26. listopadu 2012 9:12, aktualizováno  9:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žalobu zatím nepodám, opravte chyby, vyzvala vnitro vyřazená Bobošíková

Jana Bobošíková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Bobošíková | foto: ČTK

PRAHA Prezidentská kandidátka Jana Bobošíková zatím se žalobou kvůli vyřazení z boje o Hrad vyčká. Strana Suverenita, které šéfuje, místo toho dala na ministerstvo vnitra návrh na opravu "zjevných chyb" v počítání podpisů pod peticí. Úřad vyzvala, aby chybu opravilo.

Podle Bobošíkové strana podáním návrhu na opravu podnikne "právní krok, který zatím není žalobou, ale umožňuje rychlou nápravu této situace". Případná žaloba by podle ní mohla oddálit konání voleb. "Považujeme ji až za poslední řešení, které bychom si nepřáli," uvedla. Vláda svým přístupem znevažuje prezidentskou volbu, míní Bobošíková

ČTĚTE TAKÉ:


Vedle Bobošíkové vypadl z okruhu kandidátů také nezávislý senátor Tomio Okamura a ekonom Vladimír Dlouhý, v boji o Hrad tak nyní zůstává osm lidí. Podle Dlouhého vnitro použilo nesprávný výpočet neplatných hlasů, protože od celkového počtu hlasů pod peticemi vyřadilo součet procentuálních podílů neplatných hlasů, které odhalilo při dvou kolech kontroly. Mělo prý tyto podíly zprůměrovat.

Ministerstvo vnitra však výpočet opravovat nebude. "Nejde o to, že nechce reagovat na výzvu paní Bobošíkové, ono ani nemůže, je dáno zákonem že musíme vyčkat na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu," řekl serveru Lidovky.cz ředitel Odboru všeobecné správy ministerstva vnitra Václav Henych, který má výpočet na starosti.

Podle ústavních právníků mají kandidáti velkou šanci, že s touto výtkou u Nejvyššího správního soudu uspějí. Pokud by se hlasy přepočítávaly podle nového vzorce, Bobošíková by ve hře o Hrad zřejmě těsně zůstala, Okamura a Dlouhý by naopak těsně neuspěli také v tomto případě.

Bobošíková má i nadále podporu své strany Suverenita. Ta chce, aby stát jednoznačně prokázal, že Bobošíková nezískala potřebných 50 tisíc podpisů.

Předsedkyně Suverenity rovněž kritizovala znění legislativy pro přímou volbu prezidenta, podle ní je chaotická a má chyby. Dodala, že navíc zvýhodňuje kandidáty podpořené zákonodárci. Vadí jí, že prý podpis senátora nebo poslance má vyšší váhu než podpisy občanů.

ogoOndřej Golis, ČTK

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na Lidovky.cz