3. září 2017 18:36, aktualizováno  22:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidé zaplavili nový transparentní účet Zemana haléřovými příspěvky a kritickými vzkazy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 272Diskuse
Prezident Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman | foto: Anna Vavríková, MAFRA

PRAHA Nově založený transparentní účet Miloše Zemana už nezeje prázdnotou. Poté, co média v sobotu přinesla informaci, že současná hlava státu už má své konto pro nadcházející prezidentské volby, začaly na něj postupně chodit peníze. Povětšinou ale dorazily částky v hodnotě zlomků koruny.

Největší sumou na transparentní účet zatím přispěl donátor Luděk Nesnídal, který Zemanovi poslal 10 tisíc korun. To je ale, kromě tří dalších tisícovek, jediný významnější příspěvek. Nejčastěji je ve vyúčtování vidět částka 0,01 korun. Poplatek, který si některé banky účtují za zpracování transakce, tak může hravě převýšit i poslané peníze.

Avšak většině dárců, kteří nepošlou ani jednu korunu, jde spíše o to, že k zanedbatelné částce mohou připsat do doprovodného textu osobní vzkaz. „Příspěvek na brzký důchod,“ doplnil Libor Jelínek. Tomáš Ledvinka zase dle svých slov přispěl „Na granulky pro Ovčáčka“ (mluvčího prezidenta). Mnoho lidí si ale nebere servítky a hlavě státu adresují poněkud ostřejší sdělení.

Lidé povětšinou posílají Miloši Zemanovi haléře. K nim ale připojují osobní...

Mezi dárci se nicméně najdou i tací, kteří prezidentovi s finanční podporou posílají i tu slovní. „Pro nejlepšího českého prezidenta všech dob na volební kampaň od Emy Strmiskové,“ napsala například jedna ze Zemanových příznivkyň.

A na poslané haléře už na svém Twitteru zareagoval i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Haléře vždy přinášejí štěstí. Na to je třeba pamatovat!“ napsal.

03.září 2017 v 18:30, příspěvek archivován: 03.září 2017 v 18:49

Haléře vždy přinášejí štěstí. Na to je třeba pamatovat!

Povinnost prezidentských kandidátů

Účet si museli zájemci o účast v přímé volbě, která se koná 12. a 13. ledna 2018, zřídit do pondělí. Většina potenciálních kandidátů si již transparentní volební účet pořídila.

Již několik měsíců mají transparentní účet bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a podnikatel a textař Michal Horáček, kteří stejně jako Zeman ohlásili, že již disponují více než 50 tisíci podpisy nutnými pro občanskou nominaci. Drahoš měl na svém účtu ke konci srpna zhruba 10,3 milionu korun a Horáček podle dostupného výpisu ke konci července 2,7 milionu.

Účty si již nechali dříve zřídit také třeba lékař a aktivista Marek Hilšer, bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek kandidující za ODA, předseda strany Rozumní a hudebník Petr Hannig nebo exposlanec Otto Chaloupka.

  • 272Diskuse

Najdete na Lidovky.cz