29. ledna 2016 11:14, aktualizováno  13:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kvákání a hádky o transparent. Poslanci se přeli o elektronickou evidenci tržeb

Jednání sněmovny (ilustrační). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jednání sněmovny (ilustrační). | foto: ČTK

PRAHA Páteční jednání Sněmovny nad schvalováním elektronické evidence tržeb se neobešlo bez silnějších výrazů. Místopředsedkyně dolní komory Jaroslava Jermanová (ANO) kvůli tomu na deset minut přerušila jednání. Stalo se tak poté, co napomínala ministra financí Andreje Babiše (ANO) a poslanec Daniel Korte (TOP 09 a Starostové), který mezitím hovořil, se na ni kvůli tomu obořil.

Babiš do Sněmovny donesl transparent s nápisem EET levnější pivo a půllitru piva. Během projevu poslance Korteho opustil své místo u stolku zpravodajů a za jeho zády ceduli zvedal. Jermanová Babiše opakovaně žádala, aby ji položil. V momentu, kdy se Jermanová opět obracela k Babišovi, se na ni Korte obořil: „Budete mi furt do toho kvákat, paní místopředsedkyně?“

Jermanová přerušila jednání, svolala grémium a poté vyzvala poslance, aby jejich projevy směřovaly k věci a aby se nesnižovali na osobní úroveň. Po přestávce poslanci ANO Babišův transparent z jednacího sálu odnesli.

Babiš na začátku jednání opřel transparent o pult, kde sedí řídící schůze. Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura vyzval Jermanovou, aby transparent nechala odstranit. „Nejsme na mítinku politické strany, tak bych prosil, aby ten transparent zmizel,“ řekl.

Hlasovat se bude 10. února

Sněmovna by měla hlasovat o zavedení kontroverzní elektronické evidence tržeb ve středu 10. února v 11:00, prosadil si vládní koalice. Podle představitelů pravicové opozice TOP 09 a ODS protizákonně.

"Pokud koalice násilně prosadí zákon, který poškodí statisíce slušných a pracovitých lidí, obrátíme se na Ústavní soud," uvedl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz