Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Oprava D1 slibovala výdělky. Poškodí nás, zní přesto z restaurací

Vizualizace toho, jak bude probíhat modernizace dálnice D1. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace toho, jak bude probíhat modernizace dálnice D1. | foto: NováD1.cz

JIHLAVA Na silnicích kolem dálnice D1 na Vysočině bude za pár dní rušno, neboť řada řidičů se zřejmě rozhodne kritický úsek objet. Ve zvýšeném provozu však vidí majitelé restaurací na objízdných trasách spíše komplikace než možnost přivýdělku. Lidé budou spěchat, než aby zastavili na jídlo, nehledě na nebezpečnou silnici.

"Spíše máme strach, že provoz u nás v restauraci bude nižší, protože lidi budou o to víc spěchat," uvedl na dotaz, jaké tržby očekávají, vrchní z restaurace Tři Věžičky. Řidiči na ni narazí hned po sjezdu u Jihlavy (exit 112), pokud se rozhodnou pokračovat směrem na Prahu po objízdné trase.

"Ono většinou, když je dálnice zavřená, tak lidi nezastaví. Protože dobře ví, že jim cesta bude trvat déle," líčí vrchní dosavadní zkušenosti. "Bojíme se, že nás to spíše poškodí," uvedl.

K TÉMATU:

Ztráty v tržbách se podle něj dotknou i podniků v širším okolí. "Mám známého, který dělá provozního na jednom hotelu. A tam už jim někteří odřekli akce s tím, že by to byla strašná komplikace se tam dostat přes D1. Protože když akce začíná v osm hodin ráno, tak lidé mají obavu, že by museli vstávat ještě o hodinu dřív, aby začátek kvůli D1 stihli. A to se jim nevyplatí," dodal pro Lidovky.cz.

Hned naproti hotelu a restaurace Tři Věžičky stojí benzinová pumpa. Tamější zaměstnanci vidí dopad modernizace D1 v úseku mezi Jihlavou a Větrným Jeníkovem spíše pozitivně. "Když se stane nějaká nehoda na dálnici, tak tudy jezdí hodně aut. Zda bude provoz i teď jezdit tudy, to nevím. Ale více aut očekáváme," připustila obsluha benzinové stanice.


Zvětšit mapu


Objízdná trasa vede dál do vesnice Štoky. Hned u silnice stojí hostinec Datlík. Ačkoli jeho majitel vysoký provoz očekává, zvláštní reklamu si prý dělat nepotřebuje. "Ve Štokách už teď máme velké reklamy. Navíc jsme teď vlastně na hraně s kapacitou, takže reklamu nemáme zapotřebí," říká majitel hostince Pavel Med.

Na očekávaný provoz se dívá ze dvou stran. "Mně jako podnikateli to možná přinese trochu víc zákazníků, ale jako rodič se bojím o děti, protože cesta do školy a ze školy, to bude něco hrozného," říká pan Med.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle něj stačí, když se něco stane na dálnici. Okamžitě do vesnice míří auta z dálnice a řidiči jezdí "jako blázni". "Před 14 dny, když byla bouračka u Jeníkova, tak během pěti minut hned jezdily kamiony a auta. Dvě hodiny, než to odklidili, to tu bylo něco neskutečného. A to byla jen bouračka," děsí se.


Zvětšit mapu


Na druhé straně dálnice, kousek od Jihlavy, se nachází restaurace a penzion U Lyžaře. Pokud pojedete směrem na Brno a budete chtít objet opravovaný úsek mezi Větrným Jeníkovem a Jihlavou nejkratší cestou přes obec Smrčná, narazíte právě na tento podnik.

"Počkáme, co to přinese. Že bychom se na to chystali a lákali lidi třeba inzercí, to ne," uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz manažer hotelu Karel Vašourek. "Budeme samozřejmě rádi, když se u nás řidiči zastaví třeba na oběd. Na druhou stranu, my jsme spokojení, k nám lidi jezdí," uzavřel Vašourek.

Začíná se 9. května

Plánované opravy brněnské dálnice D1 začnou 9. května. Stavět se začne nejprve na úsecích Větrný Jeníkov - Jihlava a Lhotka - Velká Bíteš.

Letos se mají opravovat čtyři úseky, celá obnova dálnice potrvá několik let a má stát zhruba 14 miliard korun. Během první etapy prací se na dálnici začnou stavět dopravně informační omezení a začnou práce na rozšiřování dálnice.

Oprava dálnice D1 - klikněte pro zvětšení

Oprava dálnice D1 - klikněte pro zvětšení

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Premiér Andrej Babiš (ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Premiér Andrej Babiš (ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Premiér Andrej Babiš (ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

90 let s Fisher-Price: Ikonické hračky, které provázely dětstvím už několik generací
90 let s Fisher-Price: Ikonické hračky, které provázely dětstvím už několik generací

Fisher-Price zná snad každý. Málokdo ale ví, že letos slaví 90 let od svého založení. Značka dala světu více než 5 tisíc hraček, které vrací rodiče...