Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orco bojuje o přežití

Česko

Společnost Orco Property Group požádala v Paříži o půlroční soudní ochranu před věřiteli

PAŘÍŽ/PRAHA Realitní společnost Orco Property Group působící ve střední a východní Evropě včetně Česka se snaží odvrátit možný bankrot a včera v Paříži požádala o soudní ochranu před věřiteli. Informaci potvrdila mluvčí společnosti pro Česko Petra Zdeňková.

Cílem opatření je podle jejího vyjádření strategická a finanční restrukturalizace společnosti. Představitelé firmy již dříve uvedli, že se potýkají s problémy při odprodeji majetku v důsledku situace na realitních trzích. Komplikací je i splácení půjček, které mají některé součásti skupiny. „S podporou soudní ochrany před věřiteli získá management čas na to, aby mohl obnovit finanční zdraví firmy a pokročit v jednáních, která jsme začali s našimi finančními partnery,“ uvedl Jean-Francois Ott, generální ředitel společnosti.

Petra Zdeňková rovněž zdůraznila, že realitní firmě bankrot nehrozí. „Podle francouzské procedury se soudní ochrana dává pouze firmám, které prokážou, že jsou solventní, tedy nečelí bankrotu,“ upřesnila Zdeňková.

Experti ale upozorňují, že soudní ochrana je pro každou společnost velmi závažným opatřením. „Obecně platí, že jde o jeden z posledních kroků, kterým management může odvrátit úpadek, mít ještě po nějaký čas plnou kontrolu nad firmou a provést či dokončit nutná restrukturalizační opatření. Klíčový bude nepochybně postoj financujících bank,“ řekl Michal Hrnčíř z realitního týmu advokátní kanceláře Ambruz & Dark.

Velmi negativně se k celé věci stavějí samotní akcionáři společnosti. „Toto opatření chápeme jako potvrzení našich obav ze způsobu vedení společnosti v posledních měsících. Na valné hromadě na konci dubna budeme proto požadovat naprostou a důslednou změnu vedení firmy,“ uvedl Luboš Smrčka, předseda Sdružení minoritních akcionářů společnosti SOS Orco. Největší akcionář firmy - společnost Prosperita - je zase nespokojen, že management developerské firmy požádal v Paříži o soudní ochranu bez vědomí významných akcionářů. „Management rozhodl ukvapeně. Nelze přitom ani vyloučit, že záměrem byla i manipulace s cenou akcií,“ uvedl Miroslav Kurka, generální ředitel společnosti Prosperita. Například pražská burza včera po zveřejnění zprávy pozastavila obchodování s akciemi společnosti Orco.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!