Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Osm měsíců seděl ve vazbě. Obviněného z terorismu pustili kvůli chybě soudu

Česko

  19:56
PRAHA - Údajný vůdce „prvních českých teroristů“ je na svobodě. Z vazby se nečekaně dostal po osmi měsících kvůli justiční chybě, které se dopustil Obvodní soud pro Prahu 5. Státnímu zástupci tak nezbylo nic jiného, než Petra S., kterého policie viní z přípravy útoku zápalnými lahvemi na vlak, propustit.

Při zásahu proti extremismu policie objevila v brněnském Králově Poli nástražný výbušný systém. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Osm měsíců strávil Petr S. obviněný z teroristického útoku ve stádiu přípravy ve vazbě. Ještě dva týdny před propuštěním se jeho právník Petr Šťastný netajil tím, že nepředpokládá, že by se jeho klient dostal v nejbližší době na svobodu.

Druhého prosince však údajný „terorista“ opustil brány ruzyňské vazební věznice. Důvod? Chyba Obvodního soudu pro Prahu 5.

Šéfovi ‚českých teroristů‘ prodloužili vazbu. Nepomohl mu ani slib, že neuteče

„Obviněný byl státní zástupcem propuštěn z vazby, neboť nebyl včas podán návrh na ponechání obviněného ve vazbě a z toho důvodu, že obvodní soud pro Prahu 5 ve svém předchozím rozhodnutím o ponechání obviněného ve vazbě nesprávně vyznačil právní moc, kterou se státní zástupce řídil,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí pražských žalobců Štěpánka Zenklová. „Není to chyba státního zástupce,“ upozornila.

Server Lidovky.cz se pokusil získat vyjádření soudu. Soud nebyl do uzávěrky schopen zaslat vysvětlení, proč k omylu došlo. „Stačil telefonát a museli ho pustit,“ pochvaloval si advokát obviněného Šťastný.

Ve vazbě zatím zůstává ještě Martin I., který se měl podle policie spolu s Petrem S. podílet na přípravě útoku. Z terorismu je obviněna ještě Katarina Z., kterou ale detektivové nechali na svobodě.

Útok na mostě

Útok na vlak chtěla skupina podle policie provést na železničním mostě, který spojuje pražský Braníka s Velkou Chuchlí, za použití nádoby s hořlavinou. Podle policie ale anarchisté akci odložili. Petr S. se podle spisu obával, že v zimě by skupina zanechala ve sněhu stopy. Podle informací serveru Lidovky.cz měli útočit na vlak 1. června. Právě blížící se datum útoku je údajně důvodem, proč se celorepubliková policejní akce spustila.

CO JE SÍŤ REVOLUČNÍCH BUNĚK?

Síť revolučních buněk navazuje na odkaz řecké Konspirace ohňových buněk či italské Neformální anarchistické federace, známých násilnými a mnohdy až teroristickými akcemi. Přihlásila se k sabotáži výstavby rezidenčního bydlení v Praze či útokům na policejní auta a mýtné brány.

Policie připisuje v odůvodnění zásahu proti extremistům Petrovi S. členství v Síti revolučních buněk, které stojí za žhářskými útoky na policejní auta, mýtné brány a několik firem. Sám obviněný spojení s extremisty ale odmítá. „Několikrát mně i policii členství popřel. Můj klient se od jejich aktivit distancuje, není jejich členem a není s nimi ani nijak názorově propojený,“ tvrdí Šťastný. Žhářské útoky navíc pokračovaly, i když byli podezřelí ve vazbě.

I když lidé blízcí Petrovi S. označují lidi ze skupiny za pacifisty nesnášející válku, podle Štěpána Výborného, experta na extremismus z Masarykovy univerzity, se tento pohled na svět s jejich přesvědčením nevylučuje. „V minulosti extremisté útočili právě proto, že chtěli zabránit válce. Pro tu Síť revolučních buněk mohl být tím nepřítelem míru vlak NATO, který převážel ten vojenský materiál,“ míní Výborný.

Vyšetřování provází od začátku celá řada pochybností. Anarchisté tvrdí, že na ně byl vyvíjen nátlak policejními agenty. Ti je měli k údajné přípravě dotlačit. V policejní síti také skončilo mnoho lidí, kteří se skupinou neměli nic společného. Kvůli tomu vznikla akce Antifénix, která zásah vyšetřovatelů odsuzuje.

PSALI JSME TAKÉ:

Útok na ministra Stropnického

Zátah proti extrémistům ̈

Z čeho extrémisty policie viní?

Detaily případu

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!