2. května 2012 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hašek, Zaorálek a Šlégr neumějí počítat, zjistil Demagog.cz

Lubomír Zaorálek řeční ve sněmovně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lubomír Zaorálek řeční ve sněmovně. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Chtěli svrhnout vládu, ale přepočítali se, a to doslova. Poslanci Michal Hašek, Lubomír Zaorálek a Jiří Šlégr v pátek grilovali kabinet Petra Nečase, jenže neříkali pravdu. Zjistila to analýza webu Demagog.cz, který ověřoval pravdivost výroků pronesených před hlasováním o důvěře vládě.

"Sociální podpora v této zemi je pouhých 3,6 miliardy korun," hřímal od řečnického pultíku místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Jenže aby mluvil pravdu, musel by podle webu částku desetkrát vynásobit. Stačí se podívat do rozpočtu pro rok 2012 a ukáže se, že na dávky státní sociální podpory je přiděleno 37,9 miliard korun. Zaorálek se tak "sekl" o více než 34,3 miliardy.

ČTĚTE TAKÉ:


Další místopředseda ČSSD Michal Hašek zase peskoval pravicové vlády za to, že se jim od roku 2006 podařilo nevybrat na daních 500 miliard a peníze teď chtějí vytahat z kapes občanů. V tomto případě se poslanec zmýlil hned o pár set miliard.

"Michal Hašek došel k číslu 500 miliard pravděpodobně špatným pochopením statistky, když celkovou výši nedoplatků interpretoval, podobně jako bývalý místopředseda VV Tomáš Jarolím před ním, jako sumu nedoplatků za dané období. Částka 120 miliard na nedoplatcích je nakumulovanou a konečnou sumou nedoplatků, přičemž předchozí léta nelze sčítat," vysvětluje Demagog.cz.

Anketa

Souhlasíte s projektem, který ověřuje pravdomluvnost politiků?

Ano, politici si dají větší pozor na to, co říkají. 5277
Ne, je to zbytečné chytání za slova. 537
Nevím. 46

A do třetice. Poslanec strany Národní socialisté – levice 21. století Jiří Šlégr koaliční zákonodárce vinil z lenosti. "Vládní poslanci také vynikají ve vyhýbání se práci, jak ostatně předvedli toto úterý ve sněmovně," pronesl.

Jenže web spočítal, že během inkriminovaného jednání chyběli dva poslanci ČSSD a po jednom zákonodárci KSČM a VV. Občanští demokraté byli kompletní, z TOP 09 se omluvili tři zákonodárci. Podtrženo sečteno, opozičních poslanců chybělo o jednoho více než koaličních. Podle webu nelze ani říct, že by koaliční poslanci dlouhodobě vynikali v absencích.

Demagog.cz

Projekt Demagog je inspirován americkými stránkami Factcheck.org a Politifact.com. Výroky politiků analyzuje skupina 11 studentů Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, jeho slovenská verze již běží dva roky.

Z celkových 32 výroků, které dosud web zkoumal, jich označil 22 jako pravdivých, osm nepravdivých a dva jako zavádějící. Kromě Zaorálka, Haška a Šlégra zalhali i poslanci KSČM Marie Nedvědová a Miroslav Opálka.

Převážně opoziční poslanci v pátek před hlasováním o důvěře kabinetu řečnili devět hodin, pro vládu nakonec hlasovalo 105 ze 198 přítomných zákonodárců. Ačkoliv byl výsledek jasný, opozice mimořádnou schůzi využila alespoň k nekonečným projevům.

ogoOndřej Golis

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.