Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Osobnosti hodnotí volby: vítězství demokracie vs. vepřová konzerva bez masa

Miloš Zeman (vlevo) a Karel Schwarzenberg přicházejí na debatu v televizi Prima. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman (vlevo) a Karel Schwarzenberg přicházejí na debatu v televizi Prima. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Fandili Karlu Schwarzenbergovi, ten však neuspěl. Herec Petr Čtvrtníček ale díky tomu v sobě objevil vizionářské schopnosti a kuchař Roman Vaněk ukázal, jak se o politice vyjádřit za pomoci gastronomické terminologie. Nejspokojenější jsou však příznivci Miloše Zemana - hovoří o vítězství demokracie, rozumu a citu.

Věra Čáslavská, bývalá sportovní gymnastka

Několikanásobná olympijská vítězka v gymnastice Věra Čáslavská vystoupila na koncertě s názvem Karel na Hrad - Koncert za slušného prezidenta.

Několikanásobná olympijská vítězka Věra Čáslavská

"Dostávám spoustu smutných esemesek. Je to takové velké smutnění. Já jsem se z toho ale docela dostala. Pustila jsem si v sobotu v bytě na plný pecky své zamilované zpěváky - Freddieho Mercuryho a jeho Champions, Bohemian Rhapsody a Tučnýho a Morriconeho Tenkrát na západě. Otřásalo to celým barákem v základech, ale nikdo se na mě nezlobil. Pak jsem jela večer do Lucerny, kde jsem se s panem Schwarzenbergem viděla. On to vzal hrdě, žádné drama.

Já jsem si myslela, že se začneme pod novou hlavou státu učit více slušnosti. Protože prezident má vždycky vliv na lid. Podobně jako ve sportu, kde ten nejlepší určuje směr a ostatní se od něj učí. Jenže vyhrál pan Zeman, tedy zvítězila arogance. Takže holt jsme asi ztratili pár roků."

Petr Čtvrtníček

Petr Čtvrtníček

Petr Čtvrtníček, herec a scenárista

"Já jen zírám, jaký jsem byl před lety vizionář, když jsem pro Českou sodu natočil s Milošem Zemanem Návrat idiota."

Jiří Rusnok, ekonom

Jiří Rusnok, ekonom a politik

Jiří Rusnok, ekonom a politik

 "Je to velké vítězství demokracie v Česku. Ukázalo se, že přímá volba je nejlepší cesta jak vybrat prezidenta. Těší mě, že se voliči nenechali zmanipulovat výrazným příklonem médií jen k jednomu kandidátovi a volili podle vlastního rozumu a citu."

Roman Vaněk, šéf Pražského kulinářského institutu

Gastonomický expert Roman Vaněk ve svém království - Pražském kulinářském institutu.

Gastronomický expert Roman Vaněk

"Já samozřejmě strašlivě smutním, děsně moc smutním. Ale naprosto respektuji vítěze voleb. Nehodlám emigrovat, protože tuto zemi miluju. Ale trvám na tom, že pro mě prostě vyhrály vepřové konzervy bez vepřového masa a kuřecí separát."

David Černý, výtvarník

Výtvarník David Černý.

Výtvarník David Černý

"Po 20 letech se stala taková úžasná věc, vzedmula se občanská společnost a zájem o veřejné věci. Ale teď se ukázalo, že estébácké metody, demagogie, náckovství a hlouposti mají na vrch. Nemůžeme se divit, když jedna velká část těch inteligentních zahučela komínem a druhá velká část těch, kteří tuto zemi svým způsobem postavili, byla po tom vyhozena. Holt sklízíme plody. A zdá se, že je budeme sklízet ještě dlouho."

Šimon Pánek, zakladatel organizace Člověk v tísni

Šéf obecně prospěšné společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek

Šimon Pánek

"Volby skončily, akceptuji výsledek a doufám, ze Miloš Zeman bude prezidentem tak dobrým, jak říká, že chce být. Rozumně pracujícího prezidenta ve složité době, ve které se Česká republika, Evropa i svět nachází, potřebujeme."

ČTĚTE TAKÉ:

Miloslav Vlk, kardinál

Kardinál Miloslav Vlk.

Kardinál Miloslav Vlk

"Hlasy pro Schwarzenberga ukazují určitý sílící posun doprava – a to je značná naděje pro všechny, kteří volili pravicového kandidáta. Naděje je tedy hodnota, která nás povede do blízké budoucnosti s tím, že i nově zvolený prezident chce být prezidentem i této poloviny voličů oponenta a že vezme v potaz nové trendy ve společnosti." (celé vyjádření čtěte zde)

Jiří Paroubek, poslanec

Bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek oznamuje, že opouští řady sociální demokracie.

Poslanec Jiří Paroubek (LEV21)

"Věřím, že M. Zeman bude především takovým prezidentem, který se po vyhrocené předvolební kampani bude soustředit především na stmelení českého národa. Nebylo by vhodné, kdyby M. Zeman pokračoval ve šlépějích Václava Klause. Věřím, že M. Zeman dostojí svých předvolebních slibů a na Pražském hradě se mezi jeho blízkými spolupracovníky neobjeví žádná kontroverzní osoba typu M. Šloufa."

Karel Gott, zpěvák

Karel Gott v Berlíně na premiéře filmu Zeiten Aendern Dich (Časy tě mění)

Karel Gott

"Všechno je v ekonomice. Podle mě, jak znám ty vazby, tak myslím, že tento výsledek nás směřuje na východní trhy. Přímá volba je zajímavá hra, při teré jsme ty pány poznali. Jako voliče mě více než řešení minulosti u kandidátů zajímalo, jaký mají program."

Mikuláš Bek, rektor Masarykovy univerzity

Rektorem Masarykovy univerzity byl zvolen muzikolog Mikuláš Bek

Muzikolog Mikuláš Bek

"Prezident Masaryk byl připraven jít proti tomu, co byly temné pověry české veřejnosti v té době. Zastal se například českých Němců. Dělat takové věci je podle mne závazek pro prezidenta. Myslím si, že Miloš Zeman naopak v posledních týdnech nadbíhal temným pudům české veřejnosti a já budu sledovat, zda tato skvrna bude blednout či nikoliv."

Jan Sokol, filozof

Filosof Jan Sokol

Filosof Jan Sokol

"Prezidentovi se patří blahopřát a panu Schwarzenbergovi poděkovat. Přímá volba společnost skutečně rozhýbala, teď bude potřeba uklidit, co se v kampani nadělalo. A doufat, že nový prezident bude dělat to, co podle ústavy dělat může a co tak naléhavě potřebujeme: posilovat důvěru ve stát a spravedlnost, uklidňovat politickou scénu a vylepšovat naši pověst v zahraničí. Nám všem i jemu upřímně přeji, aby se mu to dařilo."

Josef Pleskot, architekt

Josef Pleskot, architekt

Josef Pleskot, architekt

"Mám dva pocity zklamání. První je, že Karel Schwarzenberg nevyhrál. Jeho volební kampaň mi přišla velmi slušná. Druhé zklamání je, že přece jenom přišlo volit málo lidí. Třetí pocit je pozitivní, a to, že do druhého kola nepostoupil Jan Fischer, to byl pro mě kandidát, s kterým bych se těžko vypořádával. Zvolen byl politik, s jehož názory z většinové části nesouhlasím, ale přece jenom politik."

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...