OSTRAVA Návrat orlů skalních do Beskyd by měla pojistit technika. Ornitologové začali hledat novou cestu, jak se bránit pytlákům, kteří projekt ohrožují.
Ornitologové plánují, že alespoň jedno vypuštěné mládě budou sledovat pomocí satelitu. Takové sledování je mnohem detailnější než pomocí dosud používaných vysílaček. Jak do voliéry v Bartošovicích, kde se o mláďata před jejich vypuštěním stará orlice Dina, tak do vypouštěcí voliéry mají být instalovány kamery. Orli budou pozorováni neustále.
Lepší technika si však vyžádá zvýšení nákladů. Jen letos stál projekt zhruba 600 tisíc korun. Loni se museli ornitologové spokojit s necelými dvěma sty tisíci korunami. „Vloni jsme víc peněz prostě nesehnali,“ vysvětluje ornitolog Petr Orel. Peníze na návrat orla na moravské území se scházejí od různých dárců. Ze státní kasy jde přitom relativně málo, necelých dvacet procent všech prostředků. Pomáhají sponzoři, mezi nimi i ostravská zoologická zahrada - kromě finanční a technické pomoci například i tím, že do své nejnavštěvovanější části, pavilonu slonů, instaluje informace o projektu. Právě informovanost může podle ornitologů zamezit lidské zlovůli.
Dva z malých orlů budou návrat zkoušet podruhé
„Čím víc se o orlech informuje, tím míň se po nich střílí,“ je přesvědčen Petr Orel. Nad Beskydami nyní krouží šest uměle vysazených orlů. Další dva ptáci čekají po různých nepříjemnostech na vypuštění ve voliérách v záchranné stanici v Bartošovicích. Loni na podzim jednu samici postřelil neznámý střelec u Hranic, letos zase další samici chytil a choval několik týdnů v zajetí muž v beskydské obci Staré Hamry. Na chyceného dravce, kterého už pokládali za mrtvého, upozornil ornitology anonym. Orlice jménem Hanka je nyní zpět v Bartošovicích a je naděje, že během několika týdnů bude opět vypuštěna. Vypuštěna už byla letos v květnu i u Hranic postřelená a mezitím uzdravená orlice jménem Anča.
Orel skalní byl na českém území vyhuben před sto lety. Loni moravští ornitologové vypustili nad Beskydami první čtyři mláďata, letos je následovala další čtyři. Projekt má skončit rokem 2010, kdy bude vypuštěno minimálně dvacet dravců. Podle ornitologů bude velkým úspěchem, když se v Beskydech natrvalo uhnízdí dva až tři páry. Podle optimistických předpokladů by se populace orlů skalních mohla později rozšířit i dále do Oderských vrchů a Jeseníků.
Noví beskydští orli jsou původem ze Slovenska
Mláďata orlů získávají čeští ornitologové od svých slovenských kolegů. Tam se orlům skalním nyní daří jako snad nikdy v nedávné minulosti. Podle posledních údajů žije na Slovensku šest desítek hnízdících párů, které letos vyvedly sedmatřicet mláďat.
Transportem slovenských mláďat do Česka orlí populace našich východních sousedů nijak nezchudne. Slovenští orli trpí takzvaným kainismem - vždy ze dvou sourozenců starší mládě to mladší pár dní po vylíhnutí zahubí. Slovenští ornitologové tak odebírají z hnízd jen několikadenní mladší mláďata, která se pak transportují na Moravu. V záchranné stanici v Bartošovicích se o ně stará náhradní matka Dina a po pár týdnech bývají mláďata vypuštěna. Všechny mají vysílačky, pomocí kterých je ornitologové mohou sledovat. „Právě nyní mají období, kdy létají hodně daleko. Jsou ale v pohodě a minimálně jedenkrát za měsíc zachytíme jejich signál,“ říká Petr Orel.
Problém se střelci na orly mají také na sousedním Slovensku. Loni tam jednoho orla přímo zastřelili, další postřelenou orlici našli ochránci přírody jen čtyřicet kilometrů od česko-slovenských hranic. „Zázračně přežila. Je ve voliéře a bude vypuštěna,“ říká o jejím dalším osudu Jan Korňan ze Správy Chráněné krajinné oblasti Kysuce. Stejně jako v Česku, ani na Slovensku neznámého střelce policisté nevypátrali.