20. listopadu 2018 11:14, aktualizováno  13:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Opozice vyzvala Zemana, aby v případě pádu vlády nejmenoval Babiše premiérem

Tisková konference lídrů stran po koordinační schůzce ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tisková konference lídrů stran po koordinační schůzce ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP... | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha Předsedové ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN v úterý vyzvali prezidenta Miloše Zemana, aby po případném pádu vlády ANO a ČSSD znovu nejmenoval premiérem šéfa ANO Andreje Babiše. Opozice spolu s hnutím Svoboda a přímá demokracie chce v pátek hlasovat proti vládě a podle ní by měl podporu kabinetu, v jehož čele stojí trestně stíhaný Babiš, přehodnotit i předseda ČSSD Jan Hamáček.

Požadavek na vedení ČSSD ohledně Babiše vznesla také její pražská organizace a v souvislosti s řešením vládní krize, kterou odstartovala skrytě natočená reportáž s Babišem mladším o jeho údajném zavlečení na Krym, ho žádá, aby podpořilo výměnu na pozici premiéra.

Opoziční politici současně požadují po Babišovi, aby věrohodně vysvětlil okolnosti cesty svého syna Andreje na Krym. Části ministrů ale dosavadní Babišovo vysvětlení kauzy spojené s jeho synem postačuje. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) si však myslí, že případ vládu zatěžuje a Babiš by měl odstoupit a případně se vrátit na premiérský post po objasnění svých kauz.

Náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek řekl, že na kauze údajného únosu Babiše mladšího pracuje policejní tým, který má maximální podporu. Policisté jsou podle něj od loňského listopadu i v kontaktu se zahraničními partnery, a to nejen ve Švýcarsku, kde premiérův syn bydlí a kde s ním novináři serveru Seznam Zprávy natočili reportáž. 

V ní premiérův syn uvedl, že jeho otec chtěl, aby opustil Česko kvůli případu dotace pro Čapí hnízdo, v němž oba čelí obvinění z dotačního podvodu, a otcovi spolupracovníci ho proto drželi na Krymu. Babiš to odmítl, syn podle něj trpí schizofrenií, musí se léčit a být pod dohledem. Babiš mladší v reakci na to obvinil svého otce ze lži.

Policie zatím nedisponuje posudkem zdravotního stavu premiérova syna, podle ministra vnitra Hamáčka byl do vyšetřovacího týmu ale přibrán soudní znalec k jeho získání, musí však komunikovat se Švýcarskem. Podle Hamáčka je klíčové, aby byl zdravotní stav Babiše mladšího posouzen. Zároveň předpokládá, že byli na policii předvoláni všichni aktéři kauzy kolem Babiše mladšího, tedy novináři i premiér.

Opoziční strany, které chtějí na páteční schůzi Sněmovny vyslovit nedůvěru vládě, potřebují k tomu získat hlasy vládní ČSSD nebo komunistů. Nicméně věří, že jejich návrh bude mít šanci na úspěch, naději jim dává mimo jiné to, že s ohledem na některé vyjádření poslanců či ministrů nepanuje v ČSSD jednota. 

Například pražští sociální demokraté vedle výzvy adresované grémiu strany, aby se zasadilo o výměnu na postu předsedy vlády, požadují i to, aby kvůli zajištění nestranného vyšetřování přešlo ministerstvo spravedlnosti od hnutí ANO pod ČSSD. Pokud hnutí ANO personálním požadavkům nevyhoví, měli by podle pražské ČSSD ministři strany na posty v kabinetu rezignovat a připojit se k návrhu na vyslovení nedůvěry vládě.

Prezident Zeman ale už dřív avizoval, že při pádu vlády by dostal pověření skládat kabinet znovu Babiš, který by také mohl vládnout delší dobu v demisi. A podle jeho mluvčího se prezidentovo stanovisko nezměnilo.

ČTK