Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Organizátoři raději zrušili 'večírek naháčů'

Pochod gayů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pochod gayů | foto: Reuters

PRAHA Zatím 7 000 účastníků očekávají pořadatelé na sobotním "průvodu hrdosti" homosexuálů v Praze, kterým vyvrcholí pětidenní festival Prague Pride. Přehlídka nabídne 78 akcí, řekl v úterý novinářům šéf pořadatelského sdružení Prague Pride Czeslaw Walek.

Pochod se v Praze uskuteční vůbec poprvé. Vlnu protestů proti němu minulý týden zdvihlo vyjádření prezidentova vicekancléře Petra Hájka. Postupně se ozvaly další konzervativní kruhy.

O HÁJKOVĚ VYJÁDŘENÍ ČTĚTE VÍCE:

Podle Walka jsou takové názory okrajové, mají je jen 'jednotky osob'. "Česká společnost tradičně tolerantní je, jen si občas nevolí tolerantní zástupce," uvedl na tiskové konferenci známý režisér Radim Špaček. Pořadatelé akci označují za nepolitický kulturní festival bez jakékoli ideologické agendy.

Večírek naháčů

Z bezpečnostních důvodů organizátoři festivalu zrušili středeční "večírek naháčů", při kterém by podle policie hrozilo největší riziko konfliktu.

Pražská policie kvůli festivalu od středy posílí počty svých příslušníků v ulicích metropole. Na sobotní "pochod hrdosti" sbor ale žádná zvláštní opatření nechystá, neočekává střety ani výtržnosti, řekla mluvčí Eva Kropáčová.

Hájek průvod, který je součástí pětidenního festivalu s koncerty, promítáním či procházkami starou Prahou, označil za nátlakovou akci a politickou demonstraci pokřiveného hodnotového světa. O homosexuálech psal jako o "deviantních spoluobčanech" a kritizoval pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS) za jeho záštitu nad pochodem.

O POZVÁNCE NA POCHOD ČTĚTE ZDE

Za Hájka se postavil prezident Václav Klaus. Karneval podle něj není projevem homosexuality, ale homosexualismu. Slovo deviace považuje za "hodnotově neutrální". Pořadatelé festivalu ale upozornili, že toto slovo společnost vnímá negativně, což může podnítit k nebezpečným reakcím. Politici by podle nich neměli takto podněcovat.

O POCHODU PRAGUE PRIDE ČTĚTE ZDE:

Podporu pořadatelům v dopise naopak vyjádřilo 13 velvyslanectví, mezi nimi britské, americké či německé. Jejich list označil prezident za "bezprecedentní krok" a zasahování do vnitropolitické diskuse, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) zas za kontraproduktivní a přebytečný. Pochod podpořili někteří čeští politici.

Anketa

Je správné, že pražský primátor dal záštitu pochodu homosexuálů Prague Pride?

Ano 8226
Ne 13857
Je mi to jedno 1667

Průvod Prague Pride se bude řadit od 12:00 na náměstí Republiky, odkud vyrazí ke Střeleckému ostrovu. Jako protiváhu k této akci pořádají svůj "pochod za rodinu" ve stejnou dobu od Obecního domu Mladí křesťanští demokraté s lidovci a Hnutím pro život, které ostře bojuje proti potratům. Zúčastní se i konzervativní iniciativa D.O.S.T.

Pochody homosexuálů:

Pochody homosexuálů, leseb, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) vznikly na konci 60. let na obranu boje za práva sexuálních menšin. Dnes představují v mnoha zemích respektovanou tradici, pravidelně se tu organizují a slaví pochody hrdosti neboli gay pride.

Pochod hrdosti je založen na myšlence, že by sexuálně jinak orientovaní lidé měli být hrdi na svoji identitu. Hnutí má tři hlavní zásady: lidé mají být hrdi na svou orientaci, odlišnost je dar a sexuální orientace je vrozená a neměla by se záměrně měnit. Symbolem hnutí je duhová vlajka.

Moderní hnutí hrdosti začalo po nepokojích v americkém Stonewallu v roce 1969. V noci 27. června 1969 se policie pokusila zavřít bar Stonewall na Christopherově ulici v New Yorku, o němž bylo známo, že se zde scházejí homosexuálové. Dav přihlížejících ale na policisty zaútočil a část lidí se v baru zabarikádovala.

Celý incident přerostl v několikadenní nepokoje. Již v červenci byla v New Yorku založena Gay Liberation Front, která inspirovala vznik "sesterských" organizací po celém světě. Stonewallské nepokoje tak odstartovaly globální boj za práva těchto menšin.

Byť šlo o násilnou situaci, dala zároveň homosexuálům poprvé pocit kolektivní hrdosti ve velmi sledované akci. A na její památku se začaly organizovat každoroční pochody.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?