Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trápení řidičů na dálnicích kolem Hradce skončilo, opravy stály čtvrt miliardy

Česko

  18:38
Ředitelství silnic a dálnic ČR dokončilo opravu sedmnácti kilometrů dálnic D11 a D35 u Hradce Králové. Stavbaři na nich vyměnili za 245 milionů korun asfaltový povrch, který byl na nejstarších úsecích položen před 16 lety.

Oprava, která komplikovala provoz od 22. srpna, přišla na 245 milionů korun bez daně.

Šlo o nejrozsáhlejší plošnou rekonstrukci dálničního povrchu v republice v letošní stavební sezoně. Provoz silničáři střídavě sváděli do zúžených dvojpruhů s omezenou rychlostí na 80 km/h.

„Ve směru k Hradci Králové od Prahy bude provoz bez omezení od 12:00, ve směru na Prahu by omezení měla skončit v 16:00. Na D35 se již jezdí bez omezení,“ řekl dopoledne mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Nakonec byla dálnice úplně volná v 17 hodin.

Stavbaři za 47 dní opravili 380 tisíc metrů čtverečních povrchu dálnice. Cílem ŘSD bylo podle Rýdla udělat opravu co nejrychleji s co nejkratším omezením pro řidiče. I proto byla jedním z kritérií soutěže nabídnutá doba výstavby.

„Firmy mají o tento způsob rekonstrukcí zájem. Je pro ně efektivní soustředěným nasazením techniky. Uvažujeme o jeho použití i při rekonstrukcích dalších úseků,“ řekl Rýdl.

Samozřejmou podmínkou pro firmy je podle něj dodržení všech technologických norem a předpisů.

Osm fréz a 105 nákladních vozidel

Stavební firmy nasadily na opravy D11 a D35 osm fréz a 105 nákladních vozidel na odvoz frézovaných materiálů a dovoz obalových směsí. Také vyměnily lanová svodidla ve středním dělícím pásu a vyměnily prvky dopravního značení. Nový povrch dálnice by měl při současné zátěži dálnic vydržet dalších alespoň 15 let.

„Na celém opravovaném úseku se našly poruchy, jejichž další rozvoj by vedl k poškození nižších vrstev. To by v horizontu několika let vedlo k rozsáhlejší a mnohonásobně dražší opravě,“ vysvětlila Petra Drkulová z ŘSD.

Nový asfaltový povrch dostala dálnice D11 mezi křižovatkou Pravy na 76. kilometru ve směru od Prahy a 88. kilometrem těsně před Hradcem Králové. Stavbaři také opravili mimoúrovňovou křižovatku Pravy.

Nový povrch dostaly mimoúrovňová křižovatka dálnic D11 a D35 Sedlice a tříkilometrový úsek dálnice D35 od křižovatky Sedlice směrem ke křižovatce u Opatovic nad Labem. Dodavatelem opravy bylo sdružení firem Eurovia CS, Strabag a M-Silnice.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autoři: ,

Milovníci pořádku pozor! Soutěžíme o vysavače Electrolux 800 v hodnotě 13 699 Kč
Milovníci pořádku pozor! Soutěžíme o vysavače Electrolux 800 v hodnotě 13 699 Kč

Jsou snad už Vánoce? Pro nás v eMimino.cz ano! Značka Electrolux pro tři z vás připravila krásnou nadílku v podobě všestranného vysavače, který...

Mohlo by vás zajímat