Pátek 20. září 2024, svátek má Oleg
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

„Proti 108 nic nezmůžeme.“ Opozice nasadila své tváře v boji o křeslo hejtmana

ilustrační snímek foto: Petr TopičMAFRA

Krajské volby se blíží a strany už odkryly, kdo povede jejich kandidátky. Nepopulárnost stávající vlády chce v září ve velkém využít sněmovní opozice, z pozice lídra kandiduje na hejtmana hned 16 jejích poslanců.
  10:16

Například z Okamurovy SPD je to téměř polovina poslaneckého klubu.

„Opoziční práce ve Sněmovně je nevděčná, i když pracujeme na plné obrátky. Už to, že jsem podala 40 pozměňovacích návrhů, je toho důkazem. Snažím se něco udělat pro lidi, obce a kraje, bohužel mi v tom brání koalice, která jen ze všech tahá peníze a posílá je do zahraničí,“ vysvětluje motivaci kandidovat poslankyně a lídryně SPD v Plzeňském kraji Marie Pošarová.

Na hejtmana kandiduje také místopředseda strany Radim Fiala či poslanci Jaroslav Foldyna, Radek Koten, Karla Maříková nebo Jiří Kobza, který za koalici SPD s Trikolorou usiluje i o křeslo senátora na Mladoboleslavsku.

„Celá řada poslanců jsou zároveň komunálními i krajskými politiky. Propojení celostátní a krajské politiky považuji za užitečné,“ řekl MF DNES Koten.

Podobně bude v září bojovat o dvě křesla i bývalá místopředsedkyně Sněmovny a poslankyně ANO Jana Mračková Vildumetzová. V Karlovarském kraji usiluje o návrat do křesla hejtmanky, na Sokolovsku se zase zkusí dostat do Senátu. Soupeřem jí bude stávající senátor Miroslav Balatka (STAN).

„Kvůli penězům to nedělám“

V případě, že by ho porazila, jí automaticky zanikne mandát poslance. Případného křesla hejtmanky by se ale nevzdala.

„Nikde není psáno, že v obou volbách uspěju. I kdybychom vyhráli krajské volby, můžou nás ostatní obejít. V Senátu je to ještě složitější. V případě úspěchu jsem ale připravena pracovat jako hejtmanka i jako senátorka. Nikdo se nemusí bát, že to dělám kvůli penězům. V roce 2019 jsem prosadila zákon, aby při souběhu funkcí klesl placeným zastupitelům, kteří jsou zároveň poslanci, senátory či ministry, plat na 40 procent,“ vysvětluje Mračková Vildumetzová.

Kromě ní chce z poslaneckého klubu ANO do křesla hejtmana dalších 7 zákonodárců, mezi nimi třeba stínový ministr zdravotnictví Kamal Farhan, bývalý hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk či současný hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica.

Pikantní souboj exkolegů

Toho v září na severu Moravy vyzve i jeho bývalý kolega z ANO a předchůdce ve funkci hejtmana Ivo Vondrák, který po prezidentské volbě v roce 2023, kdy podpořil Petra Pavla proti Andreji Babišovi, opustil hnutí. V září bude kandidovat v barvách STAN, které ho v propagačních materiálech představuje jako „úspěšného hejtmana, který se znelíbil Andreji Babišovi, a proto musel skončit“.

V křesle hejtmana by rádi usedli i dva koaliční poslanci. Ve Středočeském kraji se pokusí hejtmanku Petru Peckovou (STAN) sesadit místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS), který povede jednu z mála krajských kandidátek SPOLU. „Role hejtmana je exekutivního charakteru, jste blíže jak voličům, tak reálným problémům. Zároveň máte praktičtější nástroje, jak je řešit,“ vysvětluje Skopeček.

Na jihu Čech hejtmana Martina Kubu (ODS) vyzve poslanec TOP 09 Pavel Klíma.

Autor: