Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Opustit slavná „S“ není krokem zpátky

Česko

Jiný rozměr dnešního ligového souboje mezi prvním a třetím: v Plzni a Jablonci postavili úspěch na fotbalistech ze Sparty a Slavie

PRAHA Zavedené pořádky v českém fotbale se mění a dnešní ligový zápas mezi Plzní a Jabloncem (od 20.15, vysílá Nova Sport) je toho nejlepším důkazem.

Na opravdové derby pražských „S“ dojde sice až v pondělí, předchází mu ale utkání, které si zaslouží zvýšenou pozornost. Zatímco v minulých letech se největší síla soustředila tradičně ve Spartě a Slavii, ve Štruncových sadech se nyní utkají týmy, které svůj úspěch vybudovaly právě ze zdrojů pražských „S“. A nepočínají si vůbec jako druhá garnitura, naopak v současnosti stojí ještě výš.

Vedoucí Plzeň má na soupisce šest hráčů, kteří prošli Spartou, ze třetího Jablonce se zase stal nejlepší tým jara i zásluhou sedmičlenné skupiny bývalých slávistů.

O Plzni se ještě před sezonou mluvilo jako o béčku Sparty, její výsledky ukazují, že toto pojmenování neplatí. Vždyť obhájci titulu nejspíš pohár pro ligového mistra vezme. „U nás i ve Spartě najdete výborné fotbalisty a pak už záleží, jak se s hráčským materiálem pracuje. Tím nechci říct, že se ve Spartě pracuje špatně. Já jsem jen spokojený s tím, co u nás odvedl trenér Vrba,“ srovnává potenciál dvou nejvýš postavených týmů generální manažer Plzně Adolf Šádek.

Doby, kdy Slavia přetáhla z Jablonce do hlavního města prakticky každého, na koho si ukázala, dávno pominuly. Teď se hráči pohybují výhradně opačným směrem. Jablonec má v tabulce před mužstvem z Edenu osmnáctibodový náskok a o tom, komu momentálně patří větší respekt, není vůbec pochyb. „Máme silnější kádr než Slavia,“ nepochybuje šéf klubu Miroslav Pelta.

Použitý recept je v případě Plzně i Jablonce podobný. Vybrali si v Praze zdánlivě nepotřebné fotbalisty a vytvořili z nich fungující fotbalový stroj.

Přitom Horváthovi, Petrželovi či Kolářovi nemohli nabídnout v Plzni lepší finanční podmínky. „Ještě před třemi lety nebyl přesun tímto směrem obvyklý. Bylo to těžké přesvědčování. Sparta znamená na české poměry strop a každý hráč si tam plánuje posun někam za hranice,“ popisuje Šádek trnité začátky námluv.

Ani v Jablonci se nesnažili svoje posily přeplácet.

„Ve Slavii je stále jiný svět, hráči tam stále mají lepší smlouvy, ale i občas nějaké dluhy, zatímco my jim peníze pravidelně vyplácíme,“ připomněl Pelta, v čem má Jablonec oproti ekonomicky zlomenému klubu z Edenu navrch.

Vysvětlit, že odchod do Plzně nemusí představovat krok zpátky, bylo se stoupající pověstí Viktorie rok od roku snazší. „Došlo k zásadní obměně týmu, což položilo základní kámen našeho současného úspěchu,“ zůstává přesvědčen Šádek.

Ani stěhování do Jablonce nebrali borci, kteří si zahráli v červenobílém dresu Ligu mistrů, jako potupu. „Když hráči v rámci možností vyhovíte a dáte mu podmínky, jaké chce, funguje to spolehlivě jako přesvědčovací argument. Pak nikomu nevadí, že je u nás o dva měsíce delší zima,“ míní Pelta.

Přesun z klubů, kde jsou hráči pod neustálým tlakem, přinesl i jiný pozitivní efekt. Třeba Milan Petržela za Spartu odehrál v lize jen devět minut, v Plzni se vypracoval do reprezentační formy. Útočník Jan Rezek zase dal během dvou angažmá ve Spartě čtyři góly, po posledním návratu do Plzně jich zvládl vstřelit už šestnáct. „Mohla z nich spadnout tíha pocitu, že jsou ve Spartě, kde je specifické prostředí,“ nabízí Šádek vysvětlení jejich vzestupu.

Úsilí Jablonce se zaměřilo převážně na mladé hráče, kteří ve Slavii marně čekali na šanci. Obránce Pavel Eliáš a záložník Jan Kovařík by zvládli spočítat své ligové starty v červenobílém dresu na prstech jedné ruky, na severu Čech si jich připsali už desítky. „Využili jsme toho, že Slavia měla hodně široký kádr,“ připomíná Pelta stav, kdy Slavia držela pod smlouvou přes 80 profesionálů.

Postup, který zvolili oba dnešní soupeři, už příště nepůjde opakovat. Ze Slavie už není prakticky koho brát a ve Spartě zase pochopili, že posilování Plzně se jim může vymstít. „Asi by to bylo o dost těžší i dražší a možná vůbec nereálné,“ uvědomuje si Šádek.

***

Šádek z Plzně: „Získat hráče od Sparty bude příště těžší, dražší a možná nereálné.“

Pelta z Jablonce: „Ve Slavii mají lepší smlouvy, ale i dluhy. My peníze vyplácíme.“

Dnešní ligové střetnutí Plzně s Jabloncem je postavené na bývalých fotbalistech Sparty se soupeřem, který má v kádru početnou skupinu někdejších hráčů Slavie

Šest bývalých sparťanů v Plzni Miloš Brezinský Pavel Horváth David Limberský Daniel Kolář Milan Petržela Jan Rezek

Sedm bývalých slávistů v Jablonci Pavel Eliáš Tomáš Jablonský Marek Jarolím Matej Krajčík Karel Piták Jan Kovařík Ondřej Vaněk Petr Zábojník

Plzeň Sparta Jablonec Slavia 1. 2. postavení v tabulce 3. 9. 54 46 počet bodů 43 25 55 25 35 vstřelené góly 45

Autor: