Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ostatky sv. Václava jsou po 1076 letech zpět ve Staré Boleslavi

Česko

  22:08
BRANDÝS N. LABEM - Ostatky sv. Václava jsou po 1076 letech zpět ve Staré Boleslavi. Večerní modlitby ve staroboleslavském kostele svatého Václava, během které byly zpřístupněny, se zúčastnil i kardinál Dominik Duka.

Jagellonská busta sv. Václava. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Jejich část se tak vrátí na místo zavraždění a prvního hrobu svatého Václava v relikviáři, který je dílem sochaře Josefa Václava Myslbeka. Relikvie je po dohodě se správcem kostela přístupná veřejnosti, řekl kapitulní probošt ve Staré Boleslavi Libor Bulín.

Kardinál Duka večerní bohoslužbu vedl a při této příležitosti připomněl cyrilometodějskou tradici knížete Bořivoje. Metoděj tohoto českého knížete pokřtil. Připomněl i jeho manželku svatou Ludmilu. "Důvodem, proč návrat ostatků pro nás tolik znamená je, že věříme, že na ostatcích spočívá boží požehnání. Lidé z tohoto světa mu říkají štěstí," uvedl Bulín. Část ostatků byla uložena do krypty svatých Kosmy a Damiána. Lebka i další část ostatků českého patrona zůstává v Praze.

Část ostatků byla pro tyto účely odebrána během oslav výročí přenesení ostatků národního světce na Pražský hrad, které si věřící připomněli 4. března 2014 v kapli sv. Václava katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha.

Svatého Václava nechal roku 935 zavraždit jeho bratr Boleslav, který dal Václavovy ostatky po třech letech 4. března přenést do svatovítské rotundy na Pražském hradě, kterou nechal kníže Václav vystavět. Jak už dříve uvedl Bulín, nápis hrob svatého Václava tak nyní je znovu věrohodný a pravdivý, protože tam aspoň část ostatků bude spočívat.

Poutní mše k uctění sv Václava

Ve Staré Boleslavi se vždy 28. října koná za účasti tisíců lidí národní poutní mše k uctění památky svatého Václava. Při mši je vystavena také lebka svatého Václava, která je nejvýznamnější svatováclavskou relikvií a je přivážena do města v předvečer bohoslužby s prezidentskou kolonou. Ostatek je po mši několik hodin uložen v kryptě staroboleslavské baziliky a poté se navrací zpět do svatovítské katedrály.

Svatý Václav, vnuk prvního křesťanského knížete Bořivoje a jeho manželky svaté Ludmily, začal být jako mučedník a patron české země uctíván bezprostředně po své smrti. Nad jeho hrobem bylo nejdříve zřízeno biskupství a časem mu byla symbolicky svěřena i péče o celý český stát.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat