Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Osahejte si vše, zvou nevidomí

Česko

BRNO Dotýkat se exponátů doporučeno. S takovou myšlenkou otevřeli nevidomí v Brně výstavu vlastnoručně vyrobených uměleckých děl. Návštěvníci Malé královopolské galerie naleznou ve výstavní síni například zvukový obraz, který se spouští stisknutím vypínače.

Vystavené předměty vznikly v sociálně-terapeutické dílně brněnského TyfloCentra. „Lidé s postižením zraku vnímají svět kolem sebe jiným způsobem, než je zvyklá většina z nás,“ uvedla vedoucí dílny Jana Pilgrová. Výstava podle ní návštěvníkům otevře svět, v němž se stírá rozdíl mezi světlem a tmou. Exponáty vznikaly dva měsíce.

Všechna vystavená díla špendlíkových obrazů a slepotisků mají bílou barvu a splývají se stěnami galerie. Tvůrci objekty přestříkali do jednotné barvy, aby hosté museli naplno využít svůj hmat... „Na této výstavě je zakázáno se nedotýkat. Kdo si jednotlivé exponáty neprohlédne hmatem, jako by na výstavě nebyl,“ tvrdí Pilgrová.

Jednou z mála barevných součástí expozice je vodicí linie. Podle Ireny Kocí z Tyfocentra pomáhá zrakově postiženým orientovat se v prostoru. Linii tvoří porůznu roztažené barevné nitě a z nich vytvořené objekty. Vznikly tak, že nitě členové dílny nejdřív omotali kolem nafouknutých balonků, slepili je a balonek pak odstranili.

Výstava má přinášet i zvukové vjemy. Kromě obrazů například se zvonky a rolničkami má podle Kocí největší efekt obří dešťová hůl. „Je upevněna na velkém stojanu, takže se dá překládat, a zní, jako kdyby déšť bušil do plechů,“ popsala. Z materiálů využili tvůrci nejčastěji dřevo, dále keramiku a papír. Z něj vznikly slepotisky, neboli papírové archy, do nichž jsou vtlačeny obrysy různých předmětů, třeba shluky mincí.

Část výstavy je připravena tak, aby se hmatovému dojmu nebylo možné vyhnout. Výtvarné předměty skrývají krabice s otvory a jejich vnitřek lze prozkoumat jen rukama. Obsah si poté lze ověřit na fotografiích na internetu.

Interaktivní výstava s názvem Dotekem je v přízemí královopolské radnice otevřena do 24. ledna. Zájemci ji mohou navštívit od pondělí do pátku od 10 až 12 hodin a od 14 až 17 hodin.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!