Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

„Osmičková“ brněnská nej...

Česko

Rok 2008 – Narazila dálnice do Vídně, justiční palác i Daniel Landa

I rok 2008 se zapíše do historie Brna. A možná i několika svéráznými nej...

BRNO Byl rok 2008 pro Brno pozitivní, či negativní? Ukáže až historie. Na některé události ale Brňané zajisté nezapomenou.

NEJvětší průšvih Moderní sídlo brněnské justice získalo těžko smazatelný šrám na kráse. Náklady na jeho vznik totiž z původních 768 milionů korun vzrostly téměř trojnásobně na částku přesahující dvě miliardy. Ani ta nemusí být konečná. Předseda krajského soudu Jaromír Pořízek čelí kvůli problému kárné žalobě, stavbu kritizoval Nejvyšší kontrolní úřad.

NEJpřekvapivější pár Na začátku roku ještě oficiálně primátora Romana Onderku (ČSSD) a jeho první náměstkyni Barboru Javorovou (KDU-ČSL) spojovala jen funkce na radnici. V březnu Javorová rezignovala, přiznala vztah k Onderkovi a oba opustili své rodiny. Na těch si zakládali ve volební kampani.

NEJvětší tajemství Krajský soud zrušil na konci roku územní rozhodnutí, jež umožňovalo připravovat brněnské nádraží v jižní poloze. Neřekl však proč: Rozsudek zveřejní až v lednu, není tak jasné, jaký dopad bude mít.

NEJhloupější spor Výtvarník Jiří David musel v květnu vysvětlovat smysl neonového srdce, které v rámci výstavy Sochy pro Brno ozdobilo v květnu věž Staré radnice. Část politiků řešila, zda dílo tvarem nepřipomíná vulvu.

NEJsledovanější rozsudek Takzvaná kuřimská kauza, tedy brutálním týrání bratrů Ondřeje a Jakuba, dospěla k soudu. Kromě takzvané „velké kauzy Kuřim“ se soudy zvlášť zabývaly i křivou výpovědí babičky dětí, „hrou na Aničku“, údajným pochybením dětské lékařky a opatrovnickým sporem nad osudem obou bratrů. Za samotné týrání, které soudce Pavel Göth výstižně označil jako „likvidaci dětské duše“, soud potrestal tetu chlapců Kateřinu Mauerovou (10 let) a jejich matku Kláru (9 let), ale i kontroverzní Barboru Škrlovou (5 let). Případ není kvůli odvolání u konce, motiv zůstal neobjasněn. NEJproblémovější oprava Na konci června se na rok a dva měsíce se kvůli opravě zavřela Husova ulice. Zkomplikovalo to dopravu v Brně, lidé kritizují, proč radnice dopustila zavření tepny na tak dlouho. I přesto se Brno s dopravním problémem „srovnalo“ a uzavírka doposud vážnější komplikace nepřinesla.

NEJvětší krach Akciová společnost Průmyslové stavitelství Brno sice dostavěla jednu z nejvyšších budov ve městě, komplex Eden, ale dostala se do konkurzu. Zřejmě dluží více než dvě miliardy korun.

NEJsledovanější oslavy Brněnské výstaviště oslavilo osmdesátiny. A s ním také město, pro něž jsou veletrhy symbolem. Součástí oslav byl i největší start horkovzdušných balonů či festival ohňostrojů s historicky největší sledovaností 1,47 milionu lidí.

NEJvětší překvapení Prezidentem vyznamenané pěstouny Rosnerovy stihlo uprostřed léta obvinění za týrání jejich svěřenců. Pět týdnů strávili ve vazbě a snad poprvé v životě byli bez svých nejbližších. Celkem vychovali třináct dětí, za obviněním stáli dva chlapci v pubertě. Většina dětí s pěstouny opět žije, ale „rodiče“ čeká soud. NEJspornější silnice Uskutečnění projektů obou rychlostních silnic z Brna, R43 a R52, se opět oddálilo. U R43 směrem na Svitavsko kvůli studiím vlivu na životní prostředí, u R52 do Vídně ale aktivisté uspěli s tím, že Nejvyšší správní soud musí znovu jednat o platnosti územního plánu Břeclavska, který zakotvil trasu přes Mikulov. Nic na tom nemění ani fakt, že tuto trasu už podpořila i vláda. NEJvětší přehmat Ministryně obrany Vlasta Parkanová sklidila obrovskou kritiku za svůj záměr zrušit uznávaný brněnský vojenský soubor Ondráš ke konci prázdnin. Verdikt změnila, ale chce ho převést z řad armády. Soubor nemá vyhráno; na to, aby získal nového zřizovatele, má čas jen do konce prvního pololetí.

NEJpodivnější nehoda Z vozovny v Medlánkách vyjela 10. dubna sama o sobě odstavená tramvaj a v ulici vrazila do boku další. Naštěstí nebyl nikdo zraněn, protože druhá tramvaj byla na trase do vozovny.

NEJhlučnější případ O největší rozruch v brněnském justičním paláci se postaraly desítky rozzuřených olašských Romů. Soud musel na konci roku ve dvou případech řešit spory ostravské a brněnské větve rodu. Přestože některé aktéry únosu a střelby potrestal, přesný sled událostí a všechny viníky se mu dohledat nepodařilo.

***

Brněnská jména roku 2008

* Jiří Adam: důchodce (74) v roli vůdce náboženské sekty podle policie týral a zneužíval k tvrdé práci pět seniorek. K soudu případ kvůli Adamovu úmrtí nedospěl. * Bill a Tom: dvojčata ledního medvěda v brněnské zoo se od března stala hitem zahrady. Pomohla jí zlomit rekord návštěvnosti. * Richard Blackford: známý anglický hudebník se stal „dvorním skladatelem“ Filharmonie Brno, která jeho díla uvádí jako první. * Michal Bortel: „Zimní“ starosta Brna-středu za ČSSD sám rezignoval, v lednu se vzdal i zastupitelského mandátu. Nyní si dodělává advokátní zkoušky. * Karel Burian: kontroverzní muž nastoupil k 1. lednu do čela České televize Brno, a to i přes kritiku jeho jednání před televizní krizí v roce 2000. * David Čech: student VUT 19. srpna jako první Čech oběma směry zdolal Gibraltarský průliv. * Kateřina Dubská: lídr zelených v krajských volbách, jež strana prohrála. Proslula výrokem, že Brno již dálnici do Vídně má, a to přes Bratislavu. * Michal Hašek: poslanec ČSSD dokázal vybojovat hejtmanský post. Uzavřel vzdor přání předsedy strany Jiřího Paroubka koalici s ODS. * Václav Havel: bývalý prezident v dubnu v Divadle Husa na provázku přečetl premiérově svou hru Odcházení. V Brně začal i jeho cyklus diskusí Kabinet Havel. * Aleš Hrbek: zástupce produkční agentury pomohl do Brna získat veleúspěšné výstavy s originály předmětů z Titaniku a s rekonstrukcí Tutanchamonovy hrobky. *Dagmar Hrubá: starostka Brna-středu za ODS vydržela ve funkci jen několik měsíců. Odstoupila kvůli stavbě Wilson v Masarykově čtvrti, za podepsání smluv čelí obžalobě. Nahradil ji Libor Šťástka (ODS). * Petr Hrůša: architekt v červnu představil návrh nového fotbalového stadionu za Lužánkami, má připomínat Koloseum. *Eva Jiřičná: světoznámá architektka dokončuje dva projekty – přestavbu hotelu Avion a celkovou rekonstrukci a navýšení Baťova paláce, nyní obchodního domu Centrum. * Stanislav Juránek: bývalý lidovecký hejtman sice získal nejvíc preferenčních hlasů v zemi, koalici ale nedohodl a propadl po osmi letech v čele kraje do opozice. *Jan Kaplický: architekt v únoru dostal nabídku podílet se na změnách Brna. Zatím ale jeho dohoda s primátorem Romanem Onderkou nemá konkrétní výsledky. * Bedřich Koutný: ujal se řízení jihomoravské policejní správy, přestože mu několik měsíců chyběla potřebná bezpečnostní prověrka. * Petr Kroupa: uznávaný šéf brněnského památkového ústavu čeká kvůli obstrukcím v pražském ústředí na jmenování do funkce už rok a čtvrt. Přesto ústav stále řídí. * Daniel Landa: uvedl i přes protesty v Národním divadle Brno svou hru Tajemství Zlatého Draka. Kritika jeho dílo „ztrhala“, již předtím protestoval například brněnský básník Petr Váša. *Jan Novotný: brněnský student se v únoru stal mistrem ČR v luštění sudoku. *Jan Sapák: architekt vyhrál sérii pří o to, aby mohl s kolegy připravit projekt obnovy vily Tugendhat. Radní se tomu snaží vyhnout.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...