OSTRAVA Jak si neotřele připomenout 17. listopad a dobu, která mu předcházela? Prohledat rodičům či prarodičům šatník. Alespoň tak to udělali studenti orlovského gymnázia. A nezůstali osamoceni, do předrevolučního se s nimi převlékli také učitelé a netradiční akci doprovodila výstava.
Podle ředitele školy Pavla Kubínka gymnázium čas od času podobné akce pořádá. „Studenti by se měli aktivně zapojit a přitom si i odpočinout od sezení v lavicích,“ řekl. Páteční happening doprovodila i výstava, na které byla k vidění dobová rádia, obaly od kosmetiky a nechyběl ani nezapomenutelný motocykl Pionýr.
Studenty kromě dobových archiválií čekalo i promítání filmů a přednášky na téma život před listopadem 1989. Sedmnáctiletá Šárka Cieslarová, která přišla v pionýrském, se chlubila, že oblečení doma uchovala její matka – kdysi pionýrka. To osmnáctiletý student Martin Döbert si některé z věcí, které z něj udělaly slušně oblečeného mladého muže někdy z osmdesátých let, půjčil od svého dědečka. „Nerad o té době mluví. Byl členem strany, ale co jsem pochopil, byl tam především proto, aby jeho děti měly klid. Ne že by s těmi ději nějak souhlasil,“ hájil svého předka student.
Ne všechny připomínky dvou významných výročí, která se k 17. listopadu vážou, jsou tak veselé. Už pošestnácté se ve foyer ostravské Nové radnice u pamětní desky obětem komunismu sejdou lidé, aby si s „jednodenním zpožděním“ významné milníky české historie připomněli. Pro člena Konfederace politických vězňů v Ostravě Leo Žídka to každoročně znamená i přípravu projevu „Slovo k dnešku“.
„Bude to kritické zhodnocení současnosti. Výzva politikům, aby se naučili rozlišovat mezi dobrem a zlem jako v jedné velmi staré knize,“ prozradil téma chystaného projevu jeho autor. Minulý týden se spolu se svými kolegy zúčastnil demonstrace v budově ostravského krajského úřadu, kdy do funkcí radních a náměstků hejtmana byli jmenováni zástupci KSČM.
17. listopad: kromě vzpomínek i kritika komunistů u moci „1948–1989. To vám nestačilo?“ stálo na transparentu, který Žídek svíral v rukou. „Budu kritizovat vlevo i vpravo. Politici nedělají svoji práci příliš dobře. Vládnoucí elity by měly mít mnohem více sociálního cítění,“ myslí si někdejší politický vězeň, který strávil sedm let v uranových dolech.
Ostravští političtí vězni pojí každý rok vzpomínku s určitým tématem. V minulosti to byly Útěky z vězení, Ženy za mřížemi nebo Sokol. Letos se chtějí zaměřit na problematiku Pomocných technických praporů.
V jiných městech mají už vzpomínku za sebou. Ve Vsetíně lidé zapalovali svíčky a kladli věnce v Panské zahradě u památníku obětí totality. Představitelé města tam uctili všechny, kdo zahynuli v důsledku krutosti minulých režimů.
Podobně si připomněli výročí 17. listopadu ve Valašském Meziříčí u sochy svatého Floriana. Žádné mítinky ani proslovy nebyly na programu, došlo jen na zapálení svíček u zátiší vyrobeného z transparentů z dob listopadu 1989, státních vlajek a také vzpomínkových tabulí na Jana Palacha. „Jde spíše o komorní vzpomínání,“ zhodnotil tichou vzpomínku místostarosta města Jiří Pernický.
Nebyl zájem. Krnovští tak pietní akt úplně zrušili V Krnově naopak pietní akt letos vynechali a zvolili jinou formu připomínky předlistopadových událostí. O každoroční zapalování svící u památníku Obětem válek a násilí ve Smetanových sadech podle mluvčí města Dity Círové nebyl zájem, a tak ho radnice zrušila.
Zato v krnovské knihovně zástupci města připravili vernisáž čtyř desítek fotografií Gustava Aulehly. Na fotografiích je zaznamenán Krnov před rokem 1989 a rovněž revoluční dny a týdny v Krnově a také v Praze. Nechybí ani zaznamenání odchodu sovětských vojáků z města. „Můžeme tak vzpomenout na časy, na které už pomalu zapomínáme,“ konstatovala starostka města Renáta Ramazanová.
Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání
Regionální mutace| Lidové noviny - Morava