Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ošidili stát o miliony na daních

Česko

ZLÍN Až deset let vězení hrozí za rozsáhlé daňové úniky šestatřicetiletému Markovi Klinkovskému ze Zlína. Podle obžaloby muž jako místopředseda a později jako šéf představenstva pražské firmy Energo Trading Zlín připravil stát na daních o téměř 11 milionů korun.

Spolu s Klinkovským, který vinu odmítá, jsou obžalováni dva obchodní partneři společnosti. Jeden u soudu odmítl vypovídat a druhý je stíhán jako uprchlý.

Podle státní zástupkyně Klinkovský uplatnil jako náklady vynaložené na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů a k nároku na odpočet daně z přidané hodnoty fiktivní faktury. Ty vystavili zmínění dodavatelé za dodávky zboží a materiálu, aniž zboží firmě Energo Trading Zlín skutečně dodali nebo deklarované stavební práce provedli. Snížil tak údajně společnosti daňový základ i následně vyměřenou daň.

Nezaměstnaný Roman Venhuda z Olomouce se podle obžaloby podílel na daňovém úniku za asi 8,5 milionu korun, podnikatel Radomír Novotný ze Zlína zhruba za 660 tisíc korun. Šestačtyřicetiletému Venhudovi, který měl loni nastoupit do výkonu trestu a od té doby je na útěku, hrozí stejně jako Klinkovskému pět až deset let vězení, o šest let staršímu Novotnému šest měsíců až tři roky.

Firma Energo Trading Zlín podniká hlavně v oblasti energetických rozvodů a ve stavebnictví. Podle svých internetových stránek je členem Cechu topenářů a instalatérů. V minulosti zajišťovala dodávky pro společnost Teplo Zlín, jejímž jediným akcionářem je zlínský magistrát, podílela se na rekonstrukci rozvodů v Lázních Luhačovice, pracovala na zlínském zimním stadionu, na zámku i na radnici. Rozsudek zřejmě zazní po hlavním řízení v září.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...