prvním čtení schválila tzv. "malou zdravotní reformu". Opozice se pokusila návrh zamítnout, neměla pro to ale dostatek hlasů. Návrh počítá například se zvýšením poplatku za den v nemocnici ze 60 na 100 korun, pacienti si nově budou moct připlatit za nadstandard.

Poslední ČSSD uvažuje, že se obrátí na Ústavní soud, pokud bude návrh definitivně schválen. Novelou se nyní bude zabývat zdravotní výbor.

Co se má od ledna 2012 změnit

- za den pobytu v nemocnici stoupne poplatek ze 60 na 100 korun
- pacient si bude moct připlatit za nadstandardní péči, běžnou léčbu (standard) bude dál platit pojišťovna 
 - doba vymáhání dlužného pojistného se změní z pěti na deset let

Poslanci o návrhu debatovali téměř šest hodin. Vystupovali hlavně zástupci ČSSD a KSČM. Kritizovali především tu část zákona, která by v budoucnu umožnila ministerstvu zdravotnictví zavést standard a nadstandard ve zdravotní péči. "Nedovedu pochopit, že je tato nadstandardní péče zahrnuta do léčebného procesu. Že ten, kdo může platit, dostane lepší péči než ten, kdo zaplatit nemůže. Mám obavu, že se začínáme blížit americkému zdravotnímu systému," uvedl poslanec ČSSD Ivan Ohlídal. Jeho stranický kolega Jiří Koskuba prohlásil, že si neumí představit, jak se nemocný pacient, který nemusí plně vnímat, rozhoduje o tom, jaká péče je pro něho nejvhodnější.

Bártova námitka
Poslanec VV Vít Bárta podotkl, že by o tom, co bude standard a co bude nadstandard měla rozhodnout Česká lékařská komora. Podle něho má ze svého statutu povinnost se do takového jednání zapojit.

ČSSD a KSČM koalici vyčítali, že se snaží zákon protlačit během večerního jednání. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka nejprve navrhl odložit schůzi o dva týdny, později zkusil navrhnout odklad do středy. Ani jeden návrh ale neprošel. Sobotka avizoval, že sociální demokraté se budou pokoušet oddálit rozhodnutí pomocí dlouhých projevů. Koalice na to zareagovala tím, že schválila jednání i po půlnoci. Opozici obvinila z obstrukce.

Psali jsme

Heger uklidňoval
Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) poslancům řekl, že je třeba o zákonu rozhodnout během této schůze, aby mohl být do prázdnin schválen. Snažil se rozptýlit jejich obavy o rozdělení péče pro chudé a pro bohaté.

Zpoplatněny podle něho budou pouze výkony, které mají stejnou medicínskou hodnotu, ale jsou pouze dražší. Jako příklad nadstandardu uvedl lepší oční čočky, se kterými nebude člověk potřebovat brýle. Nadstandard by podle něho měla být stejná péče, která pacientovi přinese pouze větší pohodlí.

Čtěte také

Heger soudí, že předloha není protiústavní, jak naznačuje opozice, ministerstvo se ale bude námitkou dál zabývat. Ministr očekává, že i další projednávání novely bude náročné a padne řada pozměňovacích návrhů.

Novela je první ze série reformních norem. Další tři reformní zákony o službách hodlá Heger předložit vládě do počátku června. Platit by měly od ledna 2012.

Čtěte také

Předloha počítá s tím, že pacienti by za den hospitalizace v nemocnici platili místo dosavadních 60 korun 100. Ani nadále se však nebudou počítat do ročního ochranného limitu, který činí pro děti a důchodce 2500 korun, pro ostatní 5 tisíc ročně. Původně měla novela změnit i placení v lékárnách.

Místo 30 korun za položku na receptu měla zavést třicetikorunový poplatek za celý recept. Tato změna ale vyžaduje podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera komplexní změnu části zákona, která se týká spoluúčasti. Předloží ji proto později.

Petr Tlučhoř a Ivana Řápková na stranické tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně

Novela také ruší zákaz připlácení na lepší péči, pro pacienty se však zatím nic nezmění. Nejprve totiž bude nutné vymezit standard hrazený z veřejného zdravotního pojištění a nadstandard, na který se bude moci pacient připojistit, případně zaplatí hotově. Dále norma prodlouží dobu pro vymáhání dlužného pojistného z pěti na deset let.

Ve sněmovně leží i další zákony, které chce vláda prioritně prosadit. Jde o takzvanou malou důchodovou reformu a o balíček škrtů v sociální oblasti. Je možné, že jejich projednávání navrhne zařadit na středu. Pokud by se debata o nich protahovala, patrně by odpoledne nezasedla vláda. Obě předlohy měla sněmovna projednávat už dnes, ale nedošlo na ně. Ve středu poslanci zasednou od 11 hodin.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.