Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ošetřoval zraněného. Z obličeje mu trčely střepy, třásl se, líčí student

Česko

  17:37aktualizováno  23:17
PRAHA - Divadelní ulice se změnila ve spoušť, všude byl cítit plyn. Na chodníku seděla paní od krve a držela si hlavu. Muž, který se opíral o auto, měl krvavý obličej, z něhož trčely střepy. "Byl v šoku, neustále koulel očima a třásl se," popisuje v rozhovoru pro server Lidovky.cz Jan Homolka, student, který pomáhal zraněným krátce po výbuchu.

Hasiči a policisté se starají o zraněné foto: MAFRA - František Vlček

Lidovky.cz: Kde jste byl v době výbuchu?
Naneštěstí jsem seděl u okna, které vedlo přímo do Divadelní ulice, a učil se na test z angličtiny. Vtom se ozvalo strašné zahřmění, ze všech oken vylétly střepy skla a vlna tlaku mě srazila na kolena. Vypukla panika, po chvíli jsme se ale všichni uklidnili a odplazili se po střepech ke dveřím.

Jan Homolka.

Lidovky.cz: Na co jste ve vteřinách po explozi myslel?
První, co mě napadlo při výbuchu, byl Boston. Myslel jsem si, že to je bomba. Říkal jsem si, proč by někdo útočil na Českou republiku. Vzhledem k tomu, že máme mezi spolužáky mezinárodní studenty, kteří začali mluvit anglicky a říkali „take it easy“, jsem se lekl, že do třídy přišli teroristi. Naštěstí jsem se z toho ale za chvíli vzpamatoval.

Výbuch zranil 43 lidí

  • Jedním z domů u Smetanova nábřeží v Praze kolem 10:00 otřásl silný výbuch. Přes původní dohady s největší pravděpodobností o způsobil výbuch plyn. Na místě bylo zraněno zhruba 43 lidí. 30 z nich potřebovalo lékařské ošetření, šest z nich byli cizinci.
  • Jeden muž narozený v roce 1948 má těžká zranění, mladší žena má od výbuchu poškozené ucho.
  • Zasahovali záchranáři, hasiči i policie.
  • Policie uzavřela okolí, zastavila i dopravu na Smetanově nábřeží a na Národní třídě.
  • Budova, ve které nastal výbuch, patří státnímu podniku Řízení letového provozu, který ji pronajímá jiným firmám. Největším pronajímatelem je Galerie Zdeněk Sklenář. Její zaměstnanci ani majitel se nyní k celé události nechtěli vyjadřovat.
  • Evakuováno bylo 230 lidí, mimo jiné z budov Národního divadla, Akademie věd ČR či fakulty sociálních věd a filmové fakulty. Domy v okolí mají rozbitá okna.

Souhrnný článek o prvních hodinách po výbuchu čtěte zde.

Lidovky.cz: Jak jste se dostal ven na ulici?
Nikdo z naší třídy nebyl vážně zraněn, všichni odešli po svých. Byl jsem v šoku, venku jsem se ale uklidnil. Potom za námi přiběhl muž, sháněl lidi, kteří mají aspoň základní zdravotnické vzdělání, protože v Divadelní ulici byli zranění a zakrvácení lidé. Mám zdravotnické vzdělání pro dětské tábory, tak jsem se přihlásil. Pomáhat zraněným šli ještě tři další.

Fotogalerii si prohlédněte zde:

Žena zraněná výbuchem v Divadelní ulici.

Lidovky.cz: Měl jste strach? Zasahující hasiči měli obavy z následného výbuchu?
Ve chvíli, kdy jsem se dostal ven, se mi rozklepala kolena. Na okamžik jsem myslel jenom na sebe, ale potom ze mě strach spadl. Pomoct zraněným jsem bral jako svou povinnost. Navíc v tu dobu byl všude cítit plyn, s ostatními jsme si odvodili, že byl příčinou výbuchu. I když nejsem plynař, říkal jsem si, že by k další explozi nemělo dojít. Už jsem nad tím nepřemýšlel.

Lidovky.cz: V jakém stavu byla Divadelní ulice?
Byla tam hrozná spoušť, všude leželo sklo, cihly a různé materiály z poničených domů. Rozbitým oknem bylo vidět do budovy, ve které došlo k výbuchu. Spadl tam strop. V prvním patře byli lidé a nemohli se dostat ven, protože jim chyběl kus podlahy.

Lidovky.cz: Bylo tam hodně zraněných?
Na chodníku seděla paní od krve a držela si hlavu. Ještě v horším stavu byl pán v roztrhaném oblečení, který se opíral o jedno z aut. Ten při výbuchu procházel Divadelní ulicí, exploze ho odhodila na kapotu auta. Měl krvavý obličej, ze kterého mu koukaly střepy. Byl v šoku, neustále koulel očima a třásl se.

Lidovky.cz: Co jste udělali?
Položili jsme ho do protišokové polohy, kdy jsme mu zvedli do vzduchu nohy, a povedlo se nám ho přivést k vědomí. Hlídali jsme, aby neomdlel. Říkal, že ho bolí noha. Potom k nám přišel policista, varoval nás, že by mohl následovat další výbuch, proto jsme muže poponesli o kousek dál pod most. Tam jsme čekali na příjezd doktora. Po sléze se zjistilo, že měl muž zlomenou nohu. Když přijela sanitka dali mu záchranáři infuzi a odvezli ho do nemocnice.

 

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...