Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Ošetřovné budou moci rodiče čerpat i při rotační výuce, řekla Maláčová. Dostávat ho budou za dny s dálkovou výukou

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) foto: ČTK

Praha - Rodiče mladších dětí, které budou mít po otevření škol takzvanou rotační výuku, budou moci pobírat krizové ošetřovné. Budou ho dostávat za dny, kdy budou s potomky doma kvůli jejich vyučování na dálku. Na Twitteru to oznámila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Při rotační výuce se žáci ve škole střídají. Část dnů se učí distančně, část ve třídách.
  16:23

„Rodiče nepřijdou o ošetřovné ani v případě rotační výuky. V týdnu distanční výuky jim bude náležet dál. A pokud mají více dětí s distanční výukou v jiný týden, je třeba podat za každé dítě samostatnou žádost,“ uvedla Maláčová.

Vláda podle ministryně Maláčové souhlasí s navýšením a rozšířením ošetřovného na 80 procent

Krizové ošetřovné se poskytuje z nemocenského pojištění při nařízeném uzavření škol. Většina rodičů, která zůstala s dětmi do deseti let doma, může pobírat 70 procent svého redukovaného výdělku. Sněmovna by měla jednat o navýšení na 80 procent, a to zpětně za dobu od 1. března. Podle ministryně to poslanci projednají ve čtvrtek.

Ministerstvo práce navrhovalo původně navýšení ošetřovného na sto procent redukovaného výdělku, později přišlo s 80 procenty. Plán přehodnotilo poté, co Sněmovna nepodpořila stoprocentní náhradu mzdy pro lidi v karanténě. Na vyšším ošetřovném se pak vláda několik týdnů nemohla shodnout. Nakonec podpořila předlohu poslanců.

Vláda se zatím nedohodla na zvýšení ošetřovného, oznámila Maláčová. Žádá nárůst na 80 procent výdělku

Všechny školky a školy v Česku jsou od začátku března kvůli epidemii zavřené. Zatím se předpokládá to, že by se žáci měli začít postupně vracet do lavic nejspíš 12. dubna. S rotační výukou počítá ve svém návratovém plánu ministerstvo školství. Ve školách a při výuce na dálku by se měly po týdnech střídat třídy z prvního stupně.

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) přijala od začátku září do 28. března celkem 158 600 žádostí o ošetřovné kvůli zavřeným školám. V březnu jich bylo přes 10 500.

Autor:

Mohlo by vás zajímat