Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Originál, který se postavil moci. Na Vaculíka vzpomínal i Kanaďan v Gaze

Česko

  15:00
PRAHA - Jeden z nejdůležitějších spisovatelů 20. století a výrazná osobnost. Představitelé české politické scény vzpomínají na zesnulého autora a pravidelného přispěvatele Lidových novin Ludvíka Vaculíka. Jeho skonu se věnovala i zahraniční média.

Ludvík Vaculík během posledního velkého rozhovoru pro Lidové noviny v listopadu 2014. foto: Richard Cortés

Bohuslav Sobotka (ČSSD), premiér České republiky

Český premiér Bohuslav Sobotka hovoří 19. března s novináři při příchodu na...

Český premiér Bohuslav Sobotka

S pocitem velké ztráty jsem přijal zprávu o úmrtí spisovatele Ludvíka Vaculíka a rád bych vyjádřil upřímnou soustrast jeho ženě i celé rodině. Pan Vaculík zanechal originální a nesmazatelnou stopu nejen v dějinách české literatury a žurnalistiky, ale i v politickém a veřejném životě. Budeme si jej všichni pamatovat jako významného a odvážného muže pera a slova, který po celý život a za každého režimu přemýšlel svobodně a nezávisle.

Zdroj: vlada.cz

Lubomír Zaorálek (ČSSD), ministr zahraničí

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

„Držíme býka za rohy a on nás přesto pořád kope do zadku...“ Obdivoval jsem jeho projev na sjezdu spisovatelů. Okouzloval mě jazyk jeho knih. Jeho Český snář byl událostí. Jsem nyní v Pásmu Gazy a potkal jsem šéfa UNRWA (Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě), který reagoval: „Zemřel Ludvík Vaculík. Mám rád jeho Sekyru.“ A to je Kanaďan. Sám jsem s Vaculíkem někdy nesouhlasil, ale měl jsem ho moc rád za to, co psal a jak myslel.

Karel Schwarzenberg (TOP 09)

Karel Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg

Je to pro mě rána. Znal jsem ho 30 let a měl jsem ho strašně rád. Byl to jeden z nejdůležitějších českých autorů 20. století. Postavil se moci a to, co prohlásil, bylo velice důležité. Před listopadem vedl s Václavem Havlem intelektuální spisovatelskou obci. Jeho postoje byly naprosto jasné. Považuji ho za upřímného a rovného člověka.

Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministr zemědělství

Ministr zemědělství Marian Jurečka.

Ministr zemědělství Marian Jurečka.

Ludvík Vaculík byl svědomím naší země v době normalizace. Jako autor petice 2000 slov se nebál postavit na stranu pravdy a demokracie. Osobně si ho cením také pro jeho literární tvorbu a lásku k tradicím a moravskému venkovu.

Vyjadruji pozustalym pana Ludvika Vaculika svou uprimnou soustrast. Rip nevybuchl, Posledni slovo a dalsi fejetony - mnoho jsem jich cetla. Odesla jedna z ikon nasich spisovatelu

Posted by Karla Šlechtová on 6. červen 2015

Miroslava Němcová (ODS)

Miroslava Němcová

Miroslava Němcová

S účastní myslím na paní Vaculíkovou. Ludvíka Vaculíka jsem osobně poznala na besedě ve Žďáru krátce po listopadu 89. Bylo plné divadlo a atmosféra vzrušená. Mluvili jsme o novém životě, o očekáváních. Vaculík byl mužem politickým, po roce 1968 jeho vliv navzdory zákazům rostl. Byl hybatelem dějů ve společnosti i v literatuře. Nemám ráda knihu Jak se dělá chlapec, ale k ostatním se vděčně vracím.

Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), ministr pro vědu, výzkum a inovace

Pavel Bělobrádek ve volebním štábu KDU-ČSL.

Pavel Bělobrádek

Jsem jiná generace. Zaujal mě v pubertě Český snář, ale jinak byl pro mě spíš legendou, autorem 2000 slov. Jedním z těch, kdo s Václavem Havlem připravovali půdu pro listopad 1989. Byť jsem ho zblízka poznal letmo, považuji ho za originálního, až provokativního spisovatele, ale hlavně odvážného muže, který se nebál říkat své názory. A přiznat historický omyl a selhání.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!