Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Osmu Dukly vyzvou veslaři z Cambridge

Česko

PRAHA Souboj třicet let neporažené posádky pražské Dukly s osmiveslicí anglické univerzity v Cambridge nabídnou tradiční Primátorky, jejichž 97. ročník se uskuteční o víkendu v Praze na Vltavě.

Účast veslařů z Cambridge je považována za svátek. „Mezinárodní olympijský výbor jmenoval deset mezníků světového sportu a slavný závod osmiveslic Oxford - Cambridge zařadil na třetí místo. Je to nejstarší sportovní závod a my posádku Cambridge, která letos na Temži vyhrála, přivítáme v Praze,“ těší šéfa Českého veslařského svazu Jiřího Kejvala.

Posádka Cambridge startovala v Praze již v roce 2003, tehdy však dojela ve finále pátá, poslední. „Tenkrát jsme jim ale půjčili nepříliš kvalitní loď, pak jsme se trochu styděli,“ připomněl Kejval. Nyní organizátoři nechali přivézt osmu z Anglie. „Je to jejich vlastní loď, speciálně stavěná na závod Oxford - Cambridge, má vyšší borty. V Praze na Vltavě se to může hodit, na vodě může být pěkně bouřlivo,“ dodal.

Tradice se bortí, pojedou kormidelnice Trenér britské lodi Chris Nilsson vzkázal, že posádka Cambridge, byť má ve čtvrtek dorazit jen se čtyřmi členy z nedávné vítězné sestavy, bude velmi silná a hodlá ukončit nadvládu Dukly.

„Nemyslím, že budou tak silní jako mistři světa z Německa před třemi lety, a ty jsme taky udolali,“ pravil trenér Dukly Petr Blecha. „Je to ale výzva, uvidíme, jak si poradí se zatáčkou pod Vyšehradem. Na jaře jsme se s nimi dvakrát poměřili na Temži a bylo to jedna jedna,“ doplnil kouč.

Kvůli nedostatku kormidelníků v Čechách bylo poprvé v historii Primátorek povoleno, aby kormidlovaly ženy. Využije toho druhá loď Dukly, ale i Cambridge.

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...