Pátek 18. června 2021svátek má Milan 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Osm ministerstev žádá přednostní očkování svých klíčových úředníků, využijí nabídku krizového štábu

Vakcína proti koronaviru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vakcína proti koronaviru. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Osm ze 14 českých ministerstev využilo podle webu Deník N nabídku Ústředního krizového štábu (ÚKŠ), a zaslalo seznam klíčových zaměstnanců, kteří by měli dostat přednostní očkování proti covidu-19. Nepostradatelní pracovníci resortů by měli vakcínu dostat v dubnu a květnu, řekl serveru předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS).

Vybraní pracovníci ministerstev se při přednostním očkování zařadí mezi seniory starší 65 let, nezdravotnický personál nemocnic nebo učitele.

S výzvou k nahlášení nepostradatelných úředníků oslovil ÚKŠ v březnu všechna ministerstva. „V současné době byl zahájen proces přípravy očkování kritických zaměstnanců subjektů nezbytných pro zajištění fungování České republiky, přičemž mezi tyto subjekty jsou také zařazena ministerstva a jiné ústřední správní úřady a jejich kritičtí zaměstnanci,“ napsal štáb všem resortům, uvádí Deník N.

Podle jihočeského hejtmana a šéfa Asociace krajů Kuby mají být klíčoví zaměstnanci resortů očkováni v dubnu a květnu. „Bude ale záležet na tom, v jakém počtu do Česka dorazí slíbené dávky vakcín,“ řekl Kuba Deníku N.

Ministerstva měla klíčové úředníky rozdělit do dvou kategorií. V první, prioritnější skupině jsou zařazeni „zvláště kritičtí zaměstnanci“, ve druhé „velmi těžko nahraditelní“ zaměstnanci.

Do obou skupin se zařadili úředníci ministerstva vnitra a obrany, uvádí Deník N. „Celkem bylo ve všech kategoriích v resortu obrany (ministerstvo a hlavně armáda) k očkování identifikováno cca 14 tisíc osob/funkcí,“ sdělil serveru mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Šest rezortů nabídky nevyužilo

Ministerstvo práce a sociálních věcí na seznam zařadilo své pracovníky z oblasti sociální péče. Přednostní očkování žádá pro své klíčové zaměstnance také resort průmyslu a obchodu. Stejně tak své úředníky na seznam zařadila ministerstva zdravotnictví, spravedlnosti, zemědělství a ministerstvo pro místní rozvoj, zjistil Deník N.

Naopak šest resortů žádné své zaměstnance k přednostnímu očkování nenahlásilo, protože podle nich nesplňují podmínky pracovníků kritické infrastruktury. Přednost při očkování pro své pracovníky nežádá ministerstvo dopravy, financí, kultury, zahraničních věcí, životního prostředí a školství.

Očkování proti covidu-19 v Česku začalo 27. prosince. Přednostně dostávají vakcínu senioři, zdravotníci, učitelé, vybraní členové integrovaného záchranného systému, pracovníci kritické infrastruktury a chronicky nemocní s vybranými diagnózami.

Dosud zdravotníci v Česku aplikovali přes dva miliony dávek některé ze tří očkovacích látek. Obě potřebné dávky dostalo zatím přibližně 718 800 lidí. Rychlejšímu očkování brání nedostatek vakcín.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Advantage Consulting, s.r.o.
DĚLNÍK – SMĚNNÝ PROVOZ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Ústecký kraj
nabízený plat: 20 000 - 24 000 Kč