Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Osm cenově výhodných fotobrašen

Česko

Redakce LN ve spolupráci s časopisem FotoVideo připravila test cenově nejatraktivnějších brašen na fotoaparát. Vyberte si takovou, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám.

Fotoaparát nebo videokameru za několik tisíc korun je dobré na cestách, výletech, ale i procházkách přepravovat ve vhodné brašně. Pokud si s sebou bereme i příslušenství, praktická fotobrašna nám umožní mít vše potřebné bezpečně uložené a pěkně „při ruce“. Do čeho tedy uložit svůj fotoaparát?

Pouzdra Bereme-li si na setkání s přáteli, na výlet nebo rodinnou dovolenou kapesní digikompakt bez příslušenství, můžeme použít ochranné a transportní pouzdro. Chceme-li s sebou více než jen záložní paměťovou kartu, sáhneme po minibrašně s jednou, dvěma i více kapsami pro drobné příslušenství. Pouzdra a minibrašny můžeme nosit na opasku, nebo na ramenním popruhu. Nákup pouzdra není finančně náročný. Kvalitní modely pořídíme od přibližně dvou set korun (např. Tamrac 5204 T4 a 5206 T6 na ultrakompakty). Fotobrašny Potřebujeme pro svoje fotovybavení větší prostor? Sáhneme po větší brašně. Na trhu je nepřeberné množství provedení, velikostí, značek... Hlavní výhoda brašny: vše potřebné máme stále pohotově po ruce, snadněji se odkládá. Pokud fotíme na společenské či kulturní akci, je vhodnější než batoh. Některé brašny mají prvky převzaté z batohů, kombinují výhody obou typů zavazadel – jsou to jakési praktické „brašnobatohy“.

Nejlevnější fotobrašny, které současně mají odpovídající kvalitu (dílenské provedení, odolnost a vhodné polstrování), lze pořídit od přibližně tří set korun (např. Lowepro TerraClime). Cenu ovlivňuje i velikost.

Fotobatohy Hlavní výhody: volné ruce, dobře rozložené zatížení, pohodlné nošení, možnost pevně zafixovat na zádech. Vhodné jsou hlavně na sportovně či turisticky laděné a neformální akce, do přírody, na cesty. Druh, velikost a provedení volíme podle individuálních potřeb a charakteru cesty či výletu.

Fotobatohy jsou nabízeny v mnoha kategoriích. Kvalitní fotobatoh pro „běžné“ použití lze pořídit už od pěti set korun (např. Unomat PhotoLine 1). Cenu ovlivňuje provedení, velikost, vybavení a další detaily

Case Logic SLCC1

Kvalitně polstrovaná brašna z odolného materiálu na fotoaparát nebo videokameru. Brašna chrání uložené vybavení proti povětrnostním vlivům i mechanickému poškození, vnitřní nylexová výstelka je současně i jemná a příjemná na dotek. Pro příslušenství jsou k dispozici přední, zadní a postranní kapsy zavírané na zipy stejně jako hlavní komora, ve které je navíc vnitřní síťová kapsa na paměťové karty anebo jiné důležité drobnosti. Ramenní popruh se připojuje speciálními karabinami, které kombinují plast a kov, nechybí pohodlné horní držadlo a na zadní stěně široké poutko umožňující nošení nebo fixaci na opasku. Brašna je z černo-šedého nylonu, vnitřní polstrování je oranžové. V nabídce je i větší model SLCC2. Rozměry: vnější 19 × 14 × 11,4 cm, vnitřní 12 × 11,4 × 7,6 cm. Cena: 699 Kč.

Cullmann Como Maxima 300

Fotobrašna s komorou pro fotovýbavu. Pojme tělo digitální zrcadlovky, až 4 výměnné objektivy a další příslušenství, které lze uložit do hlavního prostoru, anebo do dvou vnějších kapes zavíraných zipy. Také hlavní komora se zavírá na zip, chlopeň se z bezpečnostních důvodů vyklápí od těla a na vnitřní straně nabízí kapsy a pouzdra na paměťové karty, filtry a další drobnosti. Ramenní popruh se připíná pomocí plastových úchytů, nechybí madlo pro snadné přenášení. Řada Como zahrnuje i malá pouzdra, fotobatohy a velký výběr brašen různých velikostí a typů včetně „pistolových“ Action pro zrcadlovku s nasazeným zoomem v akční poloze „vždy připraven“ k okamžitému použití. Model Como Action 300 stojí 750 Kč. Rozměry: vnitřní 25 × 20 × 13 cm. Cena: 940 Kč.

Dörr Action Black

Řadu těchto černých brašen charakterizuje robustní koncepce. Jsou výborně polstrované, mají různé tvary vhodné pro široký výběr fotoaparátů a videokamer, a to i větších modelů. Nabízejí přední i boční kapsy na různé příslušenství, přední je zavíraná na zip, boční mají buď chlopeň na suchý zip (větší modely), anebo jsou jen síťové, shora volně přístupné (malé modely). Ramenní popruh se připíná plastovými úchyty. Madlo pro příjemné přenášení je výborně polstrované. Jsou nabízeny v šesti velikostech od Black 1 (14 × 15 × 10 cm) po Black 6 (18 × 33 × 19,5 cm), Action Black Twin s velkou komorou a spodní malou komorou má rozměry 14 + 5 × 18 × 8 cm a v nabídce jsou i dvě brašny pistolového typu na zrcadlovku s nasazeným zoomem: menší Holster S jako „small“ s rozměry 13 × 15/5 × 9 cm a větší Holster L jako „large“ 18 × 18/7 × 9,5 cm. Ceny: Black 1 až 6 od 349 do 890 Kč, Twin 399 Kč, Holster S 349 Kč a Holster L 375 Kč.

FOMEI Sport

Malé a středně velké brašny z nabídky této české firmy jsou koncipované hlavně pro spojení fotografie s příjemně tráveným volným časem a sportem. Model Black je středně velká brašna vhodná pro zrcadlovku a příslušenství. Rozměry: 20 × 25 × 10 cm. Blue je malá brašna vhodná pro digitální videokamery, kompaktní zrcadlovky nebo kompakty s ultrazoomem. Rozměry: 13 × 14 × 8,5 cm. Green je středně velká brašna vhodná pro digitální kamery nebo zrcadlovky a potřebné příslušenství. Rozměry: 22 × 23 × 12 cm. Red je menší brašna vhodná pro digitální kameru nebo pro zrcadlovku. Rozměry: 15 × 16 × 9 cm. Yellow je středně velká brašna vhodná pro digitální kamery a zrcadlovky a menší výběr příslušenství. Rozměry: 19 × 15,5 × 10 cm. Ceny: Black 690 Kč, Blue 375 Kč, Green 589 Kč, Red 420 Kč a Yellow 480 Kč.

Lowepro TerraClime

Nová řada designově zajímavých brašen s originální sponou na víku. Vnější materiál je Cyclepet, vnitřní prostor je jemně polstrovaný mikrovláknem, uvnitř jsou 1–3 samostatné vnitřní kapsičky na náhradní paměťové karty, vně páskové smyčky pro uchycení na opasek (nebo bederní pás u modelů Terraclime 10, 30 50), odnímatelný ramenní popruh s karabinami z tvrzeného plastu (Terraclime 10, 30, 50) a u modelu Terraclime 100 délkově nastavitelný ramenní popruh šířky 4 cm. Navíc najdete dvě oddělené kapsy na přední vnější straně a vnitřní kapsu se zipem. Brašny jsou nabízeny ve čtyřech velikostech (10, 30, 50 a 100), takže si můžete vybrat vhodnou pro malý kapesní kompakt, kompaktní fotoaparát s ultrazoomem (nebo videokameru), anebo pro zrcadlovku s potřebným příslušenstvím. Ceny: 10 – 299 Kč, 30 – 349 Kč, 50 – 399 Kč a 100 – 999 Kč.

