Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Oprava nabrala další zpoždění

Česko

  10:02
BRNO - Oprava „nepovedeného“ náměstí Svobody v Brně se znovu oddaluje. Vedení radnice zřejmě nestihne splnit další slib, že do konce roku centrální brněnské náměstí zpříjemní a zkultivuje.

Brněnská Rašínova ulice v centru města po rekonstrukci.

Nestihne vysadit stromy, doplnit veškerý slibovaný mobiliář ani zvýraznit obrys někdejšího kostela svatého Mikuláše. Přitom ještě o prázdninách primátor Roman Onderka sliboval, že úpravy za zhruba pět milionů korun budou do konce roku hotovy. Fakticky už však na změny zbývá pouhých osm dnů. Pak začne na náměstí vyrůstat vánoční vesnička a instalovat tam napevno nové koše, lavičky, stojany na kola či telefonní budky bude nemožné, stejně jako přebarvovat plochu bývalého kostela.

„S úpravami by se mělo začít do týdne, ale všechno se skutečně zřejmě nestihne,“ připustil včera mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára. Zdržení však podle něj není chybou města. „Čekáme na dodávku mobiliáře, laviček a košů, které se musely objednávat u výrobce ve Španělsku,“ upřesnil. Pokud se tedy věci dovezou, možná se jich část přece jen na náměstí může ještě letos objevit. „Co se stihne, se stihne, průběh trhů nijak nenarušíme. Zbytek se dokončí co nejdřív v novém roce,“ ujistil Žára.

Magistrát ale podle zjištění LN neučinil ani základní krok k tomu, aby mohl s opravami začít. Nepožádal totiž o souhlas radnici městské části Brno-střed, která koordinuje práce na náměstí. „Žádnou takovou žádost jsme neobdrželi,“ potvrdil včera LN mluvčí radnice Brno-střed Roman Burián. Pokud by ji dostali rychle, mohou tomu ještě uzpůsobit i povolení pro firmu Ardona, která má instalovat na náměstí vánoční vesničku. Na to už ale moc času nemají, protože první domečky se tam mají objevit večer 13. listopadu. „Navíc letos řešíme ještě další problém, a to je pravidelný provoz tramvají přes náměstí. Vesnička se zásadně změní, kolem kolejí bude pětimetrový ochranný pás, dokonce je stále ve hře ho oddělit zábradlím,“ dodal starosta Brna-středu Libor Šťástka. Přiznal, že úpravy náměstí se mu proto „pocitově příliš reálné nezdají“, ale nevylučuje je.

Městští radní nedodržením termínu nic neriskují, naopak pokud dobře uzavřeli smlouvu, mohli by získat slevu. Navíc další úpravy čekají náměstí i příští rok. Doplní je další řada stromů od Kobližné ulice k Masarykově třídě a nový prvek poblíž Domu U čtyř mamlasů – hodiny, které dvakrát denně „vyplivnou“ skleněnou kuličku jako netradiční suvenýr z Brna.

Nynější úprava náměstí Svobody vznikla před volbami v roce 2006 nákladem 180 milionů korun. Od počátku však Brňané kritizují šedivost náměstí, málo zeleně a někteří i podobu kašny. Přesto se náměstí stalo jednou ze Staveb roku.

Plánovaná rekonstrukce počítá především s doplněním mobiliáře: dvou až tří desítek laviček a patnácti košů na odpadky. Cyklisté se dočkají stojanů na kola. Proměna čeká i telefonní budky, které z náměstí nezmizí, ale budou se odlišovat od svých „kolegyň“. Radní se podle primátora inspirovali v zahraničí, kde se telefonní budky umístěné v historických jádrech měst liší od těch v ostatních částech města. Zvýraznění speciálním nátěrem se dočká i plocha bývalého kostela, který dosud vyznačuje jen nepříliš zřetelná kovová linka.

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...