Čtvrtek 12. prosince 2024, svátek má Simona
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Orli se opět páří. Po sto letech

Česko

Fotopast odhalila ptačí námluvy. V Beskydech se možná narodí první orle po dlouhé době

BARTOŠOVICE Podruhé, avšak s větší nadějí než vloni sledují ochránci v Beskydech hnízdění orlů skalních. Ti by v tuzemsku po více než sto letech mohli mít mladé. Vyvést mladé mají šanci především samec David a jeho partnerka Filoména. Znamenalo by to velký úspěch mnohaletého projektu, který se pokouší o návrat orla skalního do tuzemské přírody,

Páření Davida s Filoménou zachytila dokonce takzvaná fotopast. „Díky velké shodě náhod se nám podařilo nahlédnout do soukromí těchto dravců. Snášku očekáváme na konci března,“ uvedl Petr Orel ze záchranné stanice v Bartošovicích na Novojičínsku. Tito ptáci dospívají mezi pátým a šestým rokem života, orlice obvykle snášejí dvě vejce.

Orlí dvojice se o hnízdění pokusila poprvé vloni. Sice bez výsledku, ale i tak šlo podle ornitologů o mimořádný úspěch. Bylo to totiž první hnízdění orlů skalních u nás po dlouhé době. „Nepovedlo se to asi proto, že samec byl příliš mladý,“ míní Orel. Pro dravce to ale byla cenná zkušenost, která zvyšuje jejich šance na úspěch letos.

Pro hnízdo si David s Filoménou vybrali takřka stejné místo jako poprvé, jen asi o kilometr dál. Kde přesně, ale ornitologové kvůli bezpečí dravců nechtějí prozradit. „Je to území, kam lidé běžně nechodí. V lokalitě se sice těží dřevo, s lesníky ale dobře spolupracujeme,“ podotkl Orel. Už nyní hnízdo monitorují kamery, pokud ale orlice snese vejce, ochránci zvažují, že by další umístili ještě blíž, aby bylo patrné, co se v hnízdě odehrává.

Hnízdo si letos poprvé vybudovala v Beskydech i druhá dvojice orlů skalních, šestiletý Kysučan a tříletá Izabela. „Zda i u této nestabilní dvojice bude hnízdění obdobné jako vloni u Davida s Filoménou, nevíme, nicméně tak optimistický průběh nepředpokládáme,“ připustil Orel. Ochránci věří, že hnízdit by mohli zkusit i další vypuštění dravci. Na prahu dospělosti by už měli být nejméně tři čtyři další. „Spíš se však budou pohybovat na slovenské straně,“ míní Orel.

S nástupem příznivého počasí se proto ochránci pokusí dohledat další orly. Se skenery a anténami se budou snažit zachytit signály z jejich vysílaček, což v horách není nic jednoduchého.

***

Orli tu nehnízdili více než sto let

* Poslední orli skalní se ve volné přírodě na území České republiky narodili podle odhadů ornitologů někdy na přelomu 19. a 20. století. Oficiální doklad o jejich hnízdění je dokonce až z 80. let 19. století. Na začátku dvacátého století byla populace orlů skalních u nás zcela vyhubena, zůstala jen na Slovensku.

* Návrat orlů je součástí mezinárodního projektu.

Ornitologové přiváželi a po odchování orlicí Dinou do volné přírody vypouštěli mláďata narozená na Slovensku. Šlo o druhá mláďata, která by v konkurenci silnějších sourozenců neměla šanci na přežití.

* V tuzemsku již znovu začal hnízdit další velký orel – orel mořský. Úspěšně se ho ochranářům do přírody podařilo vrátit v letech 1979 až 1984, jeho počty od té doby na rozdíl od orla skalního narůstají.

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!