Vanguard Padova 14TB

Inovované brašny Padova jsou nabízeny v šesti velikostech. Nejmenší model, Padova 10, je vhodný pro kompaktní fotoaparát a drobné příslušenství jako paměťové karty a baterie s nabíječkou, větší modely postupně umožňují pohodlně uložit větší výbavu. Největší model 25 pojme zrcadlovku, 4 objektivy, externí blesk a další příslušenství. Padova 14TB je speciálně koncipovaná brašna pro videovybavení. Hlavní komora uzavíraná zipem má chlopeň se zajištěním pomocí plastové přezky a pojme digitální videokameru, spodní prostor na zip je určen pro kabely, baterie a další příslušenství. V chlopni je malá kapsa na zip. Ramenní popruh se připíná plastovými karabinami, madlo pro přenášení je perfektně tvarované a polstrované. Brašny jsou vyrobeny z černého odolného nylonu a polyesteru. Rozměry: vnější 17,5 × 21 × 13 cm, vnitřní 14 × 13 × 8 cm. Ceny: nejmenší model 431 Kč a největší 1017 Kč.

Oehling Kalahari Mata Mata

Všechny modely Kalahari jsou nápaditě řešeny, a to jak designově, tak i funkčně. Spojují je použité materiály, vnější odolné plátno, vnitřní jemná látka, dobré polstrování, zdobné i výztužné prvky z kůže a dvě barevné verze: světlá khaki a černá. Řada Mata Mata představuje multifunkční brašny různé velikosti a zahrnuje modely vhodné pro kompakty, „ultrazoomy“ i zrcadlovky a příslušenství. Hlavní komora má variabilní a výměnné polstrování, vstup je chráněn zipem. Na další příslušenství jsou k dispozici vnější kapsy a plochá zadní. Síťková kapsa je i ve víku, které má zapínání se suchým zipem a dvěma plastovými karabinami. Nastavitelný ramenní popruh má polstrovaný díl s protiskluzovým povrchem, který je možno sejmout. Odnímatelné je i držadlo a podpůrný bederní pás. Rozměry: nejmenší (K-4) 11,5 × 4,5 × 12 cm, největší (K-12) 29 × 17,5 × 19 cm. Ceny: K-4 749 Kč, K-5 899 Kč, K-6 1199 Kč, K-11 1299 Kč a K-12 1699 Kč.

Tamrac Velocity 10x Pro Sling Pack model 5770

Velmi oblíbenou řadu „brašnobatohů“ doplnil velký model, který pojme dvě zrcadlovky s nasazenými objektivy, obě v pohotovostní poloze pro rychlé použití. Samozřejmě plus další objektivy, blesk a drobné potřebné příslušenství. Koncepce je shodná se všemi „sling packs“ Velocity: kombinuje brašnu a batoh s tím, že přístup k uložené fotovýbavě je velmi rychlý a uživatel nemusí brašnu sundat, aby mohl fotoaparát připravený k focení vyjmout a použít. Víko se zipem a sponou Quick Flip Top se otvírá směrem od těla. Model 5770 je nabízen v černé barvě a je kompatibilní s prvky modulárního systému M. A. S. V našem výběru představuje nejdražší produkt, který má ovšem velmi dobře vyvážený poměr ceny a užitné hodnoty. Rozměry: vnitřní 31 × 17 × 33 cm, vnější 36 × 27 × 39 cm. Cena: 2210 Kč.

O autorovi| JAN PĚNKAVA, Autor je redaktorem časopisu FotoVideo

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Nutrilon: Mléko, které dětem chutná
Nutrilon: Mléko, které dětem chutná

Nemůžete kojit, a proto hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje by mohl být...