15. září 2016 12:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Organizátor státních maturit dostal půlmilionovou pokutu. Za výběr firmy bez soutěže

Petr Rafaj, předseda ÚOHS. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Rafaj, předseda ÚOHS. | foto: MAFRA

BRNO Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání, které v Česku organizuje maturity, dostalo od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže půlmilionovou pokutu. Je za výběr firmy, která zajišťovala informační infrastrukturu a kontrolu společné části maturitní zkoušky. CERMAT ji vybral bez soutěže. ÚOHS to ve čtvrtek uvedl v tiskové zprávě.

ÚOHS ve čtvrtek uvedl, že takzvané jednací řízení bez uveřejnění CERMAT zvolil v rozporu se zákonem. „Nebyla naplněna podmínka krajně naléhavého případu, který zadavatel nezpůsobil a ani nemohl předvídat. Tímto postupem zadavatele mohl být ovlivněn výběr nejvhodnější nabídky,“ uvedl Rafaj.

CERMAT si služby objednal od firmy NESS CZECH s. r. o. Dalšího deliktu se dopustil uzavřením smlouvy bez povinného uveřejnění oznámení o zahájení zadávacího řízení.

Úřad ale zamítl návrh firmy CGI IT Czech Republic na uložení zákazu plnění smlouvy. Vedly jej k tomu takzvané důvody hodné zvláštního zřetele spojené s veřejným zájmem.

Pokud by CERMAT neměl informačního systém zajištěný, nemohl by vykonávat své povinnosti související s maturitami. „Tím by bylo ohroženo ukončení středoškolského vzdělávání žáků v maturitních ročnících,“ uvedl Rafaj.

ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz