Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ošidili stát o miliony na daních. Hrozí jim až 10 let

Česko

ZLÍN Až deset let vězení hrozí za rozsáhlé daňové úniky šestatřicetiletému Markovi Klinkovskému ze Zlína. Podle obžaloby muž jako místopředseda a později jako šéf představenstva pražské firmy Energo Trading Zlín připravil stát na daních o téměř 11 milionů korun.

Spolu s Klinkovským, který vinu odmítá, jsou obžalováni dva obchodní partneři společnosti. Jeden u soudu odmítl vypovídat a druhý je stíhán jako uprchlý.

Podle státní zástupkyně Klinkovský uplatnil jako náklady vynaložené na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů a k nároku na odpočet daně z přidané hodnoty fiktivní faktury.

Ty vystavili zmínění dodavatelé za dodávky zboží a materiálu, aniž zboží firmě Energo Trading Zlín skutečně dodali nebo deklarované stavební práce provedli. Snížil tak údajně společnosti daňový základ i následně vyměřenou daň.

Nezaměstnaný Roman Venhuda z Olomouce se podle obžaloby podílel na daňovém úniku za asi 8,5 milionu korun, podnikatel Radomír Novotný ze Zlína zhruba za 660 tisíc korun.

Rozsudek zazní až v září Šestačtyřicetiletému Venhudovi, který měl loni nastoupit do výkonu trestu a od té doby je na útěku, hrozí stejně jako Klinkovskému pět až deset let vězení, o šest let staršímu Novotnému šest měsíců až tři roky.

Firma Energo Trading Zlín podniká hlavně v oblasti energetických rozvodů a ve stavebnictví. Podle svých internetových stránek je členem Cechu topenářů a instalatérů. V minulosti zajišťovala dodávky pro společnost Teplo Zlín, jejímž jediným akcionářem je zlínský magistrát, podílela se na rekonstrukci rozvodů v Lázních Luhačovice, pracovala na zlínském zimním stadionu, na zámku i na radnici. Rozsudek zřejmě zazní po hlavním řízení v září.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!