Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Oslava s čistým štítem

Česko

KOLEM DOKOLA Každé ráno se prý probouzí šťastný, že se dožil pádu komunismu a skepsi z divných poměrů ve společnosti nepropadá. S předstihem jsme si nedávno s (nejen) hudebním publicistou Jiřím Černým povídali k jeho včerejším pětasedmdesátinám. Přišla řeč i na převratné události z konce roku 1989, jejichž byl aktivním účastníkem. Na otázku, jestli jej netíží zklamání z ne zcela naplněných očekávání z oněch časů, odpověděl, že ne. Vypočítal, co všechno už na vlastní kůži zažil: „Můj první opravdu drsnej zážitek byla květnová revoluce v pětačtyřicátém, kdy mi už přece jen bylo devět, o politiku jsem se zajímal a viděl jsem, jak v Praze na kandelábrech na Václavském náměstí pálí zaživa Němce. Naproti nám v Polské ulici je vyhazovali ze čtvrtého patra. No a pak přišel únor ’48 A když byl 20. sjezd sovětských komunistů, viděl jsem, jak kantoři marxismu na fakultě otočili během čtrnácti dnů. Po srpnu ’68, když začali vyhazovat lidi z rozhlasu a z televize, za každého najednou byla náhrada - a ne že by tam vlezli kolaboranti z té směšné proruské stanice Vltava. Když si to všechno dáš dohromady, kde vezmeš jistotu, že zrovna teď, po listopadu ’89, najednou budou kolem samí charakteři?“

Říká to poklidně, bez trpkosti. Je to zralost, co přichází s věkem? Prý teď čte knížky o Háchovi a Masarykovi a Gajdovi a nemá důvod nevěřit tomu, co se v nich píše. V dění první republiky vidí souvislosti s dneškem. Už Voskovec s Werichem naráželi ve svých forbínách na lecjaké nepravosti tehdejší vlády, třeba na bratra ministra Stříbrného, který zřejmě byl tunelář, jak by se dnes řeklo. „Něco takového se dělo vždycky. Možná bylo charismatických osobností tehdy víc, ale já to nevím, nežil jsem v té době, já o tom jen čtu,“ konstatuje.

S Jiřím Černým mám letitou zkušenost: nikdy nepsal a neříkal, co si nemyslel. Ne vždy to říkat a psát směl, ale nelavíroval. Když měl k někomu výhrady, nesmlčel je, a když někomu věřil, zastal se ho třeba proti všem. S tím, kdo mu neseděl, se nepřátelil. A pokud se snad mýlil, přiznal to.

S jubilei je to tak: někdo je k oslavenci a priori servilní, někdo shovívavý, někdo se přihřeje v jeho slávě, jiný ukáže, že se nebojí říct svou pravdu natvrdo, jde-li o osobu kontroverzní. Jiří Černý ale může slavit s čistým svědomím. A proto je tak snadné mu k narozeninám ze srdce blahopřát.

O autorovi| MARTA ŠVAGROVÁ, redaktorka LN

Autor: