Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Opravit stadion? Fanoušci Unionu Berlín to zvládli

Česko

BERLÍN/PRAHA Ve fotbale jsou známé případy, kdy se fanoušci složili na záchranu svého oblíbeného klubu. V Berlíně nyní mají příklad, kdy se příznivci vrhli do stavebních úprav stadionu.

Třetiligový Union Berlín nebyl kvůli finanční krizi schopný pokračovat v rekonstrukci svého stánku Alte Försterei. K postupu do druhé bundesligy dostali hráči od svých příznivců výjimečný dárek. Na stavbě odpracovali celkem 75 tisíc hodin, což klubu ušetřilo 2 miliony eur (zhruba 55 milionů korun). Další 2 a půl milionu eur znamenala úspora na stavebním materiálu a pronájmu přístrojů, které poskytli sponzoři. Denně se na staveništi pohybovalo 30 až 100 lidí.

„Union byl vždy klub pro lidi z alternativní kultury,“ řekl agentuře Reuters jeden z brigádníků. Zatímco konkurenční Dynamo bylo zřízeno jako policejní tým, k Unionu tíhly disidentské kruhy. Při přímém kopu skandovali fanoušci z východní části rozděleného města dvojsmyslný pokřik: „Zeď musí spadnout!“ „Dnes zase vystupujeme proti komercionalizaci sportu,“ doplnil fanoušek Unionu.

Povolení k rekonstrukci získal klub před rokem. „Reakce fanoušků byla skvělá. Trávili na stadionu volné dny, víkendy, studenti přicházeli uprostřed učebního volna,“ rozplýval se nadšením prezident klubu Dirk Zingler.

Všichni zúčastnění pracovali zdarma. Jediným honorářem bude vstup zdarma na otevírací zápas, v němž se Union utká na začátku července s Herthou Berlín.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